Νίκη με ανατροπή για τον ΟΦΗ επί του ΠΑΣ Γιάννινα

Ευγενική «χορηγία» Γιάννη Κάργα το τρίποντο, μετά από τρεις μήνες για τον ΟΦΗ. Ο κεντρικός αμυντικός του ΠΑΣ Γιάννινα ήταν μοιραίος για την ομάδα του, έκανε δύο λάθη που έγιναν αμφότερα γκολ από τους Κρητικούς, οι οποίοι επικράτησαν με 2-1 στο Ηράκλειο. Προηγήθηκαν με Παμλίδη οι φιλοξενούμενοι. Πάλι τραυματίστηκε ο Φερέιρα!

Mετρώντας 9 απουσίες ο Νίκος Νιόπλιας δεν είχε πολλές επιλογές για το αρχικό σχήμα. O OΦΗ ξεκινάει το παιχνίδι με τον Βάτερμαν στο τέρμα, Λυμπεράκης, Βούρος, Διαμαντής και Μαρινάκης στην άμυνα, στα χαφ ο Σακόρ με Μεγιάδο, στις πλευρές ο Σολίς, ο Γρίβας και πίσω από τον Σαρδινέρο, ο Στάρτζεον.

Από την άλλη ο Αργύρης Γιαννίκης, χωρίς αλλαγές στο αρχικό σχήμα αφήνοντας εκτός όπως αναμενόταν τον Εραμούσπε για τον έχει απόλυτα έτοιμο στο πρώτο παιχνίδι κυπέλλου με τον Ολυμπιακό την προσεχή Τετάρτη (7/4).

Χωρίς ποδοσφαιρικό… διάλογο το πρώτο ημίχρονο στο «Γεντί Κουλέ». Από το πρώτο λεπτό φάνηκε ποια ομάδα είχε πρωταγωνιστικές βλέψεις!

O OΦΗ ψάχνει το γρήγορο γκολ και χάνει απίστευτη ευκαιρία στο 7′ με τον Πίρσμαν να σώζει την άδεια εστία του ΠΑΣ Γιάννινα, σε εξ επαφής σουτ του Σαρδινέρο, παραχωρώντας κόρνερ!

Οι Κρητικοί μένουν ψηλά και στο 13′ ο ωραίος Πιρσμαν, παραλίγο να γίνει μοιραίος, αφού λίγο έλλειψε με κεφαλιά μετά από σέντρα του Μαρινάκη, να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Λοντίγκιν.

Στο 23′ ακόμα μια καλή στιγμή για τους γηπεδούχους, με την κεφαλιά του Στάρτζεον να περνάει παράλληλα προς την εστία και τον Κάργα να απομακρύνει.

Άλλος το έψαχνε, άλλος το βρήκε!
Oι γηπεδούχοι ρίχνουν μετά το μισάωρο το τέμπο πίεσης που ασκούν, οι Γιαννιώτες βρίσκουν και… κάνουν την πρώτη τους ευκαιρία στο 38′ με το γυριστό του Ελευθεριάδη να περνάει πάνω από τα δοκάρια του Βάτερμαν.

Στη τελευταία φάση αποδείχθηκε οτι στο ποδόσφαιρο δεν υπάρχει δικαιοσύνη. Οι φιλοξενούμενοι κόντρα στη ροή του αγώνα, σκοράρουν με ριμπάουντ Παμλίδη στη τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου, μετά από σέντρα του κορυφαίου τους, Μάρβιν Πίρσμαν και πρώτη… απόπειρα του Καρτάλη που εξουδετέρωσε ο Βάτερμαν.

Ανατροπή με «δώρα» Κάργα!
Το δεύτερο ημίχρονο, αν εξαιρεθεί οτι άλλαξαν εστίες οι δύο ομάδες, ήταν πιστή αντιγραφή του πρώτου. Ο ΟΦΗ να έχει μπάλα, να παίζει ψηλά και να ψάχνει το γκολ. Στο 48΄ ένα σουτ του Σακόρ απο πλάγια θέση εκτός εστίας. Τέσσερα λεπτά αργότερα, από λάθος του Κάργα, ο Σαρδινέρο με εξαιρετική λόμπα περνάει τη μπάλα πάνω απο τον Λοντίγκιν και ισοφαρίζει.

Ο στόπερ του ΠΑΣ, στο 58′ κάνει χέρι μέσα στην περιοχή, ο Γκορτσίλας με βοήθεια από το VAR, καταλογίζει το πέναλτι και ο Σολίς γυρίζει το ματς, ξεσπώντας σε κλάμματα κατά τη διάρκεια των πανηγυρισμών!

Δύο ευκαιρίες στο ίδιο λεπτό (68′) λίγο μετά το 2-1. Το σουτ του Στάρτζεον αρχικά που μπλόκαρε ο Λοντίγκιν και στη συνέχεια εκείνο του Πιρσμαν που πέρασε ελάχιστα άουτ. Οι Γιαννιώτες απειλούν και με Μιλιντσεάνου στο 78′ αλλά λέει «όχι» ο Βάτερμαν και οι Κρητικοί στο 88′ με Φερέιρα στην τελευταία καλή στιγμή της αναμέτρησης, με τον βραζιλιάνο να αποχωρεί τραυματίας (!) μετά το τελείωμα της φάσης!

ΟΦΗ: Βάτερμαν, Λυμπεράκης, Διαμαντής, Βούρος, Μαρινάκης, Μεγιάδο, Σακόρ, Γρίβας (46′ Φερέιρα, 89′ Βαφέας), Στάρτζεον (81′ Νοικοκυράκης), Σολίς (76′ Μπαλογιάννης), Σαρδινέρο.
ΠΑΣ ΓΙΑΝΙΝΑ: Λοντίγκιν, Σάλιακας, Κάργας, Παντελάκης, Πέερσμαν, Μπρένερ (58′ Μιλιντσεάνου), Κάστρο, Ντομίνγκεθ, Καρτάλης, Ελευθεριάδης (46′ Νάουμετς), Παμλίδης.