Νίκη «άχρωμη», διαιτητής… εφευρέτης – Έχασε 1-0 από Ιάλυσο με ανύπαρκτο πέναλτι

Μια «άχρωμη» Νίκη εμφανίστηκε στη Ρόδο και έχασε 1-0 από τον κατώτερό της Ιάλυσο. Οι «κυανόλευκοι» δεν εκμεταλλεύτηκαν την αριθμητική τους υπεροχή από το 20’ (αποβλήθηκε ο Μακρυδημήτρης) περιοριζόμενοι σε μια ανούσια κατοχή της μπάλας κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο. Το μοναδικό τέρμα σημείωσε στο 31’ ο Σερτζίνιο με πέναλτι, το οποίο αποτέλεσε «εφεύρεση» του διαιτητή Ρούσσου που σφύριζε… έδρα μετά την αποβολή. Τραυματίες αποχώρησαν οι Αλεχάντρο Κρουθ και Τάσος Παγώνης.

Τα πλάνα των προπονητών
Με 4-2-3-1 παρέταξε τη Νίκη ο Ισαάκ Χοβέ. Την εστία υπερασπίστηκε ο Αποστολίδης έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Παγώνη, Βοσκόπουλο, Αλιατίδη και Σ. Κυριακίδη. Αμυντικοί μέσοι ήταν οι Καμπαγέρο και Ντομίνγκεθ, στα άκρα βρέθηκαν οι Γκαρσία (δεξιά) και Κρουθ (αριστερά), ενώ ο Ιορδανίδης ήταν το «δεκάρι» και ο Ροχάνο η επιθετική αιχμή.

Στο αντίπαλο στρατόπεδο ο Νίκος Καραμπετάκης επέλεξε σύστημα 5-4-1. Τερματοφύλακας ήταν ο Ανδρούτσος, οι Γιώργου και Πατινιώτης κάλυπταν τις πτέρυγες (δεξιά και αριστερά αντίστοιχα), με τριπλέτα στο κέντρο της άμυνας τους Μακρυδημήτρη, Τριποτσέρη και Ρεκλείτη. Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Χατζηδίμπας, Μπαρέττας, Αυγενικού και Σερτζίνιο, ενώ ο Μαραγκουδάκης ήταν ο βασικός προωθημένος.

Οι παίκτες των δύο ομάδων ανταλλάσσουν χειραψία πριν τη σέντρα (φωτό xxsports.org)

Αποβολή Μακρυδημήτρη στο 20’, ανύπαρκτο πέναλτι για Ιάλυσο
Αναγνωριστικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο για τους δύο «μονομάχους», με τη Νίκη να επισκέπτεται για πρώτη φορά τα αντίπαλα καρέ στο 6’, όταν ο Γκαρσία «έσκαψε» για τον Ροχάνο, αλλά ο Ανδρούτσος βγήκε έγκαιρα και «καθάρισε» τη φάση.
Στο 11’ ο Ρεκλείτης άνοιξε για τον Γιώργου που γύρισε την μπάλα. Ωστόσο ο Αυγενικού δεν μπόρεσε να σουτάρει υπό την πίεση του Αλιατίδη.

Ο ρυθμός απέκτησε μεγαλύτερη ένταση και στο 14’ μετά από ατομική προσπάθεια ο Ροχάνο για λίγο δεν βρήκε τον Ιορδανίδη, ενώ στο 19’ ο Καμπαγέρο ανέβασε από τα αριστερά τον Σ. Κυριακίδη που σέντραρε. Η μπάλα κόντραρε σε αμυνόμενο και στρώθηκε στον Γκαρσία που σούταρε άουτ.

Ενδιάμεσα οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν λάθη των φιλοξενουμένων. Στο 16’ ο Βοσκόπουλος γύρισε παρακινδυνευμένα για τον Αποστολίδη, με τον έμπειρο πορτιέρο να προλαβαίνει τον Πατινιώτη, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Βοσκόπουλος έχασε την μπάλα, αλλά το συρτό σουτ του Πατινιώτη δεν ανησύχησε τον τερματοφύλακα της Νίκης.

Στο 20’ έγινε η φάση που διαδραμάτισε σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα και της… διαιτησίας. Ο Ντομίνγκεθ έβγαλε κάθετη για τον Ροχάνο που ενώ βρισκόταν τετ α τετ με τον τερματοφύλακα δέχθηκε τη… λαβή πάλης από τον Μακρυδημήτρη λίγο έξω από την περιοχή. Ο κ. Ρούσσος καταλόγισε φάουλ και απέβαλε σωστά τον αρχηγό του Ιάλυσου. Εν τούτοις οι γηπεδούχοι προκάλεσαν μεγάλη αναστάτωση θέλοντας προφανώς να επηρεάσουν τον Κορίνθιο ρέφερι, πράγμα που κατάφεραν στη συνέχεια παρά την ορθότητα της απόφασής τους.

Μετά από διακοπή τριών λεπτών ο Κρουθ εκτέλεσε το φάουλ υποχρεώνοντας τον Ανδρούτσο να πέσει στη δεξιά του γωνία και να διώξει σε κόρνερ. Τρία λεπτά μετά ο Πατινιώτης μπήκε στη μεγάλη περιοχή από τα αριστερά αλλά το σουτ που έπιασε κατέληξε… πλάγιο άουτ.

Ο διαιτητής φάνηκε να έχει κλονιστεί κάτι που φάνηκε στο επόμενο λεπτό όταν «κιτρίνισε» τον Ιορδανίδη χωρίς λόγο. Επίσης στο 30’ «ανακάλυψε» επιθετικό φάουλ στον Ροχάνο σε μια βουτιά του Τριποτσέρη στο ημικύκλιο της περιοχής του συγκροτήματος της Ρόδου κι ενώ η μπάλα φαινόταν να καταλήγει στον Αργεντινό σέντερ φορ.

Η εύνοια που έδειχνε υπέρ του Ιάλυσου ήταν εμφανής και επισφραγίστηκε και στο 31’, όταν σε «μονομαχία» του Αλιατίδη με τον Μαραγκουδάκη, ο δεύτερος έπεσε θεαματικά στο έδαφος και ο κ. Ρούσσος καταλόγισε αυστηρό έως ανύπαρκτο πέναλτι υπό τις επευφημίες των 200 περίπου φίλων των γηπεδούχων. Οι διαμαρτυρίες των φιλοξενουμένων δεν έπιασαν τόπο και ο Σερτζίνιο αξιοποίησε το «δώρο» ξεγελώντας τον Αποστολίδη (1-0).

Το σοκ ήταν μεγάλο για τη βολιώτικη ομάδα, αφού ήρθε σε μια στιγμή που είχε τον απόλυτο έλεγχο μετά την αποβολή του Μακρυδημήτρη. Οι παίκτες του Ισαάκ Χοβέ έβαλαν την μπάλα κάτω και προσπάθησαν να ισοφαρίσουν φτάνοντας μια «ανάσα» από το γκολ στο 35’. Ο Ανδρούτσος επιχείρησε λανθασμένη έξοδο με την μπάλα να καταλήγει στον Ιορδανίδη, ο οποίος μπροστά σε ανυπεράσπιστη από γκολκίπερ εστία έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο 38’ ο Γκαρσία συνέκλινε από τα δεξιά και σούταρε με το αριστερό αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τη δεξιά συμβολή των δοκών, ενώ στο 45+2’ ήρθε η σειρά του Ντομίνγκεθ να πιάσει εναέριο βολέ μετά από γύρισμα του Παγώνη, με τον Ανδρούτσο να αποκρούει θεαματικά.
Ωστόσο το πρώτο ημίχρονο επιφύλασσε κι άλλο δυσάρεστο νέο για τον Ισαάκ Χοβέ, αφού ο Κρουθ τραυματίστηκε και ζήτησε αλλαγή. Στη θέση του πέρασε ο Μασκουνιάν.

Ο Γκαρσία πασάρει με τον Χατζηδίμπα να τον μαρκάρει

Χωρίς νεύρο και ευκαιρίες στο β’ ημίχρονο η Νίκη
Όπως έκλεισε το πρώτο μέρος, άρχισε το δεύτερο, δηλαδή με αλλαγή, αλλά αυτή τη φορά από την πλευρά των νησιωτών. Ο Νίκος Καραμπετάκης αντικατέστησε τον Μπαρέτα με τον Κ. Χειμωνέτο, ενώ οι γηπεδούχοι συνέχισαν να παίζουν με 4-4-1 όπως συνέβη μετά την αποβολή του Μακρυδημήτρη.

Από την πλευρά του ο Ισαάκ Χοβέ τοποθέτησε τον Μασκουνιάν στη δεξιά πλευρά, μετατόπισε τον Ιορδανίδη στην αριστερή και έφερε τον Γκαρσία σε ρόλο επιθετικού χαφ. Η διάταξη 4-2-3-1 δεν άλλαξε.

Στο 47’ ο Ιάλυσος βγήκε στην κόντρα αλλά το συρτό σουτ του Πατινιώτη κατέληξε στην αγκαλιά του Αποστολίδη για να ακολουθήσουν δύο καλές στιγμές για τους φιλοξενούμενους. Πρώτα στο 51’ σουτ του Καμπαγέρο πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Γκαρσία εκτέλεσε κόρνερ. Ο Αλιατίδης ξέφυγε από την επιτήρηση του προσωπικού του αντιπάλου και σηκώθηκε ανενόχλητος αλλά η κεφαλιά του δεν βρήκε εστία.

Πλέον οι Ροδίτες ήταν ταμπουρωμένοι στα καρέ τους και οι Βολιώτες μοχθούσαν να βρουν τον τρόπο να διασπάσουν την πολυπληθή άμυνα των αντιπάλων. Στο 65’ ο Ισπανός τεχνικός έβαλε τον Τσιώλη αντί του Ιορδανίδη αλλάζοντας πρόσωπα στην αριστερή πλευρά της μεσαίας γραμμής.

Παρόλα αυτά οι «κυανόλευκοι» παρέμεναν «φλύαροι» και δεν μπορούσαν να αξιοποιήσουν την αριθμητική τους υπεροχή. Μάλιστα στο 72’ ένας ακόμη ποδοσφαιριστής, ο Παγώνης, αποχώρησε τραυματίας και στη θέση του μπήκε ο Καπός. Πλέον η Νίκη έπαιζε με δύο «φουνταριστούς» σε μια προσπάθεια να φτάσει την ισοφάριση.

Και θα μπορούσε να την είχε πετύχει στο 73’. Ο Αλιατίδης σε μια προώθησή του έπαιξε το «ένα-δύο» με τον Ροχάνο, αλλά τη στιγμή του σουτ ο Τριποτσέρης έβαλε την κόντρα και παραχώρησε κόρνερ λειτουργώντας σωτήρια για την ομάδα του.

Όπως ήταν αναμενόμενο, στο τελευταίο δεκάλεπτο ελάχιστο ποδόσφαιρο παίχθηκε. Οι παίκτες του Νίκου Καραμποτάκη έπεφταν διαρκώς στο έδαφος για να καθυστερήσουν το παιχνίδι υπό την ανοχή του διαιτητή.

Παρόλα αυτά η Νίκη θα μπορούσε να πετύχει ένα γκολ σε δύο περιπτώσεις: Στο 83’ ο Καμπαγέρο επιχείρησε να τροφοδοτήσει τον Καπό αλλά την κρίσιμη στιγμή επενέβη ο Τριποτσέρης, ενώ στο 91’ ο Ροχάνο γύρισε για τον Τσιώλη, ο οποίος αστόχησε από κοντά με προβολή.

Έτσι το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν έξαλλα τη νίκη, η οποία ήταν η παρθενική για την ομάδα τους στο φετινό πρωτάθλημα. Στην αντίπερα όχθη οι «κυανόλευκοι» έφυγαν από το γήπεδο απογοητευμένοι, καθώς σ’ ένα ματς που έπαιζαν από το 20’ με παίκτη περισσότερο δεν πήραν ούτε έναν βαθμό…

Διαιτητής: Ρούσσος (Κορινθίας).
Βοηθοί: Μπουρτζοβίτης, Τριαντάφυλλος (Κορινθίας).
4ος διαιτητής: Γιαννούκας (Δωδεκανήσου).
Κίτρινες: Τριποτσέρης, Μαραγκουδάκης, Ρεκλείτης, Ανδρούτσος, Χειμωνέτος –  Ιορδανίδης, Σ. Κυριακίδης Γκαρσία.
Κόκκινη: 20’ Μακρυδημήτρης

ΙΑΛΥΣΟΣ: Ανδρούτσος, Γιώργου, Πατινιώτης, (77’ Νατσιόπουλος), Μακρυδημήτρης, Τριποτσέρης, Ρεκλείτης, Χατζηδίμπας, Μπαρέττας (46’ Κ. Χειμωνέτος), Σερτζίνιο (61’ Μαρτσάκης), Αυγενικού, Μαραγκουδάκης.
ΝΙΚΗ: Αποστολίδης, Παγώνης (72’ λ.τρ. Καπός), Σ. Κυριακίδης, Βοσκόπουλος, Αλιατίδης, Καμπαγέρο, Ντομίνγκεθ, Γκαρσία, Κρουθ (45+1’ λ.τρ. Μασκουνιάν), Ιορδανίδης (65’ Τσιώλης), Ροχάνο.

Κεντρική φωτό: Ο Ντομίνγκεθ κοντρολάρει την μπάλα υπό το βλέμμα του Αυγενικού