Νέες διακρίσεις για τον Σύλλογο Δρομέων Υγείας Βόλου σε τρεις ακόμη αγώνες

Λίγες μέρες πριν από το μεγάλο ραντεβού του αυθεντικού Μαραθωνίου Αθήνας, ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Βόλου συμμετείχε σε 3 ακόμη αγώνες, μεταξύ των οποίων και η διαδρομή έως το Μαρτυρικό Χωριό της Δράκειας.

Ειδικότερα, στη μνήμη των 118 εκτελεσθέντων από τους ναζί το 1943, έτρεξαν για 16η χρονιά 34 δρομείς διανύοντας την ανηφορική διαδρομή 10.500 μέτρων από την Αγριά ως τη Μαρτυρική Δράκεια. Μετά τον τερματισμό οι αθλητές και οι κάτοικοι απέτισαν φόρο τιμής στους νεκρούς.

Νικητής του αγώνα τερμάτισε ο Βολιώτης Νίκος Σκούταρης, και στις γυναίκες η Χριστίνα Χατζηγιαννίδου από τον ΣΔΥΒ. Δεύτερος ήρθε ο Ζήσης Τσουρέλης, τρίτη η Νεραντζούλα Πραγματευτή μαζί με τη Μαρία Τσιώτρα.

Πραγματευτή Νερατζούλα

Νικητής στη γενική κατάταξη στον Τιτάνιο Δρόμο 10 χιλιομέτρων που έγινε στον Παλαμά Καρδίτσας στέφθηκε ο αθλητής του ΣΔΥ Βόλου Αλέξης Παπαλεξίου. Τρεις ακόμη δρομείς του Συλλόγου έτρεξαν στον αγώνα και διακρίθηκαν και αυτοί: πρώτος στη κατηγορία του τερμάτισε ο Αργύρης Βουρλογιάννης και 2ος ο Θανάσης Παπαδόπουλος. 10ος ήταν ο Θωμάς Μαλιαχόβας. 150 δρομείς τερμάτισαν τον αγώνα, ενώ άλλοι 157 μετείχαν στα 5 χιλιόμετρα.

Και στη Σκύδρα συνεχίστηκαν οι επιτυχίες για τους αθλητές του ΣΔΥ Βόλου. Ο Αμβρόσιος Δημητριάδης έτρεξε στον 9ο Λαικό Αγώνα Δρόμου Σκύδρας-Αρσενίου απόστασης 8 χιλιομέτρων, και τερμάτισε 3ος στη γενική κατάταξη.