Νίκη “ανάσα” για τον Ολυμπιακός Βόλου, 2-1 τα Τρίκαλα

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε σήμερα ο Ολυμπιακός Βόλου στα Τρίκαλα, επικρατώντας του τοπικού ΑΟΤ με 2-1, σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 14η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 2. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη των «ερυθρολεύκων» στο 2022 και η τρίτη στο πρωτάθλημα (δεύτερη εκτός έδρας). Σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν οι Ντιαμπί και Ξύδας, ενώ για τα Τρίκαλα σκόραρε ο Ευθυμίου.

Ο Ολυμπιακός έψαχνε μία νίκη, που θα αποτελούσε την αρχή της προσπάθειας για βαθμολογική ανάκαμψη και πήγε αποφασισμένος στα Τρίκαλα για να κερδίσει. Έναν αντίπαλο που πριν το σημερινό ματς ήταν έξι βαθμούς ψηλότερα στη βαθμολογία.

Ο Ολυμπιακός έκανε πολύ καλή εμφάνιση και πήρε δίκαια τους τρεις βαθμούς, έστω κι αν στο τελευταίο 20λεπτο τα Τρίκαλα άσκησαν πίεση στα καρέ του Ξενοδόχοβ, χωρίς πάντως να χάσουν κάποια κλασική ευκαιρία για να φτάσουν στην ισοφάριση.

Από ένα γκολ η κάθε ομάδα στο πρώτο ημίχρονο
Στο πρώτο ημίχρονο έγινε ένα αρκετά ενδιαφέρον παιχνίδι, μετά το 20’, καθώς στα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματά τους, δίχως να μπορούν να δημιουργήσουν φάσεις μπροστά στις δύο εστίες.

Ο Ολυμπιακός όσο περνούσε η ώρα ήταν καλύτερος στον αγωνιστικό χώρο, φρόντιζε να κρατά μακριά από την περιοχή του Ξενοδόχοβ τους παίκτες των Τρικάλων και ήταν η ομάδα που έφτασε πρώτη κοντά στο γκολ. Στο 24’ ο Μανάφοφ εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα έφτασε μέσα στην περιοχή των Τρικάλων, ο Βερνάρδος έκανε το σουτ, με την μπάλα να περνά λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Αγριμάκη.

Δύο λεπτά αργότερα το σουτ του Βερνάρδου δεν ήταν δυνατό για να ανησυχήσει τον Αγριμάκη, όμως στο 27’ ήρθε το γκολ για τον Ολυμπιακό. Η φάση ξεκίνησε από τον Κουντουριώτη, ο οποίος συνεργάστηκε ωραία με τον Σκοπελίτη, έγινε και πάλι κάτοχος της μπάλας, έκανε το γύρισμα και ο Σαλίμ Ντιαμπί από το ύψος της μεγάλης περιοχής με ένα πολύ ωραίο σουτ έγραψε το 0-1.

Ωστόσο, το γκολ αυτό ο Ολυμπιακός το κράτησε μόλις τρία λεπτά. Στο 30’ ο ΑΟ Τρίκαλα έφτασε στην ισοφάριση, καθώς μετά από γέμισμα του Ριζογιάννη, η άμυνα του Ολυμπιακού αδράνησε και ο Ευθυμίου είχε εύκολο έργο να σουτάρει μόνος απέναντι από τον Ξενοδόχοβ και να ισοφαρίσει σε 1-1.

“Χρυσή” αλλαγή ο Ξύδας
Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο ΑΟ Τρίκαλα προσπάθησε να μπει δυνατά στο παιχνίδι, όμως γρήγορα ο Ολυμπιακός ισορρόπησε

Στο 59’ οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ, όταν ο Ξύδας, που είχε περάσει στο ματς τρία λεπτά νωρίτερα, δέχθηκε μπαλιά από τον Σκοπελίτη, έκανε ωραία κίνηση μέσα στην περιοχή, σούταρε, με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Αγριμάκη, με τον Ολυμπιακό να χάνει πολύ μεγάλη ευκαιρία για γκολ.

Ο Βασίλης Βούζας δεν άργησε να κάνει δύο ακόμη κινήσεις από τον πάγκο. Πέρασε στο ματς στο 66’ τους Σιαφά και Κότος και ο Ολυμπιακός στο επόμενο λεπτό, στο 67’, πέτυχε το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση. Ο Βερνάρδος από τα δεξιά έκανε τη σέντρα, ο Σιαφά πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Ξύδας από πολύ κοντά με νέα κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 1-2.

Από το 70’ και μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, τα Τρίκαλα ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και προσπάθησαν να φτάσουν στο γκολ της ισοφάρισης. Ωστόσο, μόνο σε μία περίπτωση οι γηπεδούχοι απείλησαν το τέρμα του Ολυμπιακού με ισοφάριση. Συγκεκριμένα, στο 71’ ο Νιάρος εκτέλεσε κόρνερ, ο Ευθυμίου στο πρώτο δοκάρι πήρε την κεφαλιά, με τον Ξενοδόχοβ να αποκρούει σωτήρια σε κόρνερ.

Αξίζει να σημειώσουμε, πως στον πάγκο του Ολυμπιακού κάθισε ο Θωμάς Μακρής, ο οποίος επέστρεψε στην ΠΑΕ, αναλαμβάνοντας το πόστο του εκτελεστικού διευθυντή του ποδοσφαιρικού τμήματος. Ο Θωμάς Μακρής είχε άριστη συνεργασία με τον Βασίλη Βούζα και η επιστροφή του στην ομάδα συνδυάστηκε με μια μεγάλη νίκη για τον Ολυμπιακό.

Διαιτητής: Στάμος (Ηλείας)
Βοηθοί: Γουρνιάς (Αν. Αττικής), Σταύρογλου (Αθηνών)
4ος διαιτητής: Αλάμπεης (Αθηνών)
Κίτρινες: Αουντίνιο
ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ: Αγριμάκης, Σανδραβέλης, Κεχαγιάς, Νιάρος, Ντιαλόσι, Ριζογιάννης, Μπαξεβάνος (72’ Μυλόπουλος), Χειρίτραντας, Πέλκας, Ευθυμίου, Ελευθεριάδης (80’ Αουντίνιο).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Ξενοδόχοβ, Γραικός, Μανάφοφ (66’ Κότος), Στάμου, Μαρκοπουλιώτης, Μάνγκα, Ντιαμπί (86’ Χατζής), Κουντουριώτης (56’ Ξύδας), Σκοπελίτης, Ντος Σάντος (66’Σιαφά), Βερνάρδος.