Νικηφόρο το τελευταίο φιλικό – Ο Γ.Σ. Αλμυρού κέρδισε με 1-0 τον Π.Ο. Φήκης

Μία εβδομάδα πριν την έναρξη της Γ’ Εθνικής κατηγορίας και ο Γυμναστικός Σύλλογος Αλμυρού έδωσε το τελευταίο του φιλικό παιχνίδι. Υποδέχθηκε στο στάδιο «Αθανάσιος Ραγάζος» τον Ποδοσφαιρικό Όμιλο Φήκης τον οποίο κέρδισε με σκορ 1-0.
Ήταν μία ενδιαφέρουσα αναμέτρηση, που έδωσε την ευκαιρία στον προπονητή των «κυανολεύκων» Αλέξανδρο Κούρτογλου για τις τελευταίες δοκιμές ενόψει του αγώνα της πρεμιέρας του πρωταθλήματος με αντίπαλο τον Αμβρυσσέα Διστόμου. Οι Αλμυριώτες είχαν αγωνιστική διάθεση και αρκετά καλή αμυντική λειτουργία. Σίγουρα όμως έχουν και μεγάλα περιθώρια βελτίωσης.
Αξίζει εδώ να αναφέρουμε ότι και ο Π.Ο. Φήκης είναι ομάδα Γ’ Εθνικής. Ωστόσο, δεν θα βρεθεί στο δρόμο του ΓΣΑ στο πρωτάθλημα, διότι οι ομάδες του νομού Τρικάλων έχουν τοποθετηθεί στον 3ο όμιλο, ενώ αυτές της Μαγνησίας στο 4ο γκρουπ.

Ο Γυμναστικός παρατάχθηκε με τερματοφύλακα τον Φλίγκο. Ακραίοι αμυντικοί ήταν οι Χρηστίδης και Κουκουτής, ενώ ο Κόκκας με τον Κυριάκο ήταν οι δύο σέντερ μπακ. Οι Πότσι, Γ. Κουτσούκης και Πρ. Κουτσούκης τοποθετήθηκαν στην μεσαία γραμμή, οι Καραγεωργόπουλος και Καραλούλης επιχειρούσαν από τα άκρα, ενώ στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Βαγενάς.
Ο Καραγεωργόπουλος στάθηκε πάντως άτυχος, αφού πολύ νωρίς τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε από τον Αγγελή. Ο τελευταίος επέστρεψε στον Γ.Σ. Αλμυρού και τελικά θα τον ενισχύσει στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής και τη νέα σεζόν. Να σημειωθεί πως ο κ. Κούρτογλου προτίμησε να αφήσει εκτός από τον χθεσινό αγώνα τους Λάμπο και Κοντοβά. Οι δύο ποδοσφαιριστές προέρχονται από τραυματισμούς και προτιμήθηκε να μην αγωνιστούν περισσότερο για προληπτικούς λόγους.

Στο πρώτο μέρος και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους και να πετύχουν κάποιο τέρμα. Ωστόσο, πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα ισόπαλες 0-0.
Τελικά, το γκολ ήρθε για τον Γυμναστικό στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 70ο λεπτό όταν ο Καραλούλης εκτέλεσε απευθείας φάουλ, ο τερματοφύλακας της τρικαλινής ομάδας δεν μπόρεσε να συγκρατήσει τη μπάλα και ο προωθημένος Βαλάντης Κόκκας την έστειλε στα δίχτυα με προβολή.
Το 1-0 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Οι Αλμυριώτες δεν στέκονται φυσικά σε αυτό, αλλά σίγουρα πρόκειται για μία νίκη που τονώνει την ψυχολογία τους ενόψει της πρεμιέρας του πρωταθλήματος.
Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ: Φλίγκος, Χρηστίδης, Κουκουτής, Κόκκας, Κυριάκος, Πότσι, Γ. Κουτσούκης, Πρ. Κουτσούκης, Βαγενάς, Καραγεωργόπουλος (10’ λ.τρ. Αγγελής), Καραλούλης. Αγωνίστηκαν στο β’ ημίχρονο και οι Χριστοδουλόπουλος, Γκιόκα, και Ντόντα.