Μουντιάλ: Το σήκωσε η Αργεντινή 4-2 στα πέναλτι τη Γαλλία στον τελικό των τελικών

Έπειτα από έναν απίστευτο τελικό, η εθνική Αργεντινής του Λιονέλ Μέσι νίκησε με 4-2 την εθνική Γαλλίας του Κιλιάν Εμπαπέ στη διαδικασία των πέναλτι και κατέκτησε το 3ο τρόπαιο της ιστορίας της.

Η κανονική διάρκεια ολοκληρώθηκε 2-2, η παράταση 3-3 και η ψυχοφθόρα διαδικασία έδειξε «αλμπισελέστε», η οποία αγνοούσε τον τίτλο από το 1986 και τις μέρες του θρύλου Ντιέγκο Μαραντόνα που από ψηλά χαμογελά.

Έκτοτε, το 1990 και το 2014, η Αργεντινή δεν κατάφερε να αναδειχθεί νικήτρια απέναντι στη Γερμανία.

Πλέον, μετρά 3 επικρατήσεις σε 6 τελικούς, ενώ η Γαλλία που αποκαθηλώθηκε, έπεσε στο 2/2.

Ιδού τι έγινε σε αυτόν τον απίστευτο τελικό:

Στο 21ο λεπτό, ο Άνχελ Ντι Μαρία ντρίμπλαρε εντός περιοχής τον Ουσμάν Ντεμπελέ, έπεσε στο έδαφος και ο διαιτητής καταλόγισε ένα πολύ αυστηρό πέναλτι.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Λιονέλ Μέσι ευστόχησε και έγινε ο πρώτος που σκοράρει σε όλους τους νοκ-άουτ αγώνες, από τότε που μπήκε η φάση των «16» το 1986.

Η Γαλλία είχε επτά συνεχόμενες νίκες στα νοκ-άουτ και μόνο η Βραζιλία μετρά μεγαλύτερο σερί, όταν πέτυχε εννέα σερί από το 1958 ως το 1970.

Για μεγάλο χρονικό διάστημα, όμως, η Αργεντινή την είχε στο… χέρι, καθώς στο 36′, ο Μέσι έδωσε ιδανικά στον Χούλιαν Άλβαρες, εκείνος άνοιξε στον Αλέξις Μακ Άλιστερ, ο οποίος γύρισε στον Ντι Μαρία για να γραφτεί το 2-0.

Πάντως, πέραν του πολύ αυστηρού (ή ανύπαρκτου) πέναλτι, η «αλμπισελέστε» είχε σβήσει τη Γαλλία, ελέγχοντας κάθε χώρο.

Ο Ντι Μαρία έκανε τη διαφορά με κερδισμένο πέναλτι και γκολ, ο Μέσι σκόραρε και είχε παρουσία στο δεύτερο γκολ.

Η Γαλλία, από την πλευρά της, απέτυχε να σημειώσει τελική ή έστω επαφή εντός αντίπαλης περιοχής στο 1ο ημίχρονο.

Η μοναδική ομάδα που είχε καταγράψει ανάλογο αρνητικό στατιστικό σε τελικό ήταν η Αργεντινή το 1990 κόντρα στη Δυτική Γερμανία!

Η κανονική διάρκεια του ματς κυλούσε και όδευε προς την ολοκλήρωση, χωρίς η Γαλλία να είναι απειλητική μέχρι το 80′.

Όμως τότε, συγκεκριμένα στο 79′, ο Νικολάς Οταμέντι κράτησε ελαφρώς τον Ραντάλ Κολό Μουανί, ο οποίος έπεσε εντός περιοχής και ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι.

Αμέσως μετά ο Κιλιάν Εμπαπέ ευστόχησε και μείωσε σε 2-1, δίνοντας άγρια ομορφιά στον τελικό.

Στιγμές αργότερα, ο Κίνγκσλεϊ Κομάν έκλεψε από τον Μέσι, σέντραρε, ο Εμπαπέ συνεργάστηκε ιδανικά με τον Μάρκους Τουράμ και ζευγάρωσε τα γκολ του, ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Κατά συνέπεια, ο τελικός οδηγήθηκε στην παράταση, όπου στο 108′ ο Μέσι έγραψε το 3-2 έπειτα από αντεπίθεση.

H Αργεντινή ακούμπησε πάλι το τρόπαιο, αλλά ο Εμπαπέ ισοφάρισε με πέναλτι στο 118′.