Μπορούσε και το “τρίποντο” η Νίκη στην Καρδίτσα με Αναγέννηση

Στην πρώτη απώλεια εντός έδρας υποχρέωσε την Αναγέννηση η Νίκη, η οποία ήρθε ισόπαλη 0-0 στην Καρδίτσα. Μάλιστα οι «κυανόλευκοι» θα μπορούσαν να είχαν νικήσει, αν η μπάλα δεν σταματούσε στο οριζόντιο δοκάρι μετά από «βολίδα» του Βασιλείου στο 41’.

Ο Αλέκος Βοσνιάδης κράτησε και χθες το 4-2-3-1 διατηρώντας παράλληλα και την ίδια ακριβώς ενδεκάδα σε σχέση με το ματς κόντρα στον Απόλλωνα Πόντου. Πιο αναλυτικά την εστία υπερασπίστηκε ο Μπάγιτς έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Κυριακίδη, Ανδρέου, Αλιατίδη και Αθανασίου. Αμυντικοί χαφ ήταν οι Παναγιωτίδης και Τσουκαλάς, από τις πτέρυγες επιχειρούσαν οι Κάσσος (δεξιά) και Βασιλείου (αριστερά), ενώ ο Μιράντα κινούταν λίγο πιο πίσω από τον Κουσκουνά, ο οποίος αποτέλεσε την «αιχμή του δόρατος».

Στην αντίπερα όχθη ο Περικλής Αμανατίδης επέλεξε διάταξη 4-2-3-1. Τερματοφύλακας ήταν ο Γκέκας, ενώ στα μετόπισθεν τοποθετήθηκαν οι Καρανίκας (δεξιά), Σταμόπουλος (αριστερά), Γκόλιας και Κοτσώνης (σέντερ μπακ). Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Λαγός, Πλέγας (στον άξονα), Κουτσιανικούλης και Γκίνη (δεξιά και αριστερά αντίστοιχα), με τον Δημούτσο «δεκάρι» και τον Αθανασιάδη σέντερ φορ.

Δοκάρι με τον Βασιλείου στο 41’ είχε η Νίκη
Ο αγωνιστικός χώρος του σταδίου Καρδίτσας ήταν βαρύς από τη βροχόπτωση που είχε προηγηθεί. Αυτό είχε σαν συνέπεια σε μερικά σημεία του χλοοτάπητα να υπάρχει αρκετό νερό δυσχεραίνοντας το έργο των δύο ομάδων. Πάντως το παρήγορο ήταν ότι κατά τη διάρκεια του α’ μέρους είχε σταματήσει να βρέχει και δεν χειροτέρεψε η κατάσταση.

Η πρώτη άξια λόγου φάση του ματς σημειώθηκε στο 15’ και ήταν για λογαριασμό της Αναγέννησης. Ο Σταμόπουλος πέρασε από Κάσσο και Ανδρέου βγάζοντας επικίνδυνη σέντρα, με την μπάλα να περνά παράλληλα από την εστία, αλλά χωρίς να βρίσκεται κάποιος παίκτης των γηπεδούχων στην πορεία της.

Δύο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά της Νίκης να κάνει την παρθενική της επίσκεψη στα αντίπαλα καρέ. Έπειτα από λάθος του Σταμόπουλου ο Μιράντα έγινε κάτοχος της μπάλας και έπιασε διαγώνιο σουτ, το οποίο εξουδετέρωσε ο Γκέκας.

Με τη συμπλήρωση του ημιώρου ο Γκίνη σέντραρε προς τον Δημούτσο, ο οποίος σούταρε απευθείας. Ωστόσο ο Παναγιωτίδης έβαλε σωστά το σώμα του και δεν επέτρεψε στην μπάλα να κατευθυνθεί προς την εστία της ομάδας του.

Στο 33’ ο Κουσκουνάς βγήκε στην επίθεση με καλές προϋποθέσεις. Αν και θα μπορούσε να τελειώσει τη φάση, ο έμπειρος στράικερ προτίμησε να τροφοδοτήσει τον Βασιλείου, ο οποίος για λίγο δεν κατάφερε να κάνει την προβολή.

Κι ενώ στο 38’ ο Κάσσος πρόλαβε τον Γκίνη παραχωρώντας κόρνερ, τρία λεπτά αργότερα η Νίκη στάθηκε άτυχη. Ο Βασιλείου ελίχθηκε ωραία λίγο έξω από την περιοχή και εξαπέλυσε βολέ, με τον Γκέκα να «απογειώνεται» και να βρίσκει την μπάλα με την άκρη των δακτύλων του στέλνοντάς την στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια εκτός αγωνιστικού χώρου (κόρνερ).

Ήλεγξε τον ρυθμό η Νίκη, ακίνδυνη η Αναγέννηση
Με την έναρξη του β’ ημιχρόνου ο Βλαχομήτρος πέρασε στη θέση του Παναγιωτίδη, γεγονός που σήμανε και εσωτερικές αλλαγές. Ο Κάσσος οπισθοχώρησε ως δεξιός οπισθοφύλακας, ο Κυριακίδης μετατοπίστηκε στον άξονα της μεσαίας γραμμής και ο Βλαχομήτρος έπαιξε ως δεξιός εξτρέμ.

Είχαν κυλήσει μόλις 55 δευτερόλεπτα στην επανάληψη, όταν ο Αθανασιάδης γύρισε την μπάλα, αλλά ο Γκίνι δεν πρόλαβε να κάνει προβολή. Στο 61’ ο Κυριακίδης εκτέλεσε φάουλ, ο Κάσσος κέρδισε την κεφαλιά, που πέρασε αρκετά μέτρα πάνω από τα γκολπόστ. Στο 54’ ο Αθανασίου «έβγαλε» σέντρα και ο Βλαχομήτρος έπιασε απευθείας το «γυριστό», αλλά η μπάλα κόντραρε και πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι (κόρνερ).

Με την αλλαγή του Αλέκου Βοσνιάδη η Νίκη έγινε πιο επιθετική και έφτανε με μεγαλύτερη συχνότητα στα αντίπαλα καρέ. Πάντως στο β’ μέρος άρχισε να βρέχει πάλι κάνοντας πιο δύσκολη την προσπάθεια των ποδοσφαιριστών, οι οποίοι θα έπρεπε εκτός των άλλων να αντιμετωπίσουν και τον υγρό αγωνιστικό χώρο.

Η πρώτη τελική της ομάδας του Περικλή Αμανατίδη στο β’ ημίχρονο καταγράφηκε στο 63’, όταν ο Δημούτσος σούταρε για να μπλοκάρει εύκολα ο Μπάγιτς. Στο επόμενο λεπτό ο Μιράντα είδε τον Γκέκα λίγο έξω από την εστία του και επιχείρησε να τον αιφνιδιάσει, αλλά η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

Στο 65’ ο Μέτσε πήρε τη θέση του Βασιλείου. Την ίδια στιγμή ο Τσουκαλάς μετατράπηκε σε «δεκάρι» μετατοπίζοντας στο αριστερό άκρο της μεσαίας γραμμής τον Μιράντα.

Ανδρέου και Μέτσε δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Γκέκα από μακρινή απόσταση (71’ και 72’), ενώ ενδιάμεσα ο Γκόλιας απέσπασε την μπάλα από τον Μιράντα πριν γίνει απειλητικός προς την εστία των γηπεδούχων.

Ο Περικλής Αμανατίδης έριξε στον αγώνα τους Πολίτη, Μπενγκόα, Μανιό και Γκουέιγ, οι οποίοι έδωσαν επιθετική πνοή στην ομάδα της Καρδίτσας κερδίζοντας μέτρα στο γήπεδο. Μάλιστα στο 80’ ο Γκουέιγ αδράνησε από κοντά χάνοντας μια καλή ευκαιρία να σκοράρει.

Βλέποντας αυτό να συμβαίνει ο κ. Βοσνιάδης απάντησε με τον Πάνο αντί του Μιράντα ενισχύοντας τη δεξιά πλευρά της ομάδας του. Πράγματι ο 61χρονος προπονητής τόνωσε την αμυντική λειτουργία της ομάδας του μην επιτρέποντας στον αντίπαλο να την απειλήσει, πέρα από ένα σουτ του Πολίτη, το οποίο δεν δυσκόλεψε τον Μπάγιτς στο 88’.

Έτσι το 0-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τους δύο «μονομάχους» να παίρνουν από έναν βαθμό και τη Νίκη να γίνεται η ομάδα που έσπασε το νικηφόρο σερί της Αναγέννησης μέσα στο «σπίτι» της, όπου μέχρι χθες μετρούσε μόνο «τρίποντα».

Διαιτητής: Καδδάς (Αχαΐας).
Βοηθοί: Οικονόμου (Αχαΐας), Καραλής (Ηλείας).
4ος διαιτητής: Ανδριανός (Αχαΐας).
Κίτρινες: Σταμόπουλος – Αθανασίου, Βασιλείου, Ανδρέου.
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ: Γκέκας, Καρανίκας, Σταμόπουλος, Γκόλιας, Κοτσώνης, Λαγός (87’ Καρίκι), Πλέγας, Κουτσιανικούλης (68’ Πολίτης), Γκίνι (68’ Μπενγκόα), Δημούτσος (76’ Μανιός), Αθανασιάδης (76’ Γκουέιγ).
ΝΙΚΗ: Μπάγιτς, Κυριακίδης, Αθανασίου, Ανδρέου, Αλιατίδης, Παναγιωτίδης (46’ Βλαχομήτρος), Τσουκαλάς, Κάσσος, Βασιλείου (65’ Μέτσε), Μιράντα (83’ Πάνος), Κουσκουνάς.