Νίκη… χρυσάφι για Ολυμπιακό Β. με Βερνάρδο στο 89′ επί της Ξάνθης (photos)

Με γκολ του Θοδωρή Βερνάρδου στο 89’ ο Ολυμπιακός Βόλου πέτυχε μεγάλη νίκη με 1-0 επί της Ξάνθης, στο ντεμπούτο του Τίμου Καβακά στον «ερυθρόλευκο» πάγκο. Με τη νίκη του αυτή το βολιώτικο συγκρότημα έφτασε τους 19, βαθμούς, πέτυχε την πέμπτη φετινή νίκη στο πρωτάθλημα και τρίτη στη Νεάπολη.

Στο πρώτο ημίχρονο έγινε ένα ενδιαφέρον παιχνίδι, με τους παίκτες του Ολυμπιακού να έχουν διάθεση, να προσπαθούν να κυκλοφορήσουν την μπάλα, δίχως όμως να μπορούν να φτάσουν με αξιώσεις μπροστά από το τέρμα του Ίτσο.

Από την πλευρά της η Ξάνθη φρόντιζε να αμύνεται σωστά και να αναπτύσσεται επιθετικά, από τον άξονα, αλλά και από τη δεξιά πλευρά με τους Δεληγιαννίδη και Κρητικό. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο επικίνδυνοι επιθετικά και αυτοί που είχαν τις καλύτερες ευκαιρίες στο πρώτο μέρος για να προηγηθούν στο σκορ.
Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να απειλήσει το τέρμα του Ίτσο στο 13’, όταν από μπαλιά του Ντος Σάντος η μπάλα έφτασε στον Ξύδα, αυτός επιχείρησε το πλασέ, όμως ο κόντρα άνεμος εμπόδισε την μπάλα να φτάσει στο τέρμα, με τους αμυντικούς των φιλοξενουμένων να διώχνουν την μπάλα.

Μετά το πρώτο 15λεπτο στο οποίο ο Ολυμπιακός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, η Ξάνθη ανέβασε την απόδοσή της και σε τρεις περιπτώσεις απείλησε το τέρμα του Ολυμπιακού.
Η πρώτη ήταν στο 17’ όταν ο Ξενοδόχοβ απέκρουσε σωτήρια την κεφαλιά του Μιχάηλ, ενώ στο επόμενο λεπτό σε νέα κεφαλιά του Αλί Μπαμπά από εκτέλεση κόρνερ, ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού ήταν σε σωστή θέση και απέκρουσε την μπάλα. Η Τρίτη καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους ήταν στο 33’ και προήλθε από στατική φάση. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκάβριτς, ο Αλί Μπαμπά βρήκε την μπάλα με το κεφάλι, αυτή βρήκε το πάνω μέρος του δοκαριού του Ξενοδόχοβ και κατέληξε άουτ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Τίμος Καβακάς πέρασε στο παιχνίδι τον Σιαφά στη θέση του Κουντουριώτη. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι το τέρμα του Ολυμπιακού στο 52’. Ο Κρητικός έφυγε στην κόντρα επίθεση, βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Ξενοδόχοβ, με τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού να κάνει σωτήρια έξοδο και να αποκρούει, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Ξενοδόχοβ κέρδισε φάουλ.

Στο 55’, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Μαρκοπουλιώτης έπιασε την κεφαλιά με τον Ίτσο \να αποκρούει σωτήρια
Στο 67ο λεπτό ο Γραικός μέσα στην περιοχή δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ίτσο που με το χέρι απέκρουσε. Οι παίκτες του Ολυμπιακού συνέχισαν να προσπαθούν να φτάσουν στο γκολ και το πέτυχαν τελικά στο 89’. Ο Γκαργκαλατίδης εκτέλεσε πλασαριστά κόρνερ για τον Ξύδα, ο τελευταίος επιχείρησε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Μαρκοπουλιώτης έπιασε την πρώτη κεφαλιά, ο Βερνάρδος βρέθηκε αμαρκάριστος στη μικρή περιοχή και με κοντινή κεφαλιά, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ίτσο, γράφοντας το 1-0 για τον Ολυμπιακό.

Διαιτητής: Βρέσκας (Πιερίας)
Βοηθοί: Μηνούδης, Βρούζος (Πιερίας)
4ος διαιτητής: Πολυχρόνης (Πιερίας)
Κίτρινες: Γραικός, Φιλίποβιτς, Στάμου-Γκινσάρι

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Ξενοδόχοβ, Γραικός, Στάμου, Κόλα (71′ Κότος), Μανγκά (55′ Μαρκοπουλιώτης), Ντος Σάντος (71′ Γκαργκαλατζίδης), Φιλίποβιτς, Σκοπελίτης, Βερνάρδος (94′ Παπακώστας), Κουντουριώτης (46′ Σιαφά), Ξυδάς.
ΞΑΝΘΗ: Ίτσο, Μιχαήλ (81′ Μπάτζιος), Γκάβριτς (63′ Τσιλιγγίρης), Θυμιάνης, Δεληγιαννίδης, Κρητικός, Ουνγιαλίδης, Αλί Μπαμπά, Γκινσάρι, Παπάζογλου, Δόρης.