Μπήκε δυναμικά στο 2020 ο Ολυμπιακός Βόλου

Ποδαρικό με το δεξί για τον Ολυμπιακό Βόλου στο 2020. Στο πρώτο παιχνίδι της νέας χρονιάς οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν σε μια άνετη νίκη επί του Ασπροπύργου με 4-1 στο γήπεδο της Νεάπολης. Για πρώτη φορά φέτος το βολιώτικο συγκρότημα πέτυχε τέσσερα γκολ, δύο σε κάθε ημίχρονο.
Το νικηφόρο αποτέλεσμα ήρθε εύκολα για την ομάδα του Σούλη Παπαδόπουλου (είδε το ματς από την εξέδρα λόγω τιμωρία,ς με τον Σάββα Καριπίδη να δίνει οδηγίες από τον πάγκο). Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός είχε ήδη πετύχει δύο γκολ, με τους Τσίτα στο 14’ και Τσιάρα στο 31’, κάνοντας εύκολο το έργο του. Στην επανάληψη οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν τρίτο τέρμα με τον Κουτσιανικούλη στο 59’, με τον Ασπρόπυργο να μειώνει το σκορ σε 3-1 με τον Ζαχαρό στο 87’. Το τελικό 4-1 διαμόρφωσε ο Ντούνης με πέναλτι στο 91’.

Πώς έπαιξε ο Ολυμπιακός
Ο Σούλης Παπαδόπουλος παρέταξε την ομάδα με διάταξη 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Γιδόπουλος, ενώ το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Γραικός και το αριστερό ο Μπουτζίκος. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Βοσνακίδης, Παπαϊωάννου. Οι δύο ανασταλτικοί μέσοι ήταν οι Τσιάρας και Μητρόπουλος, με τον δεύτερο να κάνει το ντεμπούτο του με την ερυθρόλευκη φανέλα. Οι Κουτσιανικούλης και Πόζογλου επιχειρούσαν στις πτέρυγες (δεξιά και αριστερά αντίστοιχα), με τον Ράντι να παίζει πίσω από τον προωθημένο Τσίτα.

Προσπάθεια του Κουτσιανικούλη με αντίπαλο τον Λογοθέτη

«Καθάρισε» από το πρώτο μέρος
Δυνατά μπήκε στο παιχνίδι ο Ολυμπιακός με στόχο να πετύχει ένα γρήγορο γκολ, που θα τον έβαζε σε θέση οδηγού. Πίεσε στον πρώτο δεκάλεπτο την άμυνα του Ασπροπύργου, δίχως όμως οι «ερυθρόλευκοι» να δημιουργήσουν κάποια αξιόλογη ευκαιρία για γκολ. Οι παίκτες του Ασπροπύργου, πάντως, στο διάστημα αυτό πάτησαν αρκετές φορές την περιοχή του Ολυμπιακού, άσχετα αν δεν κατάφεραν να γίνουν απειλητικοί για το τέρμα του Γιδόπουλου. Στο 11’ οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν το σουτ με τον Κάκκο έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να φεύγει έξω από τα δοκάρια του Γιδόπουλου.
Οι «ερυθρόλευκοι» στην πρώτη ουσιαστικά καλή προσπάθεια που δημιούργησαν στο παιχνίδι άνοιξαν το σκορ στο 14’. Ο Πόζογλου έφυγε στην κόντρα επίθεση και την ώρα που του γινόταν φάου,λ πάσαρε στον Κουτσιανικούλη. Ο διαιτητής άφησε το πλεονέκτημα, με τον Λαρισαίο εξτρέμ να βγάζει με τη μία τη μπάλα για τον Τσίτα. Ο δυναμικός επιθετικός με ωραία κίνηση και σουτ έστειλε από πλάγια δεξιά τη μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 1-0 για τον Ολυμπιακό, σημειώνοντας το πέμπτο φετινό τέρμα με την φανέλα του Ολυμπιακού. Αξίζει να αναφέρουμε, πως ο Τσίτας είχε σκοράρει και στο ματς του πρώτου γύρου στον Ασπρόπυργο, σημειώνοντας το δεύτερο γκολ των «ερυθρολεύκων».
Οι παίκτες του Σούλη Παπαδόπουλου ήλεγχαν το παιχνίδι, χωρίς πάντως να δημιουργούν επικίνδυνες φάσεις μπροστά στην αντίπαλη εστία. Ο Ασπρόπυργος προσπαθούσε να γίνει απειλητικός για το τέρμα του Γιδόπουλου, χωρίς όμως να το καταφέρει.
Στο 26’ ο Ολυμπιακός απείλησε την εστία του Ασπροπύργου με δεύτερο τέρμα. Ο Ράντι εκτέλεσε κόρνερ, δημιουργήθηκε σύγχυση στα καρέ του Παναγόπουλου, ο Πόζογλου από κοντά δεν μπόρεσε να σκοράρει, με τη μπάλα να βρίσκει το πόδι του Ζώνα και να καταλήγει κόρνερ.
Από μία στατική φάση ο Ολυμπιακός βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα για δεύτερη φορά. Ο Πόζογλου εκτέλεσε φάουλ, ο Τσίτας πήρε την πρώτη κεφαλιά, η μπάλα έφτασε στον Τσιάρα κι αυτός εξ επαφής στο δεύτερο δοκάρι με νέα κεφαλιά έγραψε το 2-0, βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη της ομάδας του.
Στο υπόλοιπο διάστημα και μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου οι δύο ομάδες αναλώθηκαν κυρίως σε παιχνίδι κέντρου, με τον Μητρόπουλο να σουτάρει στο 38’ έξω από την περιοχή και τη μπάλα να περνά αρκετά μέτρα έξω από το αριστερό δοκάρι του Παναγόπουλου.

«Κλείδωσε» τη νίκη στο 59’
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ήταν η ομάδα που ήλεγχε απόλυτα τον ρυθμό του παιχνιδιού. Ωστόσο, μέχρι το 59’ όπου σημειώθηκε το τρίτο τέρμα των «ερυθρολεύκων», δεν είχε σημειωθεί κάποια φάση άξια λόγου στο παιχνίδι και από τις δύο ομάδες. Το βολιώτικο συγκρότημα ανέβασε στο 59’ το δείκτη του σκορ στο 3-0. Ο Τσιάρας βρήκε ωραία τον Μπουτζίκο, αυτός επιχείρησε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Λόρι Κέρη που είχε περάσει, ως αλλαγή, πριν από λίγο στο παιχνίδι (έκανε ντεμπούτο με τον Ολυμπιακό), δεν μπόρεσε να πάρει την κεφαλιά, η μπάλα έφτασε στον Κουτσιανικούλη, ο οποίος με δυνατό σουτ έγραψε το 3-0.
Στη συνέχεια ο Ασπρόπυργος είχε ένα καλό σουτ με τον Γκατζολάρι στο 64’ με τον Γιδόπουλο να μπλοκάρει τη μπάλα, ενώ στο 68’ ο Σρέσκοβιτς έκανε την ατομική προσπάθεια και το σουτ, με τη μπάλα να καταλήγει έξω από τα δοκάρια του Γιδόπουλου. Ο Ολυμπιακός απείλησε το τέρμα του Παναγόπουλου στο 69’, όταν ο Κουτσιανικούλης επιχείρησε τη σέντρα από τα δεξιά, με τον Πόζογλου να πιάνει το γυριστό σουτ και τον Παναγόπουλο να μπλοκάρει τη μπάλα.
Στο τελευταίο 20λεπτο έπεσε ο ρυθμός του παιχνιδιού, τη στιγμή που το ματς είχε κριθεί, με τους «ερυθρόλευκους» να χαλάρωσαν και τους φιλοξενούμενους να δημιουργούν φάσεις μπροστά από το τέρμα του Γιδόπουλου. Στο 79’ ο Σρέσκοβιτς σούταρε άουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα, στο 81’, ο Ζγκούρι με σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γιδόπουλου. Στο 86’ ο Σρέσκοβιτς δεν μπόρεσε να νικήσει τον Γιδόπουλο, με τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού να αποκρούει τη μπάλα. Ωστόσο, στο 87’ ο Ζαχαρός με σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ολυμπιακού, για να μειώσει το σκορ σε 3-1.
Στο 90’ ο Λογοθέτης ανέτρεψε τον Κουτσιανικούλη μέσα στην περιοχή, με τον διαιτητή Μαρόπουλο να καταλογίζει το πέναλτι. Ο Μάρκος Ντούνης ανέλαβε την εκτέλεσή του, για να γράψει το 4-1 στο 91’ που ήταν και τελικό αποτέλεσμα.

Διαιτητής: Μαρόπουλος (Μακεδονίας)
Βοηθοί: Τυριακίδης (Μακεδονίας), Νίκζας (Λάρισας)
4ος διαιτητής: Αγγελούσης (Λάρισας)
Κίτρινες: Νικολακάκης, Νικολάου, Πίντο
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β.: Γιδόπουλος, Γραικός, Μπουτζίκος, Βοσνακίδης, Παπαϊωάννου, Τσιάρας (80’ Ρόκας), Μητρόπουλος, Κουτσιανικούλης, Ράντι (58’ Κέρη), Πόζογλου (70’ Ντούνης), Τσίτας,
ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΣ: Παναγόπουλος, Σταγάκης, Ζώνας, Λογοθέτης, Νικολάου, Νικολακάκης, Γκατζολάρι (83’ Τάμπας), Κάκκο (76’ Ζαχαρός), Ζγκούρι, Σρέσκοβιτς, Φράγκος (27’ Πίντο).