Νέα ήττα για τον Ολυμπιακό Β. 0-1 από τον Θεσπρωτό

Τέταρτη σερί ήττα για τον Ολυμπιακό Βόλου στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ 2. Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν με 1-0 στη Νεάπολη με γκολ του Ραμίρεζ στο 32’. Για τέταρτο παιχνίδι οι παίκτες του Μανού Καγιέχα δεν σκόραραν, ενώ συνέχισαν να δέχονται γκολ, με την εστία του Ολυμπιακού να έχει παραβιαστεί σε όλα τα φετινά παιχνίδια.

Στο πρώτο ημίχρονο η προσπάθεια των παικτών του Ολυμπιακού δεν απέφερε καρπούς, με τον Θεσπρωτό να μετουσιώνει σε γκολ τη μία από τις δύο ευκαιρίες που δημιούργησε στα πρώταν45 λεπτά, κόντρα στη ροή του παιχνιδιού.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, άσκησαν πίεση στα καρέ του Κίναλη, όμως αυτή η πίεση δεν οδήγησε σε κάποιο γκολ.

Ο Ολυμπιακός  στο 12’ έχασε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί στο σκορ. Ο Σκοπελίτης βρήκε θαυμάσια τον Σιαφά στην πλάτη της άμυνας, ο επιθετικός του Ολυμπιακού προχώρησε έκανε το σουτ, με τον Κίναλη να αποκρούει σωτήρια, κρατώντας το μηδέν για την εστία του..

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να υπερέχει, με τον Θεσπρωτό να προσπαθεί να παίξει με αντεπιθέσεις.  Για να φτάσουμε στο 32’ όπου ο Θεσπρωτός άνοιξε το σκορ. Ο Ραμίρεζ έγινε κάτοχος μέσα στην περιοχή του Ολυμπιακού και με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα μέσα από την περιοχή στη δεξιά γωνία του Ξενοδόχοβ, γράφοντας το 0-1.

Στη συνέχεια οι παίκτες του Ολυμπιακού προσπάθησαν να αντιδράσουν και να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια, συνεχίζοντας να πιέζουν ψηλά και να έχουν τον έλεγχο του αγώνα. Στο 37’ μετά από συνεργασία Κουντουριώτη, Σιαφά, Μπάτροβιτς, ο τελευταίος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα χέρια του Κίναλη.

Ο Ολυμπιακός έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει, όταν ο Κόκας  στο 44′ μέσα από την περιοχή έπιασε το δυνατό σουτ, με τον Κίναλη να διώχνει σωτήρια σε κόρνερ.

Ανούσιος ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ήταν ανούσιος, με πολλά προβλήματα στη δημιουργία παιχνιδιού και τη δημιουργία φάσεων. Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός πως ο Ολυμπιακός στο β’ μέρος δεν είχε ούτε μία κλασική ευκαιρία για γκολ. Αντίθετα, ο Θεσπρωτός παίζοντας σφιχτά στην άμυνα και με αντεπιθέσεις απείλησε σε δύο περιπτώσεις το τέρμα του Ξενοδόχοβ.

Διαιτητής: Τσοπουλίδης (Ξάνθης)
Βοηθοί: Δίπλαρης (Καρδίτσας), Ζίρδας (Δράμας)
4ος διαιτητής: Μελτζανίδης (Ημαθίας)
Κίτρινες: Παπακώστας, Ξενοδόχοβ, Ναά-Νταλέσιο
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ξενοδόχοβ, Γραικός, Κόκας (53’ Ναά), Φιλίποβιτς, Παπακώστας, Κιτόκο, Κόλαν(62’ Κατσούκης), Σκοπελίτης ( 82’ Χατζιπιρπιρίδης), Κουντουριώτης (63’ Σουλεϊμάν), Μπάτροβιτς (53’ Βερνάρδος), Σιαφά.
ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Κίναλης, Βαλέντε, Νταλέσιο, Γώγος, Γκάνσιερ, Ζιώγας, Κωνσταντίνου, Ραρίρεζ (82’ Βαταμίδης), Σαραντίδης, Στεργίου (62’ Λύγκος), Πούφλης (46’ Ρομέρο).