Νίκη μετά από πέντε παιχνίδια για τον Ολυμπιακό Βόλου

Ύστερα από πέντε αγωνιστικές ο Ολυμπιακός Βόλου γεύτηκε ξανά τη χαρά της νίκης, επικρατώντας με 3-0 της ΑΕΠ Κοζάνης στο δημοτικό στάδιο της ΝεάποληςΣτο χθεσινό παιχνίδι ο Βασίλης Βούζας παρέταξε τον Ολυμπιακό με διάταξη 4-4-2. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Λαδάς, πρώτη συμμετοχή στο πρωτάθλημα με τους «ερυθρόλευκους», ενώ το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Σκοπελίτης και το αριστερό ο Μπουτζίκος. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Γιαννίτσης και Φιλίποβιτς. Στον άξονα της μεσαίας γραμμής αγωνίστηκαν οι Γκιοατά και Κόλα, στα άκρα έπαιξαν οι Βουκελάτος και Νικλητσιώτης, με τους Τζούριτς και Παπαδημητρίου να αποτελούν το δίδυμο στην επίθεση.

Η ΑΕΠ Κοζάνης παρατάχθηκε με τερματοφύλακα τον Σταυρίδη, ενώ την τετράδα της άμυνας από τα δεξιά προς τα αριστερά αποτέλεσαν οι Ντούκα, Κοτταρίδης, Παπαδόπουλος, και Φωλίνας. Ως ανασταλτικοί μέσοι αγωνίστηκαν οι Ταΐρης και Βοριαζίδης. Στις πτέρυγες επιχειρούσαν ο Τρομπούκης δεξιά, Τσικόπουλος αριστερά, ο Πάλλας αγωνίστηκε ως επιθετικός μέσος, με τον Ντινόπουλο να παίζει στην κορυφή της επίθεσης.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και μετά το 15’ είχε την κατοχή της μπάλας, απέναντι σε μια ομάδα που αμύνονταν και προσπαθούσε να παίξει με αντεπιθέσεις.

Οι «ερυθρόλευκοι», ωστόσο, δεν είχαν ουσία στο παιχνίδι τους, με την μπάλα να μην μπορεί να φτάσει στους δύο φορ, Τζούριτς και Παπαδημητρίου, παρά τις προσπάθειες που γίνονταν, τόσο από τα άκρα, όσο και από τον άξονα.

Οι παίκτες του Ολυμπιακού προσπαθούσαν με υπομονή να κυκλοφορήσουν την μπάλα και είχαν τρεις σπουδαίες ευκαιρίες, δύο με τον Βουκελάτο και μία με τον Κόλα (δοκάρι).

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Βασίλης Βούζας πέρασε στο παιχνίδι τον Τσαγκαλίδη στη θέση του Τζούριτς, μετατρέποντας τη διάταξη της ομάδας σε 4-2-3-1. Ο Τσαγκαλίδης πήγε αριστερά, με τον Νικλητσιώτη να παίζει πίσω από τον Παπαδημητρίου.

Ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε σαφώς καλύτερος και πιο αποτελεσματικός στην επανάληψη, σημείωσε τρία γκολ και έφτασε δίκαια στη νίκη.  Οι«ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να «ξεκλειδώσουν» την άμυνα των φιλοξενουμένων στο 61’ από μια στατική φάση. Συγκεκριμένα, ο Βουκελάτος εκτέλεσε κόρνερ και ο Μιχάλης Γιαννίτσης με ωραίο άλμα πήρε την κεφαλιά, γράφοντας το 1-0 για τον Ολυμπιακό.

Απαλλαγμένοι από το άγχος οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο 2-0 ε στο  76’. Από μπαλιά του Κόλα, ο Παπαδημητρίου βγήκε στην πλάτη της άμυνας της Κοζάνης και από πλάγια θέση πλάσαρε τον Σταυρίδη, γράφοντας το 2-0 για τον Ολυμπιακό. Ουσιαστικά σ’ εκείνο το χρονικό σημείο οι «ερυθρόλευκοι» έβαλαν γερές βάσεις για τη νίκη, για να έρθει το 3-0, λίγα λεπτά αργότερα. Συγκεκριμένα, στο 81’ με ατομική προσπάθεια ο Μπουτζίκος από τα αριστερά έκανε το διαγώνιο σουτ και το τρίτο τέρμα του Ολυμπιακού ήταν γεγονός.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Κοζάνη εκμεταλλεύτηκε τη χαλαρότητα των παικτών του Ολυμπιακού και σε τρεις περιπτώσεις απείλησε το τέρμα του Λαδά, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες για γκολ.

Με τη νίκη του αυτή ο Ολυμπιακός έφτασε τους 16 βαθμούς και παραμένει στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα του Βορείου ομίλου της Φούτμπολ Λιγκ.