Νίκη με ανατροπή για τους Νέους του Ολυμπιακού Β, 2-1 την Καλλιθέα

olympiakos neoi

Με το δεξί στα πλέι οφ του πρωταθλήματος Κ19 της Football League μπήκε η ομάδα Νέων του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκοι» αν και βρέθηκαν να χάνουν με 0-1 από την Καλλιθέα στο βοηθητικό του ΕΑΚ, κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι, να νικήσουμε με 2-1 και να πάρουν τους τρεις βαθμούς. Έγινε ένα δυνατό και ενδιαφέρον παιχνίδι, με την Καλλιθέα να μπαίνει πολύ δυνατά στο ματς και στο 5′ κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κότα, ο Ευαγγέλου με προβολή μέσα από την περιοχή έγραψε το 0-1. Στο 10′ ο Λαμπράι εκτέλεσε φάουλ για να διώξει δύσκολα ο Ξανθάς, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν σπουδαία ευκαιρία να φτάσουν σε δεύτερο γκολ.
Μετά το νωθρό ξεκίνημα οι παίκτες του Ολυμπιακού μετά το πρώτο 10λεπτο ανέβασαν την απόδοσή τους και κατάφεραν σε διάστημα τεσσάρων λεπτών να γυρίσουν το παιχνίδι. Στο 22′ μετά από πάσα του Μπάσαρι ο Νίκος Ντινόπουλος με ωραία κίνηση και πλασέ έγραψε το 1-1 μέσα σε αποθέωση, ενώ στο 26′ ο Ολυμπιακός γύρισε το ματς. Ο Μπάσαρι εκτέλεσε κόρνερ και στην προσπάθειά του ο Πιτσινός να διώξει τη μπάλα την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του για να γίνει το 2-1.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός έπαιξε έξυπνα με στόχο να διαφυλάξει το νικηφόρο αποτέλεσμα και με αντεπιθέσεις κυνήγησε το γκολ. Θα μπορούσε πάντως, να πετύχει και τρίτο τέρμα, με τον Αραπίτσα δύο φορές να φτάνει κοντά στο γκολ, ενώ στο 88′ ο Ντινόπουλος έφυγε στην κόντρα επίθεση, δεν έκανε σωστά το γύρισμα, για να διώξουν οι αμυντικοί της Καλλιθέας. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν για την ισοφάριση και έχασαν ορισμένες καλές ευκαιρίες για γκολ. Στο 55′ ο Κατσαϊδώνης δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ξανθά, ο οποίος απέκρουσε με τα πόδια, ενώ στο 58′ σουτ του Λαμπράι έδιωξε δύσκολα ο Ξανθάς, κρατώντας το 2-1 για την ομάδα του. Στο 94′ ο Γαρυφάλλου έδιωξε τη μπάλα πριν αυτή περάσει τη γραμμή στο σουτ που επιχείρησε μέσα από τη περιοχή ο Κλέμενς.