Νίκη-χρυσάφι για Πύρασο στον δεύτερο όμιλο της Α’ ΕΠΣΘ (αναλυτικά τα ματς)

Νίκη-χρυσάφι με 1-0 πανηγύρισε στον Αλμυρό ο Πύρασος και μπαίνει με σημαντικό πλεονέκτημα στα πλέι οφ της Α’ ΕΠΣΘ, αφού στην ειδική βαθμολογία βρίσκεται στο +4 από τον Σαρακηνό και στο +5 από την Αγία Άννα. Όσον αφορά τα άλλα ματς του 2ου ομίλου είχαμε ισοπαλία στο Αίας-Ρήγας (1-1) και «διπλά» για Πρωτεσίλαο και Αστέρα επί των Μυρμιδόνων (1-4) και του Διαγόρα (1-2) αντίστοιχα.

Γ.Σ. Αλμυρού-Πύρασος 0-1
Με πολύτιμο «τρίποντο» έφυγε από το στάδιο «Αθανάσιος Ραγάζος» ο Πύρασος, επικρατώντας 0-1 του Γ.Σ. Αλμυρού. Το ματς είχε λίγες φάσεις, με τον Αραπίτσα να απειλεί για τους φιλοξενούμενους στο 9’ και τον Αράπη να χάνει ευκαιρία για τους γηπεδούχους στο 51ο λεπτό. Επίσης, σουτ του Παπαδόπουλου στο 66’ εξουδετερώθηκε από τον Κοντογεωργάκη.

Το γκολ που έκρινε τη συνάντηση σημειώθηκε στο 72ο λεπτό όταν ο Αγιασιώτης εκτέλεσε κόρνερ, ο Βλάχος πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Καραγιώργος με νέα κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ: Κοντογεωργάκης, Νικογιάννης (65’ Τετριμίδας), Τσιαγιανίδης, Λάμπος, Τσιάτσιος, Ντόντα (76’ Σουλάι), Δρόσος (80’ Οικονόμου), Τσάμης (65’ Δήμας), Κλουκουτάρας, Κοντοβάς, Μπένος (46’ Αράπης).
ΠΥΡΑΣΟΣ: Κεφαλάς, Μιχόπουλος, Παπαδόπουλος, Ρακής, Δημητριάδης, Αγιασιώτης (88’ Κατής), Γ. Αραπίτσας (88’ Μπούτλας), Ζενούνης, Βλάχος (80’ Νίνος), Οικονόμου, Ζάχος (60’ Καραγιώργος).

Αίας-Ρήγας 1-1
Ανικανοποίητοι έμειναν Αίας και Ρήγας Φεραίος από το μεταξύ τους 1-1 στην Ευξεινούπολη και σε έναν αγωνιστικό χώρο που δεν ήταν σε καλή κατάσταση. Στο 3’ ο Τσάμης έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι, ενώ στο 11’ οι Βελεστινιώτες άνοιξαν το σκορ με το απευθείας φάουλ του Σταματίου. Με τον ίδιο τρόπο ισοφάρισε ο Αίας, με τον Θ. Κατσαβριά στο 45ο λεπτό. Όμως το κακό στη φάση αυτή για τον Ρήγα ήταν διπλό διότι αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Γοδενόπουλος.

Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα στον διαιτητή Σαρρή για την απόφασή του αυτή. Επίσης, θεωρούν ότι υπήρξε ελαστικός στον πειθαρχικό τομέα απέναντι στους παίκτες του Αίαντα. Πάντως, στο 76’ είχαμε την απευθείας κόκκινη στον Πλαβό, γεγονός που έφερε παράπονα και από την πλευρά των γηπεδούχων.

ΑΙΑΣ: Χαλάτσης, Χουλιαράς, Παπανικολόπουλος, Πλαβός, Τσάμης, Βούλγαρης, Χειλάς, Ράπτης, Αλ. Αραπίτσας, Θ. Κατσαβριάς, Κ. Κατσαβριάς (73’ Μακανίκας).
ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Τσιλίγκος, Βαϊόπουλος, Φιλοσόγλου, Παπαδανιήλ, Σταματίου (69’ λ. τρ. Σταματόπουλος), Γοδενόπουλος, Γάρος (58’ Δ. Αγροκώστας), Σουγκάρης, Γ. Αγροκώστας (46’ Ρόκας), Κόντρα, Χότζα (46’ Βλιώρας).

Μυρμιδόνες-Πρωτεσίλαος 1-4
Ο Πρωτεσίλαος θα μπει στα πλέι άουτ ως επικεφαλής. Έφτασε τους 20 βαθμούς μετά το εκτός έδρας 4-1 επί των Μυρμιδόνων. Στο 12’ ο Νικογιάννης πήρε το… ριμπάουντ μετά από φάουλ του Αλαμάνη ΙΙ στο δοκάρι και έκανε το 0-1. Στο 20 ο Παλάσκας είχε δοκάρι και στο 33’ ο ίδιος ισοφάρισε με διαγώνιο σουτ. Στο 52’ είχαμε το 1-2 με το πλασέ του Αλντίν, ενώ 10 λεπτά αργότερα ο Αλαμάνης ΙΙ έγραψε το 1-3. Το 1-4 ήρθε στο 80’ με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Αλαμάνη ΙΙ, με ψηλοκρεμαστό πλασέ.

ΜΥΡΜΙΔΟΝΕΣ: Γκόγκος, Μπίνας, Νάντζιος, Κατσαβριάς (60’ Κουφάκης), Γ. Κοντοβάς, Τσέργας (70’ Σπυρέλης), Τσεκρέζης, Παλάσκας, Μάτζαρης, Γ. Κολημήτρας (70’ Βούλγαρης), Μπέης (62’ Χριστοδουλόπουλος).
ΠΡΩΤΕΣΙΛΑΟΣ: Μάνος, Κλίντον (46’ Χασιώτης, 88’ Μπισμπιγιάννης), Τσαούσης, Χολέβας, Λεϊμονής, Σούδης, Νικογιάννης, Σιαμανίκος, Παπαδόπουλος (50’ Αλντίν), Αλαμάνης Ι, Αλαμάνης ΙΙ.

Διαγόρας-Αστέρας 1-2
Σημαντικό «διπλό» ενόψει πλέι άουτ για τον Αστέρα, που επιβλήθηκε 1-2 του Διαγόρα. Οι Ριζομυλιώτες είχαν δοκάρι στο 3’ με τον Ξηρομερίτη, ενώ τα γκολ τους σημείωσαν οι Θεοδώρου στο 15’ και Μαρούφ στο 20’. Οι γηπεδούχοι μείωσαν με πέναλτι του Τζίκα στο 83’.
ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Κουτσιαρής, Μπόλκας, Κ. Καραπλιάγγος, Γκαμαλέτσος, Σεγδίτσας, Σπ. Καραπλιάγκος (72’ Τσαπί), Μουσαμπελίου (70’ Κωνσταντίνου), Τζέκα, Ντόντος, Καρατζιώλης (75’ Σουλακούδης), Τζίκας.
ΑΣΤΕΡΑΣ: Ξανθάς, Δ. Αποστολίδης, Θεοδώρου, Λουφόπουλος, Καραλόπουλος, Πρίντζος (60 λ.τρ. Βέργος), Π. Αποστολίδης, Ξηρομερίτης, Μαρούφ (85’ λ.τρ. Σταΐδης), Σιαμέτης, Σαρρής (60’ λ.τρ. Γουτούλης).