Νίκη παντός… καιρού – Σάρωσε με 5-0 το Βελούχι στο Καρπενήσι

Παρά τις κακές συνθήκες (γεμάτος νερό ο πλαστικός χλοοτάπητας, ενώ φυσούσε και ισχυρός αέρας) η Νίκη επικράτησε εύκολα του αδύναμου Βελουχίου με 5-0. Οι «κυανόλευκοι» ήταν σαρωτικοί στο α’ ημίχρονο όταν σημείωσαν τα τέσσερα από τα πέντε τέρματά τους (10’ Τζιώρας, 20’ Μπάιριτς, 27’ Τζάθας, 31’ Ντόλγκι), ενώ το σκορ έκλεισε ο Αναστασίου στο 66’.
Κανένα πρόβλημα δεν συνάντησε η Νίκη χθες στο Καρπενήσι. Οι ποδοσφαιριστές της παρουσιάστηκαν σοβαροί και συνέτριψαν με 5-0 το Βελούχι, που δεν μπόρεσε να προβάλλει σθεναρή αντίσταση. Πέρα από τα πέντε τέρματα, οι «κυανόλευκοι» δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες, τις οποίες αν αξιοποιούσαν το σκορ θα ήταν… αστρονομικό.

Καρέ τερμάτων η Νίκη στο πρώτο ημίχρονο
Φουριόζα μπήκε η βολιώτικη ομάδα στον αγωνιστικό χώρο θέλοντας να «καθαρίσει» από νωρίς την υπόθεση νίκη. Από την πλευρά του ο προπονητής του Βελουχίου προσπάθησε να κλείσει τους διαδρόμους επιλέγοντας σύστημα 5-4-1, δηλαδή με τρεις κεντρικούς αμυντικούς. Μάλιστα είχε «σύμμαχο» και τις κακές καιρικές συνθήκες, καθώς φυσούσε δυνατός άνεμος, ενώ το πλαστικό τερέν ήταν γεμάτο νερό σε πολλά σημεία του μετά την ισχυρή βροχή που είχε προηγηθεί, γεγονός που σίγουρα επηρέαζε τη Νίκη, η οποία είναι σαφώς πιο ποιοτική.
Τίποτα από αυτά, όμως, δεν πτόησε τους παίκτες των Στέφανου Ξηροφώτου και Φάντζιο Μπούις, οι οποίο από νωρίς έδειξαν την ανωτερότητά τους. Στο 8’ σουτ του Ιορδανίδη έφυγε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι, αλλά δύο λεπτά αργότερα άνοιξε ο «χορός» των γκολ. Με τη συμπλήρωση του 10ου λεπτού ο Γενιτσαρίδης γύρισε για τον Τζιώρα, που στόπαρε με το στήθος και πριν η μπάλα σκάσει στο έδαφος την έστειλε στα δίχτυα (0-1).

Η Νίκη επιδίωξε να ρίξει γρήγορα στο «καναβάτσο» τον αντίπαλο, για να αποφύγει τυχόν δυσάρεστες εκπλήξεις. Έτσι στο 13’ ο Ιορδανίδης σούταρε μόλις άουτ από το ημικύκλιο της περιοχής, ενώ στο 16’ ο Τζιώρας σέντραρε και ο Μπάιριτς έπιασε ψηλοκρεμαστή κεφαλιά που κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
Στο 18’ ο Τζιώρας ανέλαβε ξανά ρόλο εκτελεστή, αλλά το βολέ του δεν βρήκε στόχο, για να γίνει το 0-2 στο 20’. Ντόλγκι και Μπάιριτς έπαιξαν το «ένα-δύο», με τον δεύτερο να γυρίζει για τον Τζιώρα και τους αμυνόμενους να παραχωρούν κόρνερ. Με την εκτέλεση του κόρνερ ο Γιαουπλάρι έδιωξε προσωρινά, η μπάλα έφτασε στον Μπάιριτς, ο οποίος με συρτό σουτ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του (0-2).
Από μια όμορφη ομαδική ενέργεια προήλθε το τρίτο τέρμα της Νίκης στο 27’. Η μπάλα πέρασε από πέντε ποδοσφαιριστές της με τον Λάιο να στρώνει στον επερχόμενο Τζάθα, ο οποίος πλάσαρε ψύχραιμα τον Ρεσίτη για το 0-3.

Στο 31’ οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν καρέ τερμάτων. Ο Ιορδανίδης πραγματοποίησε σέντρα και ο Ζαραβέλης παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ. Η μπάλα έφυγε κόρνερ, το οποίο εκτελέστηκε, με τους αμυνόμενους πάλι να αποκρούουν ασθενώς. Η μπάλα στρώθηκε στον Ντόλγκι ο οποίος με «κεραυνοβόλησε» τον αντίπαλο τερματοφύλακα (0-4).
Στο 34’ λίγο έλειψε να γίνει και το 0-5. Γενιτσαρίδης και Τζάθας συνεργάστηκαν με τον δεύτερο να επιχειρεί σέντρα σουτ και την μπάλα να αναπηδά μπροστά στον Ρεσίτη. Τελικά ο Γεωργίου πρόλαβε να εξουδετερώσει τον κίνδυνο προ του Μπάιριτς που καραδοκούσε.
Από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι στο πρώτο ημίχρονο είχαν δύο στιγμές άξιες λόγου: Πρώτα στο 33’ σουτ του Μπακαλίδη έφυγε στα… ύψη και έπειτα στο 41’ ο Μπακαλίδης εκτέλεσε κόρνερ με την μπάλα να περνά μπροστά από τους Γιαουπλάρι και Ζαραβέλη που δεν μπόρεσαν να την σπρώξουν στην εστία του Τζήμα.

Έκλεισε τον «χορό» των γκολ ο Αναστασίου
Στο β’ ημίχρονο οι Στέφανος Ξηροφώτος και Φάντζιο Μπούις άρχισαν νωρίς τις αλλαγές, προκειμένου να ξεκουράσουν ορισμένους βασικούς παίκτες. Έτσι στον πάγκο κάθισαν οι Ιορδανίδης και Τζιώρας παραχωρώντας τη θέση τους στους Αλ. Καρτσαμπά και Αναστασίου αντίστοιχα. Λίγο αργότερα ολοκληρώθηκαν οι αλλαγές με τους Ζιώγα και Κρστιτς να αντικαθιστούν τους Γενιτσαρίδη και Ντόλγκι.
Αυτό βέβαια δεν απέτρεψε τους «κυανόλευκους» να δημιουργήσουν κι άλλες φάσεις. Έτσι στο 48’ πλασέ του Αναστασίου από καλή θέση κατέληξε στην αγκαλιά του Ρεσίτη, ενώ παρόμοια κατάληξη είχε και δυνατό σουτ του Αλ. Καρτσαμπά στο 56’.

Το Βελούχι δημιούργησε την πιο σπουδαία ευκαιρία του στο 61’. Μετά από εκτέλεση φάουλ ο Ζιώγας απέτυχε να απομακρύνει, αλλά ο Τζήμας έπεσε στα πόδια του Μπακαλίδη και μπλόκαρε πριν εκείνος σκοράρει.
Πέντε λεπτά αργότερα (66΄) η Νίκη αποδείχθηκε πιο εύστοχη από τον αντίπαλό της και μάλιστα μ’ έναν πολύ όμορφο τρόπο. Ο Τζάθας με το κεφάλι τροφοδότησε τον Αναστασίου που πέρασε την μπάλα κάτω από τα πόδια του Γιαουπλάρι. Εκείνη βρήκε στον σέντερ μπακ των γηπεδούχων και σηκώθηκε λίγο από το έδαφος, αλλά αυτό δεν εμπόδισε τον σέντερ φορ της Νίκης να «εκτελέσει» τον Ρεσίτη για πέμπτη φορά (0-5).
Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε κατακόρυφα. Η βολιώτικη ομάδα δεν είχε ανάγκη να φορτσάρει περισσότερο, δίνοντας έτσι τη δυνατότητα στο συγκρότημα του Καρπενησίου να βγει μπροστά και να πλησιάσει στο γκολ στο 85’. Ο Κακκάβας βρέθηκε απέναντι στον Τζήμα, όμως ο νεαρός τερματοφύλακας νίκησε τον αντίπαλο σέντερ φορ στο μεταξύ τους τετ α τετ.
Στο επόμενο λεπτό ήταν η σειρά της Νίκης να «φλερτάρει» με το γκολ. Ο Αναστασίου σούταρε, η μπάλα αναπήδησε μπροστά στον Ρεσίτη, ο οποίος με υπερένταση απέκρουσε σε κόρνερ.
Η τελευταία αξιόλογη στιγμή της αναμέτρησης σημειώθηκε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Κακκάβας σούταρε με δύναμη αλλά χωρίς να βρει στόχο, με συνέπεια να μην καταφέρνει να πετύχει το γκολ της τιμής για την ομάδα του…

Διαιτητής: Παπακωνσταντίνου (Φθιώτιδας)
Βοηθοί: Λιτοσελίτης, Γάκος (Φθιώτιδας)
Κίτρινες: Μπόγδανος – Κρστιτς
ΒΕΛΟΥΧΙ: Ρεσίτης, Γεωργίου (62’ Σερπάνος), Μπόγδανος (73’ Χρυσικός), Ζαραβέλης, Χαλλής, Γιαουπλάρι (81’ Σκοπέτος), Κόλλιας, Τσιμόπουλος, Μπακαλίδης, Κακκάβας, Παχής (73’ Σακελλαρίου).
ΝΙΚΗ: Τζήμας, Γενιτσαρίδης (52’ Ζιώγας), Λάιος, Βέργος, Κοντοές, Μέτσε, Ντόλγκι (59’ Κρστιτς), Τζάθας, Μπάιριτς, Ιορδανίδης (46’ Αλ. Καρτσαμπάς), Τζιώρας (46’ Αναστασίου).

Η ΔΙΑΤΑΞΗ ΤΗΣ ΝΙΚΗΣ
Με 4-2-3-1 και τρία νέα πρόσωπα (Τζήμας, Βέργος και Τζάθας) παρατάχθηκε χθες η Νίκη. Τερματοφύλακας ήταν ο Τζήμας, ενώ στα μετόπισθεν τοποθετήθηκαν οι Γενιτσαρίδης (δεξιά), Λάιος (αριστερά), Βέργος και Κοντοές (σέντερ μπακ). Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Μέτσε, Ντόλγκι (στον άξονα), Τζάθας (δεξιά) και Μπάιριτς (αριστερά), με τον Ιορδανίδη να συνεπικουρεί τον Τζιώρα στην επίθεση.