Μπάσκετ: Διεκδικούν το πρωτάθλημα Θεσσαλίας οι παίδες της Νίκης

Μπροστά σε μια σημαντική πρόκληση βρίσκεται η παιδική ομάδα μπάσκετ της Νίκης. Σήμερα στις 19.30 στο κλειστό γυμναστήριο της Χάλκης θα αντιμετωπίσει τον Κεραυνό Λάρισας με έπαθλο την κατάκτηση του Πανθεσσαλικού Πρωταθλήματος.

Εντυπωσιακή είναι η πορεία που διαγράφουν μέχρι στιγμές οι Παίδες της Νίκης. Αρχικά κατάφεραν να πάρουν την πρώτη θέση στον όμιλο της Μαγνησίας κερδίζοντας τον Αιολικό με 75-73 μετά από συναρπαστικό παιχνίδι. Μάλιστα σ’ εκείνο το ματς είχαν βρεθεί να κυνηγούν στο σκορ, αλλά στο τέλος ήταν εκείνοι που χαμογέλασαν.

Έτσι πήραν το εισιτήριο για τον ημιτελικό, ο οποίος έγινε στο κλειστό γυμναστήριο του Αλκαζάρ στη Λάρισα. Αντίπαλος ήταν ο Αίολος Τρικάλων, ο οποίος υποκλίθηκε στην ανωτερότητα των «κυανολεύκων» που κέρδισαν με 73-68 σε αγώνα που επίσης είχε συναρπαστική εξέλιξη.

Η επικράτηση της Νίκης ήταν απόλυτα δίκαιη, αφού από την αρχή πήρε «κεφάλι» στο σκορ. Μάλιστα στο πρώτο ημίχρονο προηγήθηκε με 38-30, αλλά οι Τρικαλινοί αντέδρασαν και προσπέρασαν με 56-57 στο 38’.

Το ματς έγινε ντέρμπι και δεν αναδείχθηκε νικητής στην κανονική διάρκεια, η οποία έληξε ισόπαλη 60-60. Στην παράταση, όμως, το βολιώτικο συγκρότημα έδειξε τεράστια ψυχικά αποθέματα, ενώ φάνηκε να έχει και περισσότερες δυνάμεις.

Μάλιστα στο κρίσιμο σημείο είχε ηγέτη τον Σούλη, ο οποίος πήρε από το «χέρι» την ομάδα του και την οδήγησε στην τεράστια νίκη με 73-68. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι ο ταλαντούχος καλαθοσφαιριστής πέτυχε τους 11 από τους 13 πόντους της ομάδας του στην παράταση, με τον Αίολο να μην μπορεί να βρει αντίδοτο για το μαρκάρισμά του.

Σημειώνεται ότι ο Σούλης ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 25 πόντους και δύο τρίποντα, ενώ άξιος συμπαραστάτης ήταν ο Μόκας που έφτασε τους 20 πόντους.

Αξίζει να σημειωθεί ότι την τεχνική καθοδήγηση της παιδικής ομάδας έχουν ο Ανδρέας Μαύρος και ο Ανδρέας Τσιριγωτάκης, στους οποίους αναλογεί σημαντικό μερίδιο από  την επιτυχημένη πορεία της.

Στη διάθεση του προπονητικού διδύμου της Νίκης βρίσκονται οι εξής καλαθοσφαιριστές: Βαλής, Σούλης, Τουτουντζόγλου, Μπάντελης, Παναγιώτου, Ανδρεόγλου, Ζαμηλούδης, Ψιλοβίκος, Μόκας, Μπάρτζιος, Καλογήρου, Τσουκνίδας, Μανώλης, Γελαδάρης..

Για τον τελικό διαιτητές ορίστηκαν οι κ.κ. Ξέρας και Δ. Καρακώστας. Τη γραμματεία θα απαρτίζουν οι κ.κ. Νανούλη, Πεγιούκα και Παπαδημητρίου, ενώ καθήκοντα γυμνασίαρχου θα εκτελεί ο κ. Βαρνάς.