Νίκη σωτηρίας για την Ακρόπολη, 1-0 την Α.Ε. 2002

Νίκη σωτηρίας πανηγύρισε η Ακρόπολη, που επιβλήθηκε 1-0 της Α.Ε. 2002. Με το αποτέλεσμα αυτό η ομάδα του Βασίλη Πανόπουλου έφτασε τους 19 βαθμούς στο πρωτάθλημα της Α’ ΕΠΣΘ. Ξέφυγε εννέα πόντους της προχθεσινής της αντιπάλου, ενώ βρίσκεται και στο +6 από την Ε.Λ. Νηλέας που είναι επίσης κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού (εφόσον οριστικοποιηθεί και μαθηματικά ο υποβιβασμός του Ολυμπιακού από τη Γ’ Εθνική).
Το γκολ που έγειρε την πλάστιγγα της νίκης υπέρ της Ακρόπολης σημειώθηκε στο 54ο λεπτό μετά από ασίστ του Πιτσάβα και εύστοχο πλασέ του Παγώνη μέσα από την περιοχή. Οι νικητές είχαν καλές στιγμές στο α’ μέρος με τους Αξιώτη και Πιτσάβα, καθώς και στην επανάληψη με τους Παγώνη και Δουλά.
Ευκαιρίες στον αγώνα είχε και η Α.Ε. 2002, έχοντας μοιραίο παίκτη τον Αντώνη Τζοβάρα, που σε τέσσερις περιπτώσεις δεν κατάφερε να σκοράρει, αφού δεν του βγήκαν οι φάσεις όπως θα ήθελε. Επίσης, μία φορά απείλησε και ο Γώγος. Στα τελευταία 10 λεπτά του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν με 10 ποδοσφαιριστές, καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Βερντόβα.
ΑΚΡΟΠΟΛΗ: Βίτσος, Παπούλιας, Βασιλείου (89’ Πούλιος), Στρούγγης, Κολυμήτρας, Τ. Τσούτσας, Τζινιέρης (65’ Μ. Τσουκάλης), Κουτσώνας, Παγώνης, Αξιώτης, Πιτσάβας (70’ Δουλάς).
Α.Ε. 2002: Μητράκος, Βερντόβα, Γαλάνης, Παπαϊωάννου, Ιντζόγλου, Βεργοζήσης (78’ Βέργος), Παρίσης, Γώγος (55’ Στουμποβίκος), Κουβαράς (65’ Γεωργακόπουλος), Προβιάς, Τζοβάρας.