Νέες αθλητικές «ελπίδες» στον Ιπ.Ο.Τ.Ι.Σ

Η ανάπτυξη και επιτυχία ενός αθλητικού σωματίου βασίζεται σε δύο σκέλη. Στο να πετυχαίνει καλά αγωνιστικά αποτελέσματα με τους υπάρχοντες αθλητές αλλά και δημιουργεί νέους ευέλπιδες αθλητές, που στο μέλλον θα συνεχίσουν τις πρωτιές. Και απ’ ότι φαίνεται ο Ιπ.Ο.Τ.Ι.Σ τα πηγαίνει ιδιαίτερα καλά και στα δύο.

Απόδειξη οι έξι νέοι αθλητές που εντάχθηκαν στην αθλητική ομάδα του ιππικού ομίλου Ιπ.Ο.Τ.Ι.Σ, αφού πέρασαν με επιτυχία τις εξετάσεις για την Άδεια Ικανότητας Αθλητού την περασμένη Παρασκευή 28/5 στο Αθλητικό Κέντρο Ιππασίας Θεσσαλονίκης. Γέννημα – θρέμμα του ομίλου Ιπ.Ο.Τ.Ι.Σ, οι νέοι ιππείς και αμαζόνες συμμετείχαν με τα χρώματα του ομίλου στους πρώτους τους αγώνες Ιππικής Δεξιοτεχνίας που ακολούθησαν το Σαββατοκύριακο 29-30/6 με άκρως ενθαρρυντικά αποτελέσματα.

Συγκεκριμένα τα αποτελέσματα του αγώνα έχουν ως εξής:

Στην κατηγορία Ε αρχαρίων παίδων του Σαββάτου 29/5 βραβεύτηκαν για την παρουσία τους οι Άννα Τσιανάκα με τον ίππο Marine και Ελισάβετ Αναστασιάδου με τον ίππο Mary, ενώ στην κατηγορία Ε αρχαρίων μικτή βραβεύτηκαν οι Δήμητρα Νάνου με τον ίππο Maximo και Μαριτήνη Μουστάκα με τον ίππο Darius.

Στην κατηγορία Α3 παίδων ο Οδυσσέας Βασάλος με τον ίππο Marine στην παρθενική του αναμέτρηση με πολύ πιο έμπειρους παίδες αθλητές κατέλαβε με εξαιρετικό ποσοστό την 4η θέση, ενώ στο ίδιο αγώνισμα την 6η θέση κατέλαβε η Δέσποινα Αναστασιάδου με τον ίππο Mary.

Με πολύ καλά ποσοστά και το κύπελλο βραβεύτηκε η Χρυσάνθη Χρυσικού με τον ίππο Maximo στην αμέσως επόμενη κατηγορία Α6 ενηλίκων. Ενώ και η προπονήτρια του ομίλου βραβεύτηκε με κύπελλο για τη συμμετοχή της στην κατηγορία Γ4 ενηλίκων ανώτερη κατηγορία της ημέρας.

Την Κυριακή τα αποτελέσματα ήταν ακόμα πιο καλά για τον Ιπ.Ο.Τ.Ι.Σ. με βραβεύσεις για τους Άννα Τσιανάκα, Ελισάβετ Αναστασιάδου και Μαρία Σιμώτα, που με τον ίππο Qualinka du Chatet πέτυχαν πολύ καλά ποσοστά στην κατηγορία Ε παίδων.

Στην κατηγορία Α3 παίδων το αργυρό μετάλλιο και 3η θέση κατέλαβε η Δέσποινα Αναστασιάδου ενώ αντίστοιχα ο Οδυσσέας Βασάλος και η Αγγελίνα Τσιανάκα με τον ίππο Darius κατέλαβαν την 6η και 7η θέση αντίστοιχα.

Ενώ οι νεαρές αμαζόνες Μαριτήνη Μουστάκα και Δήμητρα Νάνου αγωνίστηκαν στην κατηγορία Α3 μικτή όπου έδειξαν τις δυνάμεις τους και κατέλαβαν την 4η και 5η θέση αντίστοιχα.

Στην κατηγορία Α6 πρώτευσε η Χρυσάνθη Χρυσικού καταλαμβάνοντας το δεύτερο κύπελλο του διήμερου για τον Ιπ.Ο.Τ.Ι.Σ. Παράλληλα η προπονήτρια του ομίλου Αμίλια Ανετοπούλου πήρε το δεύτερό της κύπελλο στο διήμερο αγώνα.

Η ομάδα του Ιπ.Ο.Τ.Ι.Σ είναι πανέτοιμη να εκπροσωπήσει επάξια τον Βόλο σε όλους τους υπόλοιπους αγώνες που θα ακολουθήσουν.