Η Νίκη Bόλου επιβλήθηκε 2-0 του Εθνικού κερδίζοντας για πρώτη φορά στη Φιλιππάδα “Θ”

Μια κακή παράδοση έσπασε η Νίκη στη Φιλιππιάδα. Παίζοντας δυνατά και αποφασιστικά η βολιώτικη ομάδα επικράτησε με 2-0 του Εθνικού και ξεκίνησΕμε το δεξί το φετινό πρωτάθλημα. Το σκορ άνοιξε ο Παρασκευαΐδης στο 5’ και ο Αλεξανδρής ολοκλήρωσε το «διπλό» στο 84’, που πανηγυρίστηκε από τους αρκετούς φίλους των Βολιωτών που βρέθηκαν χθες στο γήπεδο

Ο Λεωνίδας Μπίλης επέλεξε σύστημα 4-3-3. Την εστία υπερασπίστηκε ο Τζήμας έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Παπαγεωργίου, Παρασκευαΐδη, Ναουμίδη και Δημολιό. Αμυντικός χαφ ήταν ο Παπαδήμας με εσωτερικούς μέσους τους Μέτσε και Τορεζάνι, ενώ την επιθετική τριπλέτα αποτέλεσαν οι Νικλητσιώτης (δεξιά), Κόλα (αριστερά) και Κορέτα (στην κορυφή).
Στο αντίπαλο στρατόπεδο ο Γιώργος Γιάννου είχε την ατυχία να χάσει τον Δημουλά λόγω ενοχλήσεων στην προθέρμανση και τη θέση του πήρε ο Λέντζος. Ο τεχνικός του Εθνικού προτίμησε το 4-4-2 με ρόμβο. Τερματοφύλακας ήταν ο Μπαντής και στην οπισθοφυλακή τοποθετήθηκαν οι Χριστογιάννης (δεξιά), Τόλα (αριστερά), Λέντζος και Μαλάτος (στόπερ). Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Άτσκα (ανασταλτικός χαφ), Καταγής, Ντανάι (εσωτερικοί μέσοι) και Μανιώτης (επιτελικός), ενώ το δίδυμο στην επίθεση απαρτιζόταν από τους Μιχάλη και Λάππα.
Η Νίκη μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και ευτύχησε να σκοράρει στην παρθενική της ευκαιρία στο φετινό πρωτάθλημα. Ήταν το 5ο λεπτό όταν ο Νικλητσιώτης έκανε ωραία ενέργεια και σέντρα για τον Παρασκευαΐδη με κεφαλιά νίκησε τον Μπαντή γράφοντας το 0-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από τους φίλους της βολιώτικης ομάδας.
Οι γηπεδούχοι θέλησαν να απαντήσουν άμεσα και στο 6′ ο Άτσκα πραγματοποίησε σέντρα, ο Παρασκευαΐδης έδιωξε προσωρινά και ο επερχόμενος Μανιάτης έκανε το πλασέ από το ημικύκλιο της περιοχής, αλλά δεν είχε δύναμη διευκολύνοντας το έργο του Τζήμα.

Οι παίκτες του Λεωνίδα Μπίλη δεν επαναπαύτηκαν στο γρήγορο προβάδισμά τους και στο 10′ άγγιξαν το δεύτερο τέρμα. Ο Νικλητσιώτης τροφοδότησε τον Παπαγεωργίου, που σέντραρε από τα δεξιά, αλλά ο Τορεζάνι για λίγο απέτυχε να πιάσει κεφαλιά “ψαράκι”, αν και μόνος απέναντι στον Μπαντή.
Στο 15′ ο Ντανάι έγινε κάτοχος της μπάλας σε πλεονεκτική θέση, αλλά πήγε να τα κάνει όλα μόνος του και ανακόπηκε από τον Παπαγεωργίου, ενώ στο 18′ εκτέλεση φάουλ του Μιχάλη από καλό σημείο βρήκε στο “τείχος”. Πάντως ο Εθνικός έδειξε διάθεση να απαντήσει άμεσα στους “κυανόλευκους” και να φέρει το ματς στα ίσια.
Στο 24′ οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν γρήγορα την μπάλα μεταξύ τους με τελικό αποδέκτη τον Μέτσε. Ωστόσο ο 21χρονος μέσος σούταρε “χλιαρά” και ο Μπαντής δεν είχε πρόβλημα να επέμβει. Κατόπιν τα πολλά φάουλ ανέκοψαν τον γρήγορο ρυθμό του πρώτου 25λέπτου, με αποτέλεσμα το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρωθεί με 0-1.

Με την έναρξη της επανάληψης (47′) το συγκρότημα του Γιώργου Γιάννου κατέγραψε μια σπουδαία φάση. Ο Λάππας από τα αριστερά σέντραρε προς τον αμαρκάριστο Μιχάλη, η κεφαλιά του οποίου πέρασε πάνω από τα γκολπόστ.
Στο δίλεπτο 55-56′ η Νίκη κινδύνεψε από το… πουθενά. Κι αυτό γιατί στο 55′ ο Νικλητσιώτης γύρισε από μακριά την μπάλα στον Τζήμα, που έκανε κακό κοντρόλ, ωστόσο πρόλαβε την μπάλα πριν περάσει τη γραμμή της εστίας. Στο επόμενο λεπτό ο Μανιώτης σούταρε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
Στο 59′ ο Λ. Μπίλης έκανε την πρώτη του κίνηση από τον πάγκο ρίχνοντας στη “μάχη” τον Πετράκο αντί του Μέτσε και στο επόμενο λεπτό ο Τορεζάνι πραγματοποίησε μια υπέροχη ατομική προσπάθεια ξεπερνώντας όποιον βρήκε μπροστά του, αλλά το βολέ του δεν βρήκε εστία.

Τεράστια ευκαιρία για τους γηπεδούχους στο 63′, όταν ο Μιχάλης έπιασε κεφαλιά, αλλά ο Τζήμας σωστά τοποθετημένος μπλόκαρε σταθερά. Η μια φάση διαδεχόταν την άλλη και στο 66′ ο Νικλητσιώτης δοκίμασε το πόδι του από μακρινή απόσταση, αλλά βρήκε σε ετοιμότητα τον Μπαντή.
Στο 73′ ο Λάππας συνέκλινε προς τον άξονα, αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν πολύ άστοχο, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Παπαγεωργίου αντικαταστάθηκε από τον Αλεξανδρή, αφού τραυματίστηκε στο κεφάλι.
Το τελευταίο δεκάλεπτο ανήκε στη Νίκη, η οποία κατάφερε να “καπαρώσει” τους τρεις βαθμούς. Η… προειδοποιητική βολή προήλθε από τον Κορέτα στο 82′, όταν βγήκε απέναντι από τον Μπαντή και επιχείρησε να τον “κρεμάσει”. Ωστόσο ο τερματοφύλακας του Εθνικού έκανε μερικά βήματα προς τα πίσω και μπλόκαρε.

Δύο λεπτά αργότερα, όμως, ο γκολκίπερ του συγκροτήματος της Φιλιππιάδας δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα, όταν μετά από “στρώσιμο” του Τσιουρέλη, ο Αλεξανδρής εξαπέλυσε “κεραυνό” γράφοντας το τελικό 0-2.
Την αναμέτρηση διηύθυνε ο κ. Μπαλατσούκας (ΕΠΣ Θεσπρωτίας), με βοηθούς τους κ.κ. Μωυσιάδη και Παπαλαζάρου από την ΕΠΣ Ηπείρου. Με κίτρινη παρατηρήθηκαν ο Άτσκα των ηττημένων και οι Δημολιός, Παπαγεωργίου των νικητών.
ΕΘΝΙΚΟΣ ΦΙΛ: Μπαντής, Χριστογιάννης, Τόλα (46′ Κουμπής), Λέντζος, Μαλλάτος, Άτσκα, Ντανάι (78′ Ζώης), Καταγής (68′ Καρίπογλου), Μανιώτης, Μιχάλης, Λάππας.
ΝΙΚΗ: Τζήμας, Παπαγεωργίου (77′ λ.τρ. Αλεξανδρής), Δημολιός, Παρασκευαΐδης, Ναουμίδης, Παπαδήμας, Μέτσε (59′ Πετράκος), Τορεζάνι, Νικλητσιώτης (74′ Τσιουρέλης), Κόλα, Κορέτα.