Νίκη-θρίλερ για την ΑΕΒΔ – Όλη η κίνηση στην Α2 ΕΣΚΑΘ  “ΘτΔ”

15 πόντους σημείωσε ο Παπαδήμας της ΑΕΒΔ στον αγώνα με την Ολύμπια

Απρόσμενα δύσκολη νίκη στην παράταση σημείωσε η ΑΕΒ Διμηνίου επί της Ολύμπιας εκτός έδρας με 68-70 στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Α2 ΕΣΚΑΘ και απέχει πλέον ένα βήμα από την άνοδο στην Α1 αλλά και την κατάκτηση της πρωτιάς στον πρώτο όμιλο της Α2. Όλα δείχνουν ότι για την ομάδα του Πάρη Λότφι το ματς του επόμενου Σαββάτου με τα Σουφλάρια στη Νέα Ιωνία θα είναι πανηγυρικό, αρκεί φυσικά να έρθει το ροζ φύλλο.

Ήδη στην παραπάνω κατηγορία βρίσκεται από την περασμένη αγωνιστική και ο Ίωνας, που με την άνευ σημασίας ήττα του από τον Φοίβο με 54-46 ισοβάθμησε με την ΑΕΒΔ, αλλά λόγω χειρότερου γκολ-αβερέιτζ στα μεταξύ τους παιχνίδια, κατά πάσα πιθανότητα θα τερματίσει δεύτερος.

Πιο αναλυτικά:

Ολύμπια-ΑΕΒΔ 68-70 παρ.

Κανονικό θρίλερ παίχτηκε στο κλειστό της Νεάπολης Λάρισας, με την ΑΕΒΔ να βρίσκεται λίγο πριν το τέλος του 40λεπτου προ του φάσματος μιας οδυνηρής ήττας από την Ολύμπια, η οποία τα έδωσε όλα για τη νίκη, που θα εξασφάλιζε τη σωτηρία της.

Οι γηπεδούχοι στο 38’ ήταν μπροστά με 59-54, αλλά με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Βλάχου η ΑΕΒΔ προσπέρασε με 59-60. Η Ολύμπια με δυο στις δύο βολές έκανε το 61-60, για να έρθει ο Παπαδήμας να γράψει το 61-62. Το τελικό σκορ της κανονικής διάρκειας διαμορφώθηκε με 1/2 βολές των Λαρισαίων στα 11’’, αφού ο Στύλλας αστόχησε κοντά στο καλάθι στην τελευταία επίθεση. Στην παράταση οι Διμηνιώτες ήλεγξαν τον ρυθμό και χωρίς να χάσουν καθόλου το προβάδισμα, το οποίο πήγε μέχρι και τους τέσσερις, επικράτησαν με 68-70.

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 31-34, 48-46, 62-62 κ.α., 68-70 παρ.

ΑΕΒΔ (Λότφι): Χαρχαρής 15, Στύλας 7 (1), Ιωαννίδης 11 (1), Κατσαφούρης 7, Παπαδήμας 15 (1), Βλάχος 13 (4), Σιδηρόπουλος 2

Φοίβος-Ίωνας 54-46

Σε ένα αδιάφορο ματς για τον Ίωνα, η ομάδα του Άγη Τζούμα ηττήθηκε από τον Φοίβο στη Λάρισα με 54-46, με το μυαλό των παικτών να είναι μάλλον στην αυλαία του πρωταθλήματος και στη φιέστα της ανόδου, που επιτεύχθηκε μετά από πολλά χρόνια. Οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν με πάρα πολύ πάθος, για να πετύχουν μία νίκη γοήτρου και τα κατάφεραν, κάνοντας στο τελευταίο και καθοριστικό δεκάλεπτο επιμέρους σκορ 15-8.

Τα δεκάλεπτα: 10-7, 17-21, 39-38, 64-46

ΙΩΝΑΣ (Τζούμας): Κατραντζής, Φωτιάδης 9 (1), Φαρμάκης Σ., Τσαρούχας 3, Σαδίκης, Ροδολάκης 4, Τζικόπουλος, Παλιόπουλος 6, Ζέρζης 3, Φαρμάκης Θ. 3, Ευθυμίου 13, Βασδέκης 6

B.C. Βόλος-Μύτικας 48-62

Τρία τέταρτα πριν την έναρξη του αγώνα με τον Μύτικα κι αφού πρώτα πήγαν στο Βάκης Παρασκευόπουλος, όπου ήταν προγραμματισμένο να γίνει το ματς, έμαθαν οι άνθρωποι του B.C. Βόλος ότι θα αγωνιστούν στο ΕΑΚ λόγω αγώνα βόλεϊ της ανδρικής ομάδας της Αργούς.

Με αφορμή αυτό το γεγονός σε ανακοίνωση του B.C. Βόλος ανάμεσα στ’ άλλα τονίζονται τα εξής:  «Για ακόμα μια φορά παίξαμε εκτός έδρας και δεν ξέρουμε τον λόγο. Μόνο σε εμάς συμβαίνουν αυτά φέτος. Θεωρούμε ότι, αν η ομάδα μας αγωνιζόταν στη φυσική της έδρα, το αποτέλεσμα του αγώνα θα ήταν διαφορετικό. Λυπούμαστε για την απαράδεκτη αυτή ενέργεια εις βάρος μας που γίνεται ξανά και πιστεύουμε ότι τέτοιες συμπεριφορές σε μια ομάδα που έχει μόνο έφηβους στη σύνθεσή της και που εδώ και οκτώ χρόνια προσφέρει καθημερινά τα πάντα στην τοπική κοινωνία εντός και εκτός παρκέ μόνο προβλήματα δημιουργούν».

Σε ό,τι αφορά το αγωνιστικό κομμάτι, οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο ημίχρονο με έναν πόντο (29-28) κα ανταγωνιστικοί μέχρι το 37’, αλλά τελικά λόγω κούρασης υποτάχθηκαν στον Μύτικα με 48-62 στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 29-28, 41-43, 48-62

B.C.ΒΟΛΟΣ (Καρακατσούνης Γ.): Λάλλας 9 (3), Μακούχας 13 (1), Αγγελόπουλος 5 (1), Καρασάββας 6, Μαστοράκης, Τσιτσιγιάννης 6, Παπαπαναγιώτου 4, Φιλίππου, Τιρτιράκης 5, Νιαώτης