Νέα αρχή από τη Λαμία για τον Βόλο

Ολοκληρώθηκε ο πρώτος γύρος του πρωταθλήματος της Σούπερ Λιγκ με τον Βόλο να έχει 14 βαθμούς και να βρίσκεται στην 8η θέση, μαζί με τους Ιωνικό και Αστέρα Τρίπολης. Η ομάδα στο πρώτο μισό της κανονικής περιόδου έχει απολογισμό τέσσερις νίκες, τις οποίες πέτυχε στις πέντε πρώτες αγωνιστικές, δύο ισοπαλίες και επτά ήττες, οι πέντε σερί στα τελευταία παιχνίδια.

Αξίζει να σημειώσουμε, πως πέρυσι ο Βόλος στον πρώτο γύρο είχε συγκεντρώσει δύο βαθμούς περισσότερους (16), σε σχέση με φέτος και θα χρειαστεί μεγάλη προσπάθεια από πλευράς ποδοσφαιριστών στη συνέχεια του πρωταθλήματος για να μπορέσει η ομάδα να διεκδικήσει τον στόχο της συμμετοχής της στα πλέι οφ.

Οι «κυανέρυθροι» στο παιχνίδι του περασμένου Σαββάτου με τον ΠΑΣ Γιάννινα στους «Ζωσιμάδες» έχασαν άδικα, καθώς η εικόνα τους ήταν πολύ καλή, κάνοντας εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, στο οποίο προηγήθηκαν με 2-1, ενώ θα μπορούσαν αν έχουν σημειώσει τουλάχιστον άλλα δύο τέρματα, με πιο κλασική ευκαιρία το δοκάρι του Σοάρες στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη ο ΠΑΣ Γιάννινα γύρισε το παιχνίδι, με τον Βόλο να έχει πολλά παράπονα από τη διαιτησία, ενώ υπάρχει και προβληματισμός για τον τρόπο με τον οποίο η ομάδα δέχεται γκολ, σε όλα τα παιχνίδια της. Τα 27 γκολ παθητικό είναι πολλά για μια ομάδα που έχει υψηλούς στόχους, με τον Βόλο να διαθέτει μαζί με τον Ατρόμητο Αθηνών τη χειρότερη άμυνα του πρωταθλήματος. Επιθετικά, ωστόσο, η ομάδα τα πάει πολύ καλά, έχοντας σκοράρει 22 γκολ (όσα και ο Παναθηναϊκός), τρία λιγότερα από την ΑΕΚ που διαθέτει την καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος. Οι Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ έχουν σημειώσει 24 τέρματα.

Οι «κυανέρυθροι» θα στερηθούν σίγουρα τις υπηρεσίες του Εμιλιάνο Πουρίτα, ενώ σήμερα θα φανεί ποιοι από τους Πάολο Φερνάντες, Τάσο Τσοκάνη και Ζαν Μπαριέντος θα είναι σε θέση να αγωνιστούν (όλοι ταλαιπωρούνται από τραυματισμούς και δεν αγωνίστηκαν με τον ΠΑΣ Γιάννινα). Ο Φερνάντες, πάντως, αναμένεται να είναι ετοιμοπόλεμος. Σημαντικές αλλαγές στο βασικό σχήμα δεν αναμένονται από τον Κώστα Μπράτσο, ο οποίος έμεινε ευχαριστημένος από την εικόνα της ομάδας στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με τον ΠΑΣ Γιάννινα, αν και προβληματισμένος από το γεγονός ότι η ομάδα δέχθηκε τρία γκολ.

Ο Βόλος είχε φύγει νικητής πέρυσι από το γήπεδο «Αθ. Διάκος» επικρατώντας με 2-1 της Λαμίας, με δύο γκολ του Τάσου Δουβίκα στο 24’ και στο 64’, ενώ ο Μπιανκόνι είχε ισοφαρίσει, προς στιγμήν, στο 48’.

Η προετοιμασία των «κυανέρυθρων» ολοκληρώνεται σήμερα και στη συνέχεια η αποστολή θα αναχωρήσει για τη Λαμία.