ΜΠΑΣΚΕΤ: Δεν πέτυχε την άνοδο ο ΓΣ Αλμυρού

Για δεύτερη σερί χρονιά «φλέρταρε» με την άνοδο ο ΓΣ Αλμυρού, αλλά ο ΑΟ Τρίκαλα αποδείχθηκε ανυπέρβλητο εμπόδιο. Οι «κυανέρυθροι» επιβλήθηκαν με 81-64 εντός έδρας και με 3-0 νίκες εξασφάλισαν το εισιτήριο για τη National League 1 της επόμενης περιόδου.

Τα πράγματα είχαν δυσκολέψει πάρα πολύ για την ομάδα του Λουκά Ζαρονικόλα μετά την εντός έδρας ήττα στο δεύτερο παιχνίδι. Εκείνο το ματς είχε κριθεί στην παράταση και ουσιαστικά έγειρε την πλάστιγγα προς την πλευρά των Τρικαλινών.

Οι «κυανόλευκοι» έκαναν καλή αρχή προηγούμενοι με 2-10, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και πήραν το προβάδισμα με 21-18 στην πρώτη περίοδο.

Από εκεί και πέρα ο ΓΣ Αλμυρού δεν κατάφερε να ξαναπεράσει μπροστά. Βρέθηκε πίσω με 43-35 στο πρώτο ημίχρονο, ενώ η κατάσταση έγινε ακόμη χειρότερη, όταν είδε τον αντίπαλο να ξεφεύγει με διαφορά 23 πόντων (70-47) στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου.

Οι παίκτες του Λουκά Ζαρονικόλα «ψαλίδισαν» μέχρι σ’ ένα σημείο τη διαφορά, αλλά ήταν αδύνατον να κάνουν την ανατροπή. Έτσι γνώρισαν την ήττα με 81-64, με τον ΑΟ Τρίκαλα να τερματίζει πρώτος στον 4ο όμιλο της National League 2 πανηγυρίζοντας την άνοδο στην παραπάνω κατηγορία.

Δεκάλεπτα: 21-18, 43-34, 65-47, 81-64.

ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ (Κρομμύδας-Ντέμος): Ψύρρας 12 (1), Αργύρης 16 (4), Σούλκο 7, Δέσπος 7, Μοσχόπουλος Ε. 5 (1), Κακαβούλας 2, Ταμ 17 (4), Γκαντιάς 7(1), Λεπενιώτης 7, Μοσχόπουλος Φ., Μπαρμπούτης Ε. 1, Μπαρμπούτης Γ.

ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Ζαρονικόλας): Κοντοστάθης 2, Πολίτης 12 (2), Παπούλιας 15 (1), Βαλαμούτης 3 (1), Αργύρης, Λάππας 19 (2), Μυλωνάς 3 (1), Τάσσος 2, Κανατούλας 1, Πελεκούδας 7.