Νίκη με ανατροπή για τον Βόλο – Αν και έχανε από τον Πανιώνιο κατάφερε στο β’ μέρος να κερδίσει με 2-1

Μπορεί στο πρώτο ημίχρονο ο Βόλος να ήταν πίσω στο σκορ στο παιχνίδι με τον Πανιώνιο στο Πανθεσσαλικό στάδιο, με τον Εμμανουηλίδη να σκοράρει στο 27’, ωστόσο, στο τελευταίο 20λεπτο του αγώνα ήρθε η ανατροπή στο σκορ, με δύο γκολ από τους Μουνίθ στο 73’ με πέναλτι και Τσοκάνη στο 87’ με κεφαλιά (2-1).
Έτσι, ο Βόλος πέτυχε την πέμπτη νίκη του στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ, έφτασε τους 17 βαθμούς, αφήνοντας τον Πανιώνιο στην προτελευταία θέση με έξι.

Το παιχνίδι είχε εκ διαμέτρου αντίθετη εικόνα στα δύο ημίχρονα. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας ψηλά τις γραμμές τους για να πιέσουν τους γηπεδούχους.
Ο Βόλος δεν κατάφερε να βρει χώρους για να γίνει απειλητικός και τις ελάχιστες φορές που το κατάφερε απογοήτευσε στην τελική προσπάθεια. Είχε επί της ουσίας μόλις μία απειλητική στιγμή στο πρώτο ημίχρονο, ενώ οι υπόλοιπες τελικές της προήλθαν όλες από μακρινά σουτ, τα οποία δεν είχαν καμία τύχη.
Στον αντίποδα, ο Πανιώνιος βρήκε αρκετές κλασικές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο και θα μπορούσε να είχε προηγηθεί με ακόμη μεγαλύτερο σκορ.

Η πρώτη κλασική ευκαιρία σημειώθηκε μόλις στο 4ο λεπτό, με τον Οικονομίδη να υποδέχεται εξαιρετική κάθετη πάσα του Αραμπούλι και με σουτ από θέση μέσα αριστερά στην περιοχή των γηπεδούχων, να βλέπει τον Μελίσσα να αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ.
Οι Βολιώτες προσπάθησαν να πάρουν τα ηνία του αγώνα μετά το πρώτο δεκάλεπτο, αλλά ήταν φλύαροι, χωρίς ιδέες στο δημιουργικό κομμάτι.
Ο Πανιώνιος αποδείχτηκε πιο αποτελεσματικός και έφτασε στην επίτευξη του γκολ στο 27’, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά και καραμπόλα στην άμυνα του Βόλου, ο Τσίκα έκανε κάκιστη απομάκρυνση, στέλνοντας την μπάλα πάνω στον Εμμανουηλίδη, ο οποίος μέσα στην περιοχή του Βόλου, πλάσαρε άψογα τον Μελίσσα για το 0-1. Μάλιστα, ο Πανιώνιος βρήκε και άλλες ευκαιρίες από εκτελέσεις κόρνερ, δείχνοντας την ικανότητα του στο ψηλό παιχνίδι, το οποίο δημιούργησε τεράστια προβλήματα στο Βόλο.

Η μοναδική κλασική ευκαιρία του Βόλου στο πρώτο ημίχρονο σημειώθηκε στο 39’, με τον Ντεντάκη να σεντράρει από τα δεξιά και τον Μάντζη να παίρνει την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, αναγκάζοντας τον Μαλέρμπ να κάνει εντυπωσιακή απόκρουση.
Εν τέλει το σκορ δεν άλλαξε, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, με τον Πανιώνιο να βρίσκεται απολύτως δίκαια μπροστά στο σκορ.

Συγκλονιστικό φινάλε
Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μία τελείως διαφορετική υπόθεση. Οι γηπεδούχοι μπήκαν με σαφή διάθεση για να πιέσουν και λίγο έλειψε να φτάσουν στην ισοφάριση στο 55ο λεπτό. Ο Τσοκάνης πήρε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή του Πανιωνίου και ο Μάντζης μόνος στη μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ, χάνοντας μοναδική ευκαιρία για να γράψει το 1-1.
Από εκείνο το σημείο και μετά ο Βόλος άσκησε τεράστια πίεση στον Πανιώνιο, κλείνοντας τον Νεοσμυρνιώτες στην περιοχή τους. Οι γηπεδούχοι έχασαν νέα… απίστευτη ευκαιρία στο 59’. Ο Μουνίθ ανενόχλητος στο σημείο του πέναλτι, πλάσαρε, με τον Μαλέρμπ να αποκρούει εντυπωσιακά με το δεξί πόδι σε κόρνερ.

Ο Βόλος συνέχισε την ασφυκτική του πίεση, οδηγώντας τους φιλοξενούμενους σε αρκετά λάθη στο κέντρο. Τελικά, έφτασε στην ισοφάριση στο 73’ από το σημείο του πέναλτι.
Μάντζης και Ευαγγέλου διεκδίκησαν την μπάλα μέσα στην περιοχή, με τον αμυντικό του Πανιωνίου να κλωτσάει το πόδι του ποδοσφαιριστή του Βόλου.
Ο Παπαδόπουλος κατόπιν υπόδειξης από το VAR, πήγε να ελέγξει τη φάση και σωστά καταλόγισε την παράβαση, με τον Μουνίθ να γράφει το 1-1, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.
Και σαν να μην έφτανε αυτό για τον Πανιώνιο, έμεινε και με 10 παίκτες στο 83’ λόγω αποβολής του Ευαγγέλου με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Με την ψυχολογία πλέον στα ύψη, οι γηπεδούχοι έφτασαν και σε δεύτερο γκολ στο 87’, ολοκληρώνοντας την ανατροπή. Ο Ντεντάκης έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Τσοκάνης έκανε εντυπωσιακό άλμα στο δεύτερο δοκάρι και με καρφωτή κεφαλιά έγραψε το 2-1, υπογράφοντας την ανατροπή της ομάδα του.
Το σκορ δεν άλλαξε στα τελευταία λεπτά, ο Βόλος πήρε μια σπουδαία νίκη, επιστρέφοντας στις επιτυχίες μετά τη νίκη της 9ης Νοεμβρίου με τον Παναιτωλικό, επίσης στο Βόλο, με 3-2.
Αξίζει να σημειώσουμε, πως την ομάδα του Βόλου κοουτσάρισε ο άμεσος συνεργάτης του Χουάν Μουνίθ στην τεχνική ηγεσία, Βίκτορ Μπασάντρε. Ο Ισπανός προπονητής των «κυανέρυθρων», ως γνωστόν, αντιμετωπίζει ένα σοβαρό πρόβλημα στο μάτι του και νοσηλεύεται από την περασμένη Τετάρτη στο νοσοκομείο της Λάρισας.

Διαιτητής: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)
Βοηθοί: Νικολαΐδης, Νατσιόπουλος (Μακεδονίας)
4ος διαιτητής: Φωτιάδης (Καστοριάς)
Κόκκινη: 83’ Ευαγγέλου (2η κίτρινη)
Κίτρινες: Μουνίθ, Μελίσσας – Οικονομίδης, Μαλέρμπ, Ευαγγέλου, Αραμπούλι (90+2’)
ΒΟΛΟΣ: Μελίσσας, Ντεντάκης, Τσίκα, Δημόπουλος (25’ λ.τρ. Διαμαντής), Φεράρι, Μαξ, Τσοκάνης, Τόρες, Μουνίθ, Ζοάο (82’ Τσαούσης), Μάντζης (90+2’ Λύρατζης)
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Μαλέρμπ, Λυμπεράκης, Ευαγγέλου, Σταυρόπουλος, Παπαγεωργίου, Κόρμπος, Άρτσε (70’ λ.τρ. Τσιλούλης), Οικονομίδης, Εμμανουηλίδης (63’ Ρέντζας), Παπανικολάου (82’ Μιλόγεβιτς), Αραμπούλι.

Στο στόχαστρο ο Γάλλος αμυντικός Αλοέ
Σύμφωνα με γαλλικά ρεπορτάζ, ο Βόλος κινείται για την απόκτηση του 25χρονου κεντρικού αμυντικού της Βαλενσιέν, Μπαπτίστ Αλοέ.
Όπως προκύπτει, οι «κυανέρυθροι» έχουν σκοπό να ενισχυθούν στην άμυνα στη μεταγραφική του Ιανουαρίου και στόχος είναι ο Αλοέ. Ο 25χρονος σέντερ-μπακ, δεν υπολογίζεται από την ομάδα της 2ης κατηγορίας της Γαλλίας και οι νεοφώτιστοι ετοιμάζονται να «χτυπήσουν». Ο Αλοέ έκανε ντεμπούτο στην Ligue 1 με την Μαρσέιγ.