Νίκη «χρυσάφι» ο Α.Σ. «Βόλος 2004», 2-1 τον Οδυσσέα Μοσχάτου

Νίκη «χρυσάφι» πανηγύρισε ο Α.Σ. Βόλος 2004 για την 3η αγωνιστική των πλέι άουτ της Α’ Εθνικής ποδοσφαίρου των γυναικών. Το συγκρότημα της Έλενας Κουσκούνη φιλοξένησε στο βοηθητικό του ΕΑΚ τον Οδυσσέα Μοσχάτου και τον κέρδισε 2-1, κάνοντας αποφασιστικό βήμα για την παραμονή του στη μεγάλη κατηγορία.

Μετά το σπουδαίο «διπλό» επί του Λεοντικού Κηφισιάς ο Α.Σ. Βόλος 2004 ήθελε τη νίκη και επί του Οδυσσέα Μοσχάτου η οποία θα τον έφερνε στο +5 από τη γραμμή του υποβιβασμού. Ο στόχος αυτός επιτεύχθηκε ύστερα από εξαιρετική εμφάνιση.
Η προπονήτρια Έλενα Κουσκούνη επέλεξε σχηματισμό 4-2-3-1 με την Τσιλίκα κάτω από τα δοκάρια, την Γρηγοριάδη στο δεξιό άκρο της άμυνας και την Κοκμοτού στο αριστερό, με την τελευταία να αποδεικνύεται «πολυεργαλείο», αφού φέτος μόνο ως τερματοφύλακας δεν έχει αγωνιστεί. Την αμυντική γραμμή συμπλήρωσαν η Βέτσικα με τη Νικοπούλου, που ήταν τα δύο σέντερ μπακ. Στον άξονα της μεσαίας γραμμής τοποθετήθηκαν η Κατσιγιάννη και η Νέννε. Ως «δεκάρι» αγωνίστηκε η Νάνου, με την Κέκου να επιχειρεί από τα δεξιά και την Γκέκα από τα αριστερά, ενώ η Ζήγρα έπαιξε στη θέση της σέντερ φορ.
Ο Βόλος 2004 μπήκε με ορμή στο ματς. Στο πρώτο εικοσάλεπτο κυριάρχησε και έψαχνε με κάθε τρόπο να πάρει το προβάδισμα στο σκορ. Ακριβώς με τη συμπλήρωση 20 λεπτών τα κατάφερε όταν η Ζήγρα με μακρινή μπαλιά έβγαλε τη Γκέκα σε θέση τετ-α-τ-ετ. Το πλασέ της αποκρούστηκε από την τερματοφύλακα, αλλά η μπάλα πήρε ύψος και η Γκέκα με ανάποδο ψαλίδι την έστειλε στα δίχτυα.
Οι Βολιώτισσες πανηγύρισαν για το 1-0, αλλά δεν το χάρηκαν πολύ. Μόλις δύο λεπτά αργότερα έγινε ένα λάθος στην άμυνά τους, το οποίο εκμεταλλεύτηκε η Καπνίση, που ισοφάρισε 1-1. Το γκολ αυτό ανέβασε την ψυχολογία της φιλοξενούμενης ομάδας που ως το τέλος του ημιχρόνου κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι.
Στην επανάληψη, ο Βόλος 2004 ανέκτησε τα «ηνία» και προσπάθησε να ανακτήσει το την πρωτοπορία, κάτι που πέτυχε με ένα ακόμη ωραίο γκολ. Η Ευαγγελία Νάνου έγινε κάτοχος της μπάλας στη γωνία της μεγάλης περιοχής και με δυνατό σουτ την έστειλε συστημένη στο απέναντι «παραθυράκι». Το 2-1 ήταν γεγονός…
Από εκεί και πέρα οι Βολιώτισσες έκαναν σωστή διαχείριση και δεν επέτρεπαν στις αντιπάλους τους να απειλήσουν. Όμως, στο 86ο λεπτό μία άτυχη στιγμή της Βέτσικα, η οποία υπέπεσε σε πέναλτι, παραλίγο να φέρει την εκ νέου ισοφάριση. Την εκτέλεση ανέλαβε η Καπνίση, αλλά η Τσιλίκα απέκρουσε και κράτησε το πολύτιμο 2-1.
ΒΟΛΟΣ 2004: Τσιλίκα, Γρηγοριάδη, Κοκμοτού, Βέτσικα, Νικοπούλου, Κατσιγιάννη, Νέννε, Νάνου, Γκέκα (69’ λ.τρ. Παπαδοπούλου), Κέκου, Ζήγρα.

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής των πλέι άουτ είναι τα κάτωθι:
Βόλος 2004-Οδυσσέας Μοσχάτου 2-1, Ελπίδες Καρδίτσας-Ολυμπιάδα Υμηττού 2-1, Καστοριά-Λεοντικός Κηφισιάς 1-0.