Νίκη-ανάσα για Μαγνησιακό – Σάρωσε με 6-3 τον Πύρασο στο Βασδέκειο

Φοβερή εμφάνιση από τον Μαγνησιακό που συνέτριψε 6-3 τον Πύρασο σε χορταστικό ματς στο Βασδέκειο. Η ομάδα του Θανάση Βλαχόπουλου προηγήθηκε στο 3ο λεπτό όταν σουτ του Μυλωνά απέκρουσε ο Πρωτούλης και ο Τσένα σκόραρε από κοντά παίρνοντας το ριμπάουντ. Μέχρι να βγει το ημίχρονο, ο διαιτητής δεν έδωσε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Κρανιά στον Ζαχαράκη, ενώ στο 37’ απέβαλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Γκίνη, απόφαση που ξεσήκωσε θύελλα διαμαρτυριών από πλευράς παικτών Πυράσου.
Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι ρίσκαραν για να σκοράρουν αλλά παίζοντας με παίκτη λιγότερο, άφησαν πολλά κενά στην άμυνα που εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο ο Μαγνησιακός. Στο 50’ σε κόρνερ του Τσένα, ο Μπαλλάς πέτυχε πολύ ωραίο γκολ με καρφωτή κεφαλιά (2-0), ενώ στο 66’ σε μεταβίβαση του Κωστή, ο Οικονόμου με εξαιρετικό τελείωμα έκανε το 3-0. Μείωσε ο Πύρασος με σουτ του Νούσια που άλλαξε πορεία στο πόδι του Βασιλείου στο 71’ αλλά δύο λεπτά αργότερα έγινε το 4-1 με πλασέ του Μπαλλά σε φάση που η άμυνα «κοιμήθηκε» και βγήκε μόνος απέναντι στον γκολκίπερ. Στο 77’ ο 16χρονος ταλαντούχος Παναγιώτης Μπαλλάς που είχε καταπληκτική παρουσία, με πλασέ στην κίνηση έγραψε το 5-1, στο 82’ το 5-2 με έξυπνο φάουλ του Τσάκαλου από πλάγια στην κλειστή γωνία και στο 86’ έγινε το 6-2 όταν ο Τσένα πέρασε τον Πρωτούλη και μόνος με την εστία, έσκυψε σκοράροντας με το κεφάλι. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Δανιλόπουλος με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή στο 89’.
ΜΑΓΝΗΣΙΑΚΟΣ: Βλαχόπουλος, Κρανιάς (62’ Κατσίφας), Κωστής, Βασιλείου, Κολημήτρας, Τάρε, Χριστοδούλου, Οικονόμου (72’ Βαλιώτης), Μυλωνάς (77’ Θεοδωρόπουλος), Τσένα, Μπαλλάς.
ΠΥΡΑΣΟΣ: Πρωτούλης, Γ. Τσάμης (55’ Δανιλόπουλος), Σιαμέτης (72’ Βλαχόπουλος), Γκίνης, Σταντσούρης (46’ Δ. Τσάμης), Τσορμπαντζής, Στεργίου, Κάρρος, Νούσιας, Ζαχαράκης (46’ Φούκης), Τσάκαλος.