Νέα επιτυχία για τον Αίαντα Σούρπης – Επιβλήθηκε 0-3 της Αγίας Παρασκευής

Σταθερά στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται ο Αίας Σούρπης, που πανηγύρισε το Σάββατο την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα της Α’ ΕΠΣΘ. Τελευταίο του… θύμα ήταν η Αγία Παρασκευή, την οποία οι «κιτρινόμαυροι» κέρδισαν εκτός έδρας με 3-0.
Με την επιτυχία του αυτή το συγκρότημα του Γιάννη Σιαμέτη έφτασε τους 18 βαθμούς και πλέον μετρά έξι νίκες και μία μόνο ήττα, αυτή της 3ης αγωνιστικής από τον πρωτοπόρο Σαρακηνό. Εξάλλου, αυτό είναι και το αποτέλεσμα που κάνει τη διαφορά στις δύο ομάδες, αφού ο Αίας απέχει τρεις πόντους από την κορυφή. Από την άλλη πλευρά, η Αγία Παρασκευή έμεινε στους 10 βαθμούς και μοιράζεται την 8η θέση της κατάταξης με τον Α.Ο. Σκιάθου.
Όσον αφορά το ματς του Σαββάτου οι φιλοξενούμενοι «χτύπησαν» σε καίρια χρονικά σημεία και συγκεκριμένα στο τέλος του α’ ημιχρόνου και στο ξεκίνημα της επανάληψης, βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη τους.
Το σκορ άνοιξε στο 42’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Θ. Κατσαβριά, το οποίο είχε κερδίσει νωρίτερα ο ίδιος. Σχεδόν με την έναρξη του δευτέρου μέρους και πιο συγκεκριμένα στο 47’ ο Χειλάς με ωραία ατομική προσπάθεια, πέρασε και τον Κοντοστάθη, πλασάροντας προ κενής εστίας για το 0-2. Το τελικό 0-3 διαμόρφωσε ο Αραπίτσας, ο οποίος «νίκησε» στο 69’ τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων, με άψογο πλασέ από κοντά.
Αξίζει να σημειωθεί πως από την πλευρά της Αγίας Παρασκευής δημιουργήθηκαν ευκαιρίες από τους Καραγιάννη, Μαυροζούμη, Μεγαγιάννη και Αντωνίου, οι οποίες δεν είχαν την κατάληξη που θα ήθελαν οι γηπεδούχοι.
ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ: Κοντοστάθης, Αντωνίου, Παπαδήμος (60’ Βαρελόπουλος), Λούμπαρδος, Κούκιος, Τσίλογλου (81’ Τόγιας), Μαστακούλης, Ζάχαρης (68’ Γκέκος), Καραγιάννης, Μαυροζούμης, Μεγαγιάννης (71’ Πιτσάβας).
ΑΙΑΣ: Χαλάτσης, Παπανικολόπουλος (79’ λ.τρ. Γ. Λαγός), Πλαβός, Μιχόπουλος, Μακανίκας, Γ. Ξηροκώστας, Δημητρίου, Ε. Ξηροκώστας (66’ Κ. Κατσαβριάς), Χειλάς (78’ Κωστούλας), Θ. Κατσαβριάς, Αραπίτσας (86’ Μπισμπιγιάννης).