Μπορούσε το «διπλό» ο Θησέας, έμεινε στην ισοπαλία

Ο Θησέας Αγριάς πήρε ένα βαθμό στο εκτός έδρας παιχνίδι του με τον Ατρόμητο Παλαμά, καθώς το παιχνίδι για την 9η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Γ’ Εθνικής κατηγορίας έληξε 0-0. Οι «πράσινοι» είχαν καλές στιγμές στην αναμέτρηση για να σκοράρουν, αλλά η έλλειψη τύχης και τα μη ιδανικά τελειώματά τους έπαιξαν σημαντικό ρόλο στην έκβαση του αποτελέσματος του αγώνα.

Μετά το ματς της 3ης αγωνιστικής με την Ελασσόνα, το παιχνίδι της 4ης ημέρας με τη Νέα Αρτάκη και την αναμέτρηση της 6ης αγωνιστικής με τον Αμβρυσσέα Διστόμου στο δημοτικό γήπεδο Αγριάς, ο Θησέας πήρε ακόμη μία «λευκή» ισοπαλία. Αυτή τη φορά ήταν κόντρα στον Ατρόμητο στο δημοτικό γήπεδο Παλαμά.
Οι «πράσινοι» έμειναν στο «μηδέν» με την ομάδα του νομού Καρδίτσας, αλλά θα μπορούσαν να πάρουν τη νίκη και τους τρεις βαθμούς αν παρουσιάζονταν πιο ψύχραιμοι στην τελική τους προσπάθεια. Αυτό, διότι σπατάλησαν καλές ευκαιρίες σε κάθε ημίχρονο της αναμέτρησης, παίζοντας καλό και επιθετικό ποδόσφαιρο κατά διαστήματα.
Η πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού έλαβε χώρα στο 25’ και ανήκε στους φιλοξενούμενους. Ο Βαρουξάκης έγινε κάτοχος της μπάλας σε πλεονεκτική θέση και προσπάθησε να πλασάρει για το 0-1, αλλά ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων Κουτσόπουλος κατάφερε να αποκρούσει σωτήρια τη μπάλα. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Θησέας έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία. Ο Βαρουξάκης ήταν και πάλι πρωταγωνιστής, καθώς επιχείρησε το σουτ από πλάγια θέση, με τη μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ. Έτσι, οι δύο ομάδες έφυγαν για τα αποδυτήρια χωρίς κάποια από τις δύο να έχει προβάδισμα στο σκορ.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι «πράσινοι» συνέχισαν να πιέζουν για το γκολ που θα τους έδινε τη νίκη, αλλά αυτό δεν ήρθε ποτέ. Στο 80’ ο Φουρκιώτης που είχε περάσει πέντε λεπτά νωρίτερα στο ματς, παίρνοντας τη θέση του Τσιανάκα, δοκίμασε το κοντινό πλασέ με τον πορτιέρο του Ατρομήτου να αποκρούει σε πρώτο χρόνο και τον Λίτσο να πετυχαίνει το γκολ με προβολή στην επαναφορά της μπάλας. Ωστόσο, το τέρμα δεν μέτρησε, καθώς ο Φουρκιώτης θεωρήθηκε πως βρισκόταν σε αντικανονική θέση τη στιγμή που πλάσαρε τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων. Στις καθυστερήσεις του ματς και πιο συγκεκριμένα στο 92’ οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να πάρουν τη νίκη, αλλά η τύχη τους γύρισε την πλάτη. Ο Λίτσος μεταβίβασε ωραία τη μπάλα στον Βαρουξάκη με τον τελευταίο να περνά και τον αντίπαλο πορτιέρο και να πλασάρει, αλλά αμυνόμενος κατάφερε την τελευταία στιγμή να διώξει τη μπάλα επάνω στην τελική γραμμή και να διατηρήσει το «μηδέν» για την ομάδα του.

Διαιτητής: Νίτσας (ΕΠΣ Λάρισας).
Βοηθοί: Μίχος, Βαλιωτής (ΕΠ Λάρισας).
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Κουτσόπουλος, Οικονόμου, Κουρτεσιώτης, Μετούσι (80’ Αναγνώπουλος), Λιάπης, Μπασιάκας, Κοντός, Τσιάτας (46’ Μπαλτάς), Σ. Κόκκινος, Βουκομάνοβιτς (70’ Αλ. Κόκκινος), Κατσιγιάννης.

ΘΗΣΕΑΣ: Κουτσιρίμπας, Δημουλάς, Κουκουτής, Γκάγκας, Σπαθής, Αλεξίου, Χατζησταμάτης, Κοτζαθανάσης (85’ Καρατσόλης), Κατσιγιάννης (60’ Λίτσος), Βαρουξάκης, Τσιανάκας (75’ Φουρκιώτης).