Μπορούσε το “διπλό”, πήρε την ισοπαλία στις Σέρρες ο Ολυμπιακός Β.

Αποστολή στις Σέρρες: ΕΥΘΥΜΗΣ ΧΟΥΤΑΣ

To βαθμό της ισοπαλίας απέσπασε ο Ολυμπιακός Βόλου σήμερα στις Σέρρες. Οι «ερυθρόλευκοι», οι οποίοι αγωνίστηκαν με μαύρες εμφανίσεις, απέσπασαν 2-2 από τον Πανσερραϊκό, σ’ ένα παιχνίδι με δυνατές συγκινήσεις και ανατροπές στο σκορ.
Ο Πανσερραϊκός μπήκε πιο δυνατά στο ματς, απέναντι σε έναν Ολυμπιακό που είχε να αντιμετωπίσει τις απουσίες έξι ποδοσφαιριστών. Προηγήθηκε στο 24’ από προσπάθεια του Κανίς (πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους) και αυτογκόλ του Βερνάρδου, όμως στη συνέχεια οι παίκτες του Γιώργου Βαζάκα κατάφεραν να πετύχουν δύο γκολ στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου μέρους, με τον Κουντουριώτη στο 31’ και τον Μπάτροβιτς στο 43’, φέρνοντας τα πάνω κάτω στο παιχνίδι. Ο Μαυροβούνιος ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του Ολυμπιακού στο ματς.
Στην επανάληψη το παιχνίδι δεν είχε τον ίδιο ρυθμό, ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να είχε φύγει με τη νίκη από τις Σέρρες, όμως είδε τον Χικάμ Κανίς να ισοφαρίζει στο 56’.

Αντέδρασε ο Ολυμπιακός και το 1-0 έγινε 1-2
Ο Πανσερραϊκός ήταν καλύτερος στα πρώτα 25 λεπτά, διάστημα που είχε την υπεροχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων, πιέζοντας για το γκολ.
Οι παίκτες του Γιώργου Βαζάκα απείλησαν με γκολ το τέρμα του Πανσερραϊκού στο 22’. Ο Μπάτροβιτς έκανε τη σέντρα και ο Βερνάρδος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Καβουσάκη.
Και ενώ στο 23’ ο Ξενοδόχοβ απέκρουσε σε κόρνερ του σουτ του Κανίας, στο επόμενο λεπτό ο Πανσερραϊκός άνοιξε το σκορ. Η πίεση των γηπεδούχων απέφερε καρπούς και στο 24’ ο Κανίς από τα δεξιά επιχείρησε το σουτ, η μπάλα πέρασε από πολλά πόδια, βρήκε στο πόδι του Βερνάρδου και κατέληξε στο βάθος της εστίας του Ξενοδόχοβ, για να γίνει έτσι το 1-0 για τον Πανσερραϊκό.
Το γκολ αυτό, ωστόσο, δεν επηρέασε αρνητικά την ψυχολογία των παικτών του Ολυμπιακού, οι οποίοι αντέδρασαν γρήγορα και πριν βγει το ημίχρονο κατάφεραν να πετύχουν δύο γκολ και να γυρίσουν το παιχνίδι.
Βέβαια, στο 27’ ο Μαρτιόνι λίγο έλειψε να κάνει το 2-0, εκτελώντας φάουλ, με την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του Ξενοδόχοβ.
Η ισοφάριση για τον Ολυμπιακό ήρθε στο 31’. Ο Μπάτροβιτς με εξαιρετική κάθετη πάσα βρήκε τον Κουντουριώτη να φεύγει στην πλάτη της άμυνας του Πανσερραϊκού, αυτός μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε εύστοχα, γράφοντας το 1-1. Μάλιστα, στο 43’ ο Ολυμπιακός έφερε «τούμπα» το παιχνίδι. Αυτή τη φορά ο Κουντουριώτης ήταν δημιουργός, με τον Μπάτροβιτς να σουτάρει από το ύψος της περιοχής, γράφοντας το 1-2 για το βολιώτικο συγκρότημα.

Ισοφάρισε ο Κανίς για τον Πανσερραϊκού
Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε τον ίδιο ρυθμό, καθώς η κούραση επηρέασε τις νικήσεις των ποδοσφαιριστών και των δύο ομάδων. Ο Πανσερραϊκός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και προσπάθησε για το γκολ . Στο 56’ ο Κανίς ισοφάρισε σε 2-2. Ο επιθετικός του Πανσερραϊκού πήρε την μπάλα από τον Κρητικό και αφού προχώρησε, από το ύψος της περιοχής με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ξενοδόχοβ.
Από το σημείο εκείνο και μέχρι τη λήξη του αγώνα, ο Ολυμπιακος δεν κινδύνεψε ιδιαίτερα από τους Σερραίους και μάλιστα στο 63’ οι «ερυθρόλευκοι» ήταν αυτοί που έχασαν σημαντική ευκαιρία να πετύχουν τρίτο τέρμα. Ο Μπάτροβιτς, εκ των πρωταγωνιστών του Ολυμπιακού, εκτέλεσε φάουλ, με τον Καβουσάκη να διώχνει με γροθιές, κρατώντας το 2-2,

Διαιτητής: Τσοπουλίδης (Ξάνθης)
Βοηθοί: Βρούζος (Πιερίας), Παραφέστας (Λάρισας)
4ος διαιτητής: Τσιάρας (Καβάλας)
Κίτρινες: Γιανναράκης, Ζέρης-Ναά, Κόλα, Φιλίποβιτς, Ξενοδόχοβ

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Καβουσάκης, Γιανναράκης, Κουκόλης (40′ λ.τρ. Δημητρίου), Ζέρης, Πίντο, Κρητικός (68′ Τσιμίκας), Κόντσι (68′ Μέσι), Μαρκιόνι (80′ Καραμπέρης), Ανάκογλου, Κανίς, Φουάσης (46′ Θεοδωρίδης)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Ξενοδόχοβ, Γραικός, Παπακώστας, Φιλίποβιτς, Ναά, Κόλα, Σκοπελίτης (90′ Ντουάρτε), Μπάτροβιτς (90′ Αμπουμπακάρι), Βερνάρδος, Κουντουριώτης (66′ Χατζηπιρπιρίδης), Σιαφά (80′ Ετογκά).