Νίκη «ανάσα» για Ολυμπιακό Β. 1-0 τη Λαμία

b2c17418384f27787847b1710166537f_L

Χρειάστηκε το χτύπημα πέναλτι του Ροντρίγκο Ντεπέτρις για να σκοράρει ο Ολυμπιακός και να πάρει μια σπουδαία νίκη με 1-0 επί της Λαμίας στο ΕΑΚ του Βόλου. Οι «ερυθρόλευκοι» δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στη νίκη, ήταν καλύτεροι από τους αντιπάλους τους, ωστόσο, δύσκολα δημιουργούσαν φάσεις μπροστά στην εστία του Ρίζου.
Με τη νίκη του αυτή ο Ολυμπιακός έφτασε τους 7 βαθμούς («δύο στα δύο» στο Βόλο) και πλέον οι «ερυθρόλευκοι» θα πάνε με άλλη ψυχολογία στο ντέρμπι της ερχόμενης αγωνιστικής με την Λάρισα στο AEL FC Arena.

Πως έπαιξε ο Ολυμπιακός
Με διάταξη 4-2-3-1 παρέταξε ο Σούλης Παπαδόπουλος τον Ολυμπιακό, με τερματοφύλακα τον Στρατηλάτη, ενώ η τετράδα της άμυνας αποτελούνταν από τα δεξιά προς τα αριστερά από τους Ντάσιο, Αρβανίτη, Καραμανλή και Μπουτζίκο. Οοι Τσιάρας και Νάστος ήταν οι δύο αμυντικοί χαφ, με τους Νικολιά (δεξιά) και Τσιλιγκίρη (αριστερά) να αγωνίζονται στις πτέρυγες. Ο Ντεπέτρις έπαιξε πίσω από τον προωθημένο Γουόρντεν.

Χωρίς ουσία το πρώτο μέρος
Δυνατό παιχνίδι έγινε στο πρώτο ημίχρονο, με τον Ολυμπιακό να έχει στη μεγαλύτερη διάρκεια την υπεροχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων, δίχως όμως να χάσει την κλασική ευκαιρία. Η Λαμία από την πλευρά της προσπαθούσε να κρατήσει μακριά από την περιοχή του Ρίζου τους επιθετικούς του Ολυμπιακού και τα κατάφερε σε μεγάλο βαθμό. Επιθετικά οι φιλοξενούμενοι δεν απείλησαν τους «ερυθρόλευκους», με τον Ολυμπιακό, πάντως, να αντιμετωπίζει πρόβλημα στην τελική πάσα, ενώ ο Γουόρντεν έπαιξε περισσότερο έξω από την περιοχή και όχι ως κλασικός φορ.
Στο πρώτο 10λεπτο οι «ερυθρόλευκοι» είχαν δύο καλές στιγμές. Η πρώτη στο 6′ όταν ο Ντεπέτρις εκτέλεσε κόρνερ, με τον Ρίζο να αποκρούει σε κόρνερ, πέφτοντας στην αριστερή γωνία. Η δεύτερη στο 9′, όταν ο Τσιλιγκίρης μέσα από την περιοχή σούταρε, για να διώξει τη μπάλα ο Ρίζος.
Στη συνέχεια οι παίκτες της Λαμίας προσπάθησαν να πάρουν μέτρα στο γήπεδο και στο 18′ από μια στημένη φάση θέλησαν να απειλήσουν το τέρμα του Στρατηλάτη, με τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού να μπλοκάρει άνετα το φάουλ που εκτέλεσε ο Νατσιόπουλος.
Στο διάστημα 20′-45′ το θέαμα ήταν μέτριο, με αρκετά λάθη εκατέρωθεν και χωρίς τη κλασική ευκαιρία μπροστά στις δύο εστίες. Στο 20′ ο Γουόρντεν από τα δεξιά πάσαρε στον Ντεπέτρις, με τον Αργεντινό να μην κάνει καλό κονρόλ, σουτάροντας άτσαλα άουτ.
Η Λαμία στη μοναδική καλή στιγμή που είχε στο πρώτο ημίχρονο έφερε σε δύσκολη θέση τον Στρατηλάτη, με τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού να αποκρούει σωτήρια στην αριστερή γωνία στη σέντρα σουτ που επιχείρησε ο Αντωνίου.
Το ημίχρονο έκλεισε με τον Ολυμπιακό να έχει ένα σουτ με το Νικολιά στο 43′ το οποίο μπλόκαρε εύκολα ο Ρίζος.

Σκόραρε ο Ντεπέτρις από την άσπρη βούλα
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με μία αλλαγή. Στη θέση του Τσιλιγκίρη πέρασε ο Μοράν, χωρίς να αλλάξει η διάταξη της ομάδας. Ο Ισπανός ήταν δραστήριος από την αριστερή πλευρά, ενώ λίγο αργότερα στον αγωνιστικό χώρο πέρασε και ο Ντάριο Φερνάντες αντί του Νάστου. Οι «ερυθρόλευκοι» υπερείχαν, ωστόσο, η υπεροχή τους ήταν χωρίς ουσία, τη στιγμή που στο διάστημα 46′-60′ δεν είχαν ούτε μια αξιόλογη τελική προσπάθεια, με τον Ρίζο να περνάει εύκολο απόγευμα.
Μπλοκαρισμένοι οι παίκτες του Ολυμπιακού από τους φιλοξενούμενους, που έκλειναν σωστά τους χώρους και δεν άφηναν διαδρόμους για τους «ερυθρόλευκους».
Στο 63′ ο Μοράν άλλαξε τη μπάλα με τον Γουόρντεν, ο Γκανέζος έβγαλε την παράλληλη σέντρα μέσα στην περιοχή της Λαμίας, με τον Ντεπέτρις να μη μπορεί να βρει τη μπάλα.
Για να φτάσουμε στο 65′ όπου ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι. Ο Ντεπέτρις από τα δεξιά έβγαλε τη σέντρα, με τη μπάλα να χτυπά στο χέρι του Ζουλιώτη και τον διαιτητή Σημαιάκη να καταλογίζει το πέναλτι. Ο Ντεπέτρις ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, ξεγελώντας τον Ρίζο, γράφοντας το 1-0 για τον Ολυμπιακό.
Από εκείνο το χρονικό σημείο και έπειτα, οι «ερυθρόλευκοι» φρόντισαν να ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού, δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα από τους παίκτες της Λαμίας, με τους φιλοξενούμενους, πάντως, να έχουν μια πολύ καλή στιγμή για να ισοφαρίσουν στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Νατσιόπουλος σούταρε έξω από την περιοχή, με τον Στρατηλάτη να αποκρούει τη μπάλα.

Σκόρερ: 66′ πεν. Ντεπέτρις