Να πλησιάσει την κορυφή θέλει ο Ολυμπιακός με νίκη επί του Ιωνικού στο Βόλο

Θα τριτώσει το καλό για τον Ολυμπιακό Βόλου; Οι «ερυθρόλευκοι» πρόσφατα έπαιξαν με Ιεράπετρα και Καλαμάτα, δύο ομάδες που τη χρονική στιγμή που τις αντιμετώπισαν ήταν στην κορυφή της Φούτμπολ Λιγκ, τις κέρδισαν και τις «γκρέμισαν» από την κορυφή. Την Κυριακή υποδέχονται τον πρωτοπόρο του πρωταθλήματος Ιωνικό και με νίκη θα τον ρίξουν από την πρώτη θέση. Μάλιστα, είναι πολύ πιθανόν να αναρριχηθούν ψηλότερα στη βαθμολογία, από την 5η θέση που κατέχουν, μαζί με τη Βέροια.

Οι παίκτες του Σούλη Παπαδόπουλου έχουν αφήσει στην άκρη την ήττα από τη Νίκη, δουλεύουν καθημερινά στις προπονήσεις, με στόχο να βελτιώσουν την εικόνα τους, ως ομάδα, ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Ο Ολυμπιακός παρουσιάζει σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή του. Δεν ξεκίνησε καλά το πρωτάθλημα, με μία ήττα και τρεις ισοπαλίες στις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές, που τον έφεραν στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας. Η εικόνα της ομάδας άλλαξε με την αλλαγή προπονητή και την ανάληψη της τεχνικής ηγεσίας από τον Σούλη Παπαδόπουλο. Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν ένα σερί τριών νικών, με Ιεράπετρα (εντός), Καλαμάτα (εκτός) και Ιάλυσο (εντός έδρας), πριν την ήττα από τη Νίκη (δεύτερη στο πρωτάθλημα). Στο τοπικό ντέρμπι οι παίκτες του Ολυμπιακού παρουσιάστηκαν αγνώριστοι και δίκαια έχασαν το ματς. Υποχώρησαν μία θέση στο βαθμολογικό πίνακα (από την 4η στην 5η), ωστόσο, εξακολουθούν να βρίσκονται σε απόσταση βολής από την κορυφή, καθώς τους χωρίζουν τέσσερις βαθμοί, από τους Ιωνικό και Τρίκαλα.

Η προετοιμασία
Μεγάλη βαρύτητα στην τακτική, στις στατικές φάσεις και στα τελειώματα των φάσεων έριξε στη χθεσινή προπόνηση ο Σούλης Παπαδόπουλος, η οποία διεξήχθη το πρωί στο προπονητικό κέντρο του Ολυμπιακού στον Άγιο Γεώργιο Βελεστίνου.

Το μοναδικό πρόβλημα που αντιμετωπίζουν οι «ερυθρόλευκοι» είναι αυτό του Ιμπάν Ράντι, καθώς ο έμπειρος μεσοεπιθετικός δεν είναι ακόμη έτοιμος (προέρχεται από τραυματισμό) και εξακολουθεί να κάνει ατομικό πρόγραμμα. Ο Ράντι θα ανεβάσει ρυθμούς και θα μπει στο κανονικό πρόγραμμα προετοιμασίας την ερχόμενη εβδομάδα και είναι πολύ πιθανό να τον δούμε να τίθεται στη διάθεση της τεχνικής ηγεσίας για το παιχνίδι με τον Διαγόρα στη Ρόδο.

Στη σημερινή προπόνηση ο Σούλης Παπαδόπουλος θα δοκιμάσει το σχήμα που σκοπεύει να παρατάξει στο παιχνίδι με τον Ιωνικό και είναι πολύ πιθανό να υπάρξουν κάποιες αλλαγές στην ενδεκάδα.

Εννέα φορές συναντήθηκαν στο Βόλο Ολυμπιακός και Ιωνικός
Από τις 28/2/2010, χρονιά στην οποία οι «ερυθρόλευκοι» πανηγύρισαν την άνοδο από τη Β’ Εθνική στη Σούπερ Λιγκ, έχουν να αναμετρηθούν Ολυμπιακός και Ιωνικός. Εκείνο το ματς είχε διεξαχθεί στην έδρα του Ιωνικού με τους «ερυθρόλευκους» να επικρατούν με 3-2, χάρη σε τέρματα των Ροτζέριο, Καμπάνταη και Ψυχογιού. Μάλιστα, σ’ εκείνο το παιχνίδι ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο 5’ να χάνει με 2-0 με γκολ των Σάλτο και Φουρτάδο με πέναλτι και γύρισε το ματς στο τελευταίο δεκάλεπτο. Το τελευταίο παιχνίδι στο Βόλο ήταν στις 24/10/2009, όταν με δύο γκολ από εκτελέσεις φάουλ του Χαβιέ Ούμπιντες ο Ολυμπιακός είχε νικήσει με 2-1 τον Ιωνικό στο ΕΑΚ. Το γκολ των φιλοξενουμένων είχε σημειώσει ο Φουρτάδο.

Συνολικά οι δύο ομάδες έχουν αναμετρηθεί στο Βόλο εννέα φορές (μία για την Α’ Εθνική, έξι για το πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής κατηγορίας και μία για το Κύπελλο Ελλάδος). Ο απολογισμός για τους «ερυθρόλευκους» είναι τρεις νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και δύο ήττες). Την περίοδο 1993-94 ο Ιωνικός νίκησε στο Βόλο τον Ολυμπιακό με 3-1. Ο Δημήτρης Κόφφας είχε ανοίξει με κεφαλιά το σκορ για τον Ολυμπιακό (είχε προπονητή τότε τον Στέφανο Γαϊτάνο), για να ακολουθήσουν τρία τέρματα του Ιωνικού στο δεύτερο ημίχρονο. Ένα από τον Λεοντιάδη και δύο από τον Φρούσο. Δεύτερη και τελευταία νίκη του Ιωνικού επί του Ολυμπιακού εκτός έδρας σημειώθηκε στις 9/4/2008, όταν η ομάδα της Νίκαιας με γκολ του Μακόρ στο 83’ είχε φύγει νικήτρια από το ΕΑΚ Βόλου.

Όσον αφορά το μοναδικό ματς Κυπέλλου που έγινε στο Βόλο, ήταν την περίοδο 1998-99, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 1-1 στη κανονική διάρκεια του αγώνα και στην παράταση (σκόραρε για τον Ιωνικό ο Φρούσος στο 86’ και είχε ισοφαρίσει ο Αποστόλης Κουτσοκώστας στο 89’), για να αποκλειστεί ο Ολυμπιακός στα πέναλτι.

Κλήθηκε σε απολογία η ΠΑΕ
Σε απολογία κλήθηκε η ΠΑΕ Ολυμπιακός Βόλου για το παιχνίδι με τη Νίκη, καθώς και ο εκπρόσωπός της Σπύρος Παπακωνσταντίνου. Αναλυτικά η ανακοίνωση: «Το Πρωτοβάθμιο Μονομελές Πειθαρχικό Όργανο της Ένωσης Επαγγελματικού Ποδοσφαίρου Β’ Εθνικής Κατηγορίας καλεί σε απολογία την Πέμπτη 5/12/2019 και ώρα 14.00 την ΠΑΕ Α.Σ. Ολυμπιακός Βόλου και τον εκπρόσωπο αυτής Παπακωνσταντίνου Σπύρο για παράβαση των διατάξεων των άρθρων 1, 2, 3, 4, 5, 6, 10 παρ 1β και 5ε, 11 παρ 1,2,3 του Πειθαρχικού Κώδικα και 15 του Κανονισμού Αγώνων Ποδοσφαίρου της ΕΠΟ (αγώνας με ΠΑΕ Νίκη Βόλου, 16/11/2019).