Μπάσκετ: Νίκησε την Τουρκία η Ελλάδα και πάει φουλ για Τόκιο

Πανάξια πρόκριση στον τελικό του Προολυμπιακού τουρνουά πήρε η Εθνική μπάσκετ τα ξημερώματα της Κυριακής (4/7), επικρατώντας με 81-63 της Τουρκίας και περιμένοντας την Τσεχία στο ματς που θα γίνει τις πρώτες πρωινές ώρες της Δευτέρας (5/7, 02.05) και θα κρίνει το «εισιτήριο» για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο στον δεύτερο ημιτελικό στη Βικτόρια ήταν χάρμα ιδέσθαι στο β’ ημίχρονο, «πνίγοντας» τους αντιπάλους τους με τη φοβερή άμυνα που έπαιξαν, ενώ στην επίθεση το καρέ των Καλάθη, Σλούκα, Παπαγιάννη και Μήτογλου έκανε ό,τι ήθελε, για να προκύψει το τελικό +18.

Κι όμως, ο αγώνας ξεκίνησε πολύ άσχημα για την «επίσημη αγαπημένη», που πέτυχε μόλις 8 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και βρέθηκε στο -14 (22-8), για να αρχίσει να συνέρχεται σταδιακά και με όπλο την καλή άμυνα πήγε στην ανάπαυλα στο -7 (34-27), σε ένα χρονικό διάστημα που ο Λαρεντζάκης ήταν ο μόνος που έδινε λύσεις επιθετικά.

Στην τρίτη περίοδο οι διεθνείς ήταν εκπληκτικοί και στις δύο πλευρές του παρκέ, με επιμέρους σκορ 22-5 βρέθηκαν στο +10 (39-49), για να βγάλουν αντίδραση οι Τούρκοι και να πλησιάσουν σε απόσταση αναπνοής (50-51).

Ωστόσο, το νερό είχε μπει στο αυλάκι, η άμυνα βελτιώθηκε εκ νέου, με την ψυχολογία στα ύψη το σκοράρισμα ήταν πια εύκολη υπόθεση και η επιβλητική νίκη φέρνει στο δρόμο της Εθνικής την Τσεχία, που έκανε την έκπληξη στον πρώτο ημιτελικό, κερδίζοντας τον οικοδεσπότη Καναδά με 103-101 στην παράταση (κανονική διάρκεια 94-94).

O Kαλάθης ήταν ο πρώτος σκόρερ με 18 πόντους, τον ακολούθησαν Σλούκας (15π.), Παπαγιάννης (14π.), Λαρεντζάκης (14π.) και Μήτογλου (10π).

Τα δεκάλεπτα: 22-8, 34-27, 47-51, 63-81
ΤΟΥΡΚΙΑ (Ενέ): Οσμάν 4, Ιλιασόβα 6, Κορκμάζ 20 (4), Μαχμούτογλου 7 (1), Οζντεμίρογλου 2, Σανλί 2, Σενγκούν 12, Τουντσέρ 8 (2), Γουρτσεβέν 2.
ΕΛΛΑΔΑ (Πιτίνο): Αντετοκούνμπο 2, Καλάθης 18 (1), Χρυσικόπουλος, Γιαννόπουλος 4 (1), Κασελάκης 2, Κατσίβελης, Καββαδάς 2, Λαρεντζάκης 14 (2), Μήτογλου 10 (2), Παπαγιάννης 14, Σλούκας 15 (2).