Νίκη στην αυλαία για τον Ρήγα, 3-0 τον Θεσπρωτό

rigas

Ο Ρήγας Φεραίος υποδέχθηκε σήμερα το απόγευμα (Κυριακή, 17/5, 17.00) στο Βελεστίνο τον Θεσπρωτό Ηγουμενίτσας. Το παιχνίδι διεξήχθη στο Δημοτικό Γήπεδο Βελεστίνου για την 30η και τελευταία αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της Γ΄ Εθνικής. Η Μαγνησιώτικη ομάδα κατάφερε να κερδίσει με 3-0 τον Θεσπρωτό και να πει «αντίο» στον κόσμο της με τον καλύτερο τρόπο. Με τη νίκη αυτή, η Βελεστινιώτικη ομάδα, έφτασε τους 49 βαθμούς και τερμάτισε στην 7η θέση του δευτέρου ομίλου της Γ΄ Εθνικής. Τα γκολ για την ομάδα του Ρήγα πέτυχαν οι Μαλάκος στο 16΄, Μπίκας στο 58΄ και Κεμάλλι στο 62΄.

Πήρε προβάδισμα ενός τέρματος ο Ρήγας Φεραίος στο πρώτο μέρος
Η πρώτη καλή φάση της αναμέτρησης ανήκε στους Γηπεδούχους. Στο 16΄ ο Χατζής, έπειτα από πάσα του Κεμάλλι, έπιασε το σουτ, αλλά ο Κολιοφούκας απέκρουσε σωτήρια. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Κεμάλλι έβγαλε πολύ ωραία σέντρα στην περιοχή του Θεσπρωτού και ο Μαλάκος με δυνατή κεφαλιά άνοιξε το σκορ, 1-0 για την ομάδα του Ρήγα Φεραίου. Η τελευταία αξιόλογη φάση του πρώτου ημιχρόνου σημειώθηκε από την ομάδα της Ηγουμενίτσας. Ο Πανταζής δοκίμασε το σουτ, αλλά ο Τσουμπέκος απέκρουσε.
Με γκολ του Μπίκα και του Κεμάλλι «κλείδωσε» τη νίκη, ο Ρήγας
Περίπου 15 λεπτά από το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ρήγας διπλασίασε τα τέρματά του. Στο 58΄ ο Μπίκας με σουτ μετά από πάσα του Χατζηαθανασίου και αφού η μπάλα κόντραρε σε παίκτη του Θεσπρωτού, έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων (2-0) στην ομάδα του Βελεστίνου. Μετά από τέσσερα λεπτά, ο Μπίκας δοκίμασε το σουτ, ο Κολιοφούκας απέκρουσε με δυσκολία και στο ριμπάουντ, ο Κεμάλλι, έγραψε το 3-0, σκορ που παρέμεινε μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης.