Νέα ήττα για ΝΠΣ Βόλος – Έχασε 2-0 από τον Εργοτέλη για τη Φούτμπολ Λιγκ

Για τρίτο σερί παιχνίδι ο ΝΠΣ Βόλος γνώρισε την ήττα στο πρωτάθλημα της Φούτμπολ Λιγκ, αυτή τη φορά από τον Εργοτέλη στο Παγκρήτιο στάδιο. Οι «κυανέρυθροι» έχασαν με 2-0, με τέρματα που πέτυχαν στο δεύτερο ημίχρονο οι Ροβίθης στο 53’ και Έφορντ στο 63’.
Η ομάδα του Χουάν Φεράντο, πλέον, βρίσκεται πέντε βαθμούς μπροστά από τον δεύτερο της κατάταξης Απόλλωνα Λάρισας (νίκησε με 1-0 τον Ηρακλή εντός έδρας), βλέποντας να χάνει ένα σημαντικό πλεονέκτημα 11 βαθμών που είχε πριν τρεις αγωνιστικές.

Το παιχνίδι από την αρχή ήταν γρήγορο με τις φάσεις να είναι πολλές και για τις δύο ομάδες. Στο πρώτο ημίχρονο ο ΝΠΣ Βόλος ήταν σαφώς καλύτερος και η ομάδα που θα μπορούσε να είχε προηγηθεί στο σκορ. Στο 23’ οι «κυανέρυθροι» έχασαν σπουδαία ευκαιρία, όταν το δυνατό σουτ του Κότο σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Κατσιμήτρου. Μετά το 30’ μάλιστα οι παίκτες του Χουάν Φεράντο ανέβασαν κι άλλο την απόδοσή τους και στο 34’ ο Κατσιμήτρος απέκρουσε σωτήρια τη μπάλα σε εκτέλεση φάουλ του Πέντα. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να έχουν τα ηνία και τον Εργοτέλη να ψάχνει την αντίδραση.

Στην επανάληψη ο Εργοτέλης ήταν πιο ουσιαστικός, βρήκε ρυθμό και σ’ αυτό συνέβαλε το γκολ που σημείωσε στο 53’. Ο Ροβίθης με εξαιρετικό πλασέ μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Πίτκα, ανοίγοντας το σκορ.

Η κυριαρχία πλέον ανήκε στους γηπεδούχους και μετά από λίγα λεπτά ήρθε και το 2-0, με τον Έφορντ αυτή τη φορά να κάνει ωραία ατομική προσπάθεια, γράφοντας το τελικό 2-0 στο 63’.
Η ομάδα του Νίκκι Παπαβασιλείου σε εκείνο το διάστημα αποπροσανατόλισε τον ΝΠΣ Βόλος και διατήρησε ως το τέλος το υπέρ της σκορ. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο Ηλιόπουλος σούταρε, με τον Κατσιμήτρο να αποκρούει τη μπάλα.

Αξίζει να σημειώσουμε, πως ο Εργοτέλης έχει καταφέρει φέτος σε δύο παιχνίδια με τον ΝΠΣ Βόλος να αποσπάσει τέσσερις βαθμούς, καθώς το ματς του πρώτου γύρου στην πρωτεύουσα της Μαγνησίας είχε λήξει ισόπαλο 1-1.
Την επόμενη αγωνιστική ο ΝΠΣ Βόλος υποδέχεται τον ΑΟ Τρίκαλα στο δημοτικό στάδιο της Νεάπολης, με την αναμέτρηση να διεξάγεται την Κυριακή 10/3.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Κατσιμήτρος, Μπαχανάκ, Μπουρσέλης, Οικονόμου, Μπάτζιος, Ροβίθης (70’ Kαπνίδης), Μπρους, Κατσούρι (46’ Γροντής), Ιατρούδης, Εφορντ, Μανουσάκης (81’ Χατζηδίμπας).
ΝΠΣ ΒΟΛΟΣ: Πίτκας, Πέντα, Ενγκουέμ, Ντεντάκης (65’ Πίσπας), Μάντζης, Καμπαγέρο, Καρρίκι, Ηλιόπουλος, Κότο (78’ Φράγκος), Ουνγιαλίδης, Γκαρσία.

Ο Τσοπουλίδης «σφυρίζει» με Τρίκαλα

Ορίστηκαν από την ΚΕΔ/ΕΠΟ οι διαιτητές των αγώνων της 21ης αγωνιστικής, οι αγώνες της οποίας θα διεξαχθούν το προσεχές Σαββατοκύριακο. Το παιχνίδι του ΝΠΣ Βόλος με τον ΑΟ Τρίκαλα (Κυριακή 10/3, 15.00) θα διευθύνει ο Παναγιώτης Τσοπουλίδης από την ΕΠΣ Ξάνθης, με βοηθούς τους Λάμπρο Διαμάντη της ΕΠΣ Έβρου και Παναγιώτη Τερτζόπουλο, επίσης από τον Έβρο. Τέταρτος διαιτητής ορίστηκε ο Μελέτης Γιουματζίδης από την ΕΠΣ Πέλλας και παρατηρητής ο Σπύρος Πουγκακιώτης από την ΕΠΣ Φθιώτιδας.

Ο Απόλλων Λάρισας κέρδιζε με 1-0 τον Ηρακλή στη Φιλιππούπολη και μείωσε στους πέντε τους βαθμούς της διαφοράς από την κορυφή, στην οποία βρίσκεται ο ΝΠΣ Βόλος. Σπουδαία νίκη της Κέρκυρας με 1-0 επί της Δόξας στη Δράμα, ενώ νικηφόρα συνέχισαν στο πρωτάθλημα οι Απόλλων Πόντου, Παναχαϊκή, ΑΕ Καραϊσκάκης και Τρίκαλα. Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 20ης αγωνιστικής στη Φούτμπολ Λιγκ και η βαθμολογία:

Απόλλων Π.-Ηρόδοτος 3-0 (22′ Ολαϊτάν, 38′ Κυβελίδης, 89′ Δημητριάδης)
Τρίκαλα-Σπάρτη 1-0 (34’ Μαρκόφσκι)
Απόλλων Λ.-Ηρακλής 1-0 (76’ Μπαρμπίγια)
Εργοτέλης-ΝΠΣ Βόλος 2-0 (50’ Ροβίθης, 60’ Έρφορντ)
Παναχαϊκή-Αήττητος 2-1 (43’ Κολ-53’ Μπαστακός-90’ αυτ. Ντάσιος)
Αιγινιακός-ΑΕ Καραϊσκάκης 1-2 (78’ Κούστα-21’ Ματθαίου, 82’ Ψιάνος)
Δόξα Δρ.-Κέρκυρα 0-1 (88’ Κόντος)