ΝΙΚΗ βάλσαμο με γκολ ποίημα του Κρεββατά

7e736cab885deed341f00085f6c05ce6_L

Μπορεί τα εξωαγωνιστικά χτυπήματα να είναι απανωτά, αγωνιστικά όμως η Νίκη αποδεικνύει πως είναι μία ομάδα ανώτερη από κάθε άλλη της κατηγορίας και ειδικά απέναντι σε αυτές με τους ίδιους στόχους. Μία τέτοια θεωρητικά ήταν ο Εθνικός Φιλιοππιάδας, ο οποίος πριν επισκεφτεί το «Π. Μαγουλάς» δεν είχε γνωρίσει την ήττα, δεν είχε δεχθεί γκολ και φιγουράριζε στην 2η θέση της βαθμολογίας. Μετά τα 90 λεπτά στην έδρα των κυανολεύκων οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν λίγοι για να ανακόψουν την αγωνιστική πορεία της Νίκης με το τελικό 1-0 να είναι τιμητικό για την εμφάνιση την εμφάνιση και τον τρόπο που αγωνίστηκαν.

Με Μπαλαράμπε στο βασικό σχήμα

Με τον Σαντίκ Μπαλαράμπε στο βασικό σχήμα παρέταξε την ομάδα του ο Κώστας Βελιτζέλος. Ο επιθετικός των κυανολεύκων αν και βρέθηκε μία ανάσα από τη λύση της συνεργασίας με τη Νίκη, με την προηγούμενη τεχνική ηγεσία, βρήκε θέση βασικού με τον Κώστα Βελιτζέλο. Τα καρέ των γηπεδούχων υπερασπίστηκε ο Σταυράκης, Παπαδόπουλος, Ναουμίδης, Χολέβας και Κοτίτσας αποτέλεσαν την αμυντική γραμμή, Βέργος και Ιβανίδης σε ρόλο ανασταλτικών μέσων, ο Μπαλαράμπε κάλυψε την αριστερή πτέρυγα της επίθεσης και ο Ελευθεριάδης την δεξιά, ο Κανελλόπουλος ως περιφερειακός φορ και αιχμή της επίθεσης ο Κρεββατάς.

Στο 5ο λεπτό ο Εθνικός Φιλιππιάδας έφτασε κοντά στο να ανοίξει το σκορ όταν ο Γήτας πήρε την κεφαλιά, ο Σταυράκης απέκρουσε εντυπωσιακά αλλά το σημαιάκι του βοηθού σηκώθηκε έγκαιρα καταλογίζοντας σε θέση οφσάιντ τον μέσο των φιλοξενούμενων

Τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι άγγιξαν το 1-0 όταν ο Ιβανίδης εκτέλεσε το φάουλ από το ύψος της περιοχής του Εθνικού με τον Μπαντή να διώχνει με υπερένταση.

Στο 14’ ο Ιβανίδης σούταρε δυνατά από μακρινή απόσταση υποχρεώνοντας τον πορτιέρο των φιλοξενούμενων σε διπλή προσπάθεια για να μπλοκάρει την μπάλα.

Η Νίκη μετά το πρώτο αναγνωριστικό 10λεπτο πήρε τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής και με υπομονή προσπάθησε να δημιουργήσει προϋποθέσεις για να ανοίξει το σκορ. Στο 21ο λεπτό, τρομερό σουτ του Ναουμίδη από τα 20 μέτρα η μπάλα βρήκε σε κεφάλι αμυντικού και πέρασε λίγο πάνω από το ορίζοντιο δοκάρι της εστίας του Μπαντή.

Στο 29’ ο Κανελλόπουλος κοντρόλαρε όμορφα έξω από τη μεγάλη περιοχή, έβγαλε την κάθετη στον Μπαλαράμπε, όμως ο Άγγλος επιθετικός καθυστέρησε με αποτέλεσμα το σουτ που επιχείρησε να κοντράρει σε πόδια αντιπάλων και να απομακρυνθεί.

Δύο λεπτά αργότερα η Νίκη έχασε την πιο μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με πρωταγωνιστή και πάλι τον ίδιο ποδοσφαιριστή. Ο Κοτίτσας σέντραρε από δεξιά, στο δεύτερο δοκάρι ο Μπαλαράμπε αμαρκάριστος έπιασε την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Στο 35’ ο Βελιτζέλος έδωσε την οδηγία να αλλάξουν πλευρές οι Μπαλαράμπε και Ελευθεριάδης ώστε να επιχειρήσουν να πατήσουν περιοχή και να απειλήσουν, βάζοντας σε δεύτερη προτεραιότητα τις σέντρες, ψάχνοντας το κεφάλι του Κρεββατά.

Ένα λεπτό αργότερα ο Ιβανίδης και πάλι επιχείρησε σουτ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή με την μπάλα να περνά άουτ.

1-0 με γκολ αριστούργημα του Κρεββατά

Η πίεση της Νίκης απέδωσε καρπούς με εντυπωσιακό τρόπο και με ένα γκολ αριστούργημα από τον Κώστα Κρεββατά. Με τη συμπλήρωση του 40ου λεπτού ο Κανελλόπουλος έβγαλε γλυκιά σέντρα στην καρδιά της άμυνας των φιλοξενούμενων, ο Κώστας Κρεββατάς ζύγισε την μπάλα, απογειώθηκε και με ανάποδο ψαλίδι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Μπαντή, που ήταν αδύνατο να αντιδράσει στην έμπνευση του υψηλόσωμου επιθετικού της Νίκης. Να σημειώσουμε πως αυτό το τέρμα ήταν το πρώτο που δέχεται στο φετινό πρωτάθλημα ο Εθνικός Φιλιππιάδας.

Διπλή αλλαγή, αλλαγή στην αλλαγή και πρόωρη απόσυρση για τον Εθνικό

Με διπλή αλλαγή για τον Εθνικό Φιλιππιάδας άρχισε το δεύτερο ημίχρονο, με τον Ηλία Μαγκάκη να αποσύρει του Λάππα και Ανδρικόπουλο και να ρίχνει στον αγώνα τους Σιδέρη και Παπαρούνα. Να σημειώσουμε ο Ανδρικόπουλος είχε περάσει στον αγώνα μόλις στο 26ο λεπτό στη θέση του Παπαβασιλείου, για να αντικατασταθεί 20 λεπτά αργότερα.

Με δέκα παίκτες υποχρεώθηκαν να αγωνιστούν οι φιλοξενούμενοι για σχεδόν όλο το δεύτερο ημίχρονο (50’) καθώς ο Σιδέρης που πέρασε αλλαγή στην ανάπαυλα είχε ένα τράβηγμα που τον κράτησε στον πάγκο της ομάδας του.

Το 2ο σαρανταπεντάλεπτο αποτέλεσε έναν επιθετικό μονόλογο της Νίκης, με τους φιλοξενούμενους να αμύνονται στα 2/3 του αγωνιστικού χώρου και με διπλή ζώνη άμυνας να προσπαθούν να κρατήσουν μακριά από την περιοχή τους, τους γηπεδούχους. Η Νίκη παρά την συντριπτική κατοχή δεν βρήκε διαδρόμους προς την αντίπαλη εστία απειλώντας κυρίως με μακρινά σουτ και γεμίσματα. Έτσι από τις λίγες καλές στιγμές της επανάληψης καταγράφεται το σουτ του Μπαλαράμπε στο 64’ με την μπάλα να περνά δίπλα από αριστερό δοκάρι της εστίας του Μπαντή.

Στο 70’ ο Εθνικός Φιλιππιάδας απείλησε με στημένη φάση που εκτέλεσε ο Διαμαντόπουλος, με τον Σταυράκη να αποκρούει πέφτοντας στην κλειστή του γωνία.

Στο 79’ ο Κόλα έβγαλε σε θέση βολής τον Μπαλαράμπε, το σουτ του οποίου όμως ήταν πολύ άστοχο.

Το τελικό σφύριγμα του κ. Τσέτσιλα βρήκε παίκτες και τεχνική ηγεσία της Νίκης να πανηγυρίζουν την πειστική επιστροφή τους στα νικηφόρα αποτελέσματα.

Κίτρινες: Παπαδόπουλος (85’) – Διαμαντόπουλος (39’), Γήτας (93′)

Σκόρερ: Κρεββατάς (41’)

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Νίκη Βόλου (Κ. Βελιτζέλος): Σταυράκης, Κοτίτσας (85’ Κεμάλι), Παπαδόπουλος, Χολέβας, Ναουμίδης, Ιβανίδης, Βέργος (68’ Κυπτίου), Μπαλαράμπε, Ελευθεριάδης (78’ Κόλα), Κρεββατάς, Αποστολίδης

Στον πάγκο: Παπουρτζής, Κεμάλι, Κανταρτζής, Αποστολίδης, Κόλα, Κυπτίου, Μέτσε

Εθνικός Φιλιππιάδας (Η. Μαγκάκης): Μπαντής, Χριστογιάννης, Διαμαντόπουλος, Παπαβασιλείου (26’ Ανδρικόπουλος – 46’ Σιδέρης), Μαλάτος, Λέτσος, Κολιάκης, Τσακανίκας, Κόμνος, Γήτας, Λάππας (46’ Παπαρούνας)

Στον πάγκο: Σιδέρης, Νικολαΐδης, Παπαρούνας, Ανδρικόπουλος, Γιανούλης, Κωστής