Μπορεί και χωρίς Μπόγδανο – Ο Ολυμπιακός κέρδισε εύκολα 75-57 τον ΑΟΚ Βέροιας

Συνεπής στις νίκες που πρέπει να πάρει εμφανίζεται ο Ολυμπιακός. Μετά το ροζ φύλλο με Μελίκη και Καλαμπάκα, χθες η βολιώτικη η ομάδα επικράτησε εύκολα του ΑΟΚ Βέροιας, με σκορ 75-57 στο κλειστό γυμναστήριο του ΕΑΚ Βόλου κι έκανε σημαντικό βήμα παραμονής κόντρα σε αντίπαλο με τους ίδιους στόχους. Mάλιστα, αγωνίστηκε χωρίς τον Δημήτρη Μπόγδανο.

Ο κορυφαίος παίκτης του ομίλου έμεινε εκτός αποστολής λόγω ενοχλήσεων στη μέση. Και σαν να μην έφθανε αυτό, ο Ίλτσογλου χτύπησε στο γόνατο και κάθισε στον πάγκο από το 15ο έως το 26ο λεπτό της αναμέτρησης. Πάντως, ο Ολυμπιακός κέρδισε εύκολα αφού ο ΑΟΚ Βέροιας ήταν η χειρότερη ομάδα που πέρασε φέτος από το ΕΑΚ και δικαιολόγησε την προτελευταία θέση που κατέχει στην κατάταξη.
Το ματς είχε ενδιαφέρον μόνο για 16 λεπτά. Στο α’ δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 11-17 στο 6:44 καθώς ο καλύτερος παίκτης τους, Κασάμπαλης είχε πετύχει έξι πόντους και με δική του βολή γράφτηκε το 16-18 στο τέλος της περιόδου. Για τον Ολυμπιακό, βοήθεια στο σκοράρισμα έδωσαν οι ψηλοί Σκαμάγκας, Χαρχαρής με 7 και 4 πόντους αντιστοίχως.
Το 24-25 ήταν το τελευταίο προβάδισμα για το σύλλογο της Βέροιας στο 15ο λεπτό και το ματς έγειρε προς τη μεριά των «ερυθρολεύκων» με σερί 14-0 μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου (38-25). Σ’ αυτό το διάστημα, ο Σκαμάγκας έδωσε το έναυσμα με τρίποντο, ο Στύλας για το +7 με γκολ-φάουλ στον αιφνιδιασμό και ο Λουλούδης το τελευταίο καλάθι πριν την ανάπαυλα.
Η γ’ περίοδος ξεκίνησε με γρήγορο 5-0 για τον Ολυμπιακό σε 34” με καλάθι του Αναστασόπουλου και γκολ-φάουλ του Κωστούλα, το κυριότερο όμως ήταν ότι οι παίκτες του Παναγιώτη Γκουγκουτούδη έπαιξαν εξαιρετικά στην άμυνα, με πολλά κλεψίματα, «παγίδες» στον ψηλό του ΑΟΚ Βέροιας (που στις δύο τελευταίες περιόδους έκανε μόνο δύο προσπάθειες), αναγκάζοντας τους Ημαθιώτες σε αρκετά λάθη.

Η διαφορά σταδιακά ανέβαινε, έφθασε τους 15 (47-32) στο 26ο λεπτό όταν οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν ζώνη μέχρι το φινάλε του αγώνα. Χωρίς όμως προβλήματα για τον Ολυμπιακό που είχε σταθερά το προβάδισμα από 13 έως 19 πόντους (ο Κωστούλας πέτυχε 7 στη γ’ περίοδο). Στο 30′ το ταμπλό έδειχνε 53-34 και με το σκορ στο 58-40, άρχισε να σκοράρει ο Ίλτσογλου. Έμεινε άποντος για 33:50, αλλά μέσα σε τέσσερα λεπτά σημείωσε 11 πόντους με 3/4 τρίποντα και ένα δίποντο. Η μέγιστη διαφορά στο σκορ ήταν στους 25 πόντους λίγο πριν τη λήξη, 73-48, ενώ σκόραρε και ο νεαρός Μπράμι που αγωνίστηκε σχεδόν τρία λεπτά.
Δεκάλεπτα: 16-18, 38-25, 53-34, 75-57
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Γκουγκουτούδης): Στύλας 7 (2/3β., 2/6δ., 1/6τρ., ριμπ.3-0), Ίλτσογλου 11 (1/5δ., 3/9τρ., ριμπ.4-2), Μπράμι 2 (1/1δ.), Κωστούλας 16 (5/5β., 4/9δ., 1/3τρ., ριμπ.4-4), Μπουσκολίτης 2 (1/4δ., ριμπ.1-0), Σκαμάγκας 13 (1/2β., 3/7δ., 2/5τρ., ριμπ.8-1), Αναστασόπουλος 6 (3/4δ., 0/2τρ., ριμπ.1-1), Χαρχαρής 10 (2/2β., 4/10δ., ριμπ.4-1), Λουλούδης 6 (3/3δ., ριμπ.6-4).
ΑΟΚ ΒΕΡΟΙΑΣ (Κελεπούρης): Τρομπούκης 19 (1), Καραθανάσης 2, Γκανάς 3 (1), Καραϊσαρίδης 2, Ιωαννίδης 3 (1), Κασάμπαλης 12 (6/7β., 3/6δ., ριμπ.13-1), Ντουλαβέρης 3 (1), Χαραλαμπίδης 12 (6/7δ.).

13. Νικόπολη (1134-1502) 20
* Πρωτέας, Δόξα, ΑΟΚ Βέροιας, Μαντουλίδης, Καλαμπάκα, Νικόπολη, Τιτάνες, Ίκαροι και ΠΑΣ Γιάννινα έχουν κάνει ρεπό στον β’ γύρο.