Μουντιάλ: Σόκαρε την Ισπανία το Μαρόκο, προκρίθηκε στους “8” στα πέναλτι

Ιστορική πρόκριση για το Μαρόκο στα προημιτελικά του φετινού Μουντιάλ. Έδωσε ρεσιτάλ άμυνας και άντεξε για περισσότερα από 120 λεπτά κόντρα στη συνεχή κατοχή της Ισπανίας, παίρνοντας τελικά μια τεράστια νίκη στη διαδικασία των πέναλτι.
Δεν μετέτρεψαν σε γκολ κανένα από τα τρία που εκτέλεσαν οι παίκτες του Λουίς Ενρίκε, οι οποίοι με μοιραίους τους Σαράμπια, Σολέρ και Μπουσκέτς, γνώρισαν έναν οδυνηρό για εκείνους αποκλεισμό. Ήρωας για το Μαρόκο ο τερματοφύλακάς του, Μπόνο, ο οποίος απέκρουσε δύο πέναλτι στη ψυχοφθόρο διαδικασία, ενώ χρυσοί σκόρερ για τους Αφρικανούς ήταν οι Σαμπιρί, Ζιγές και Χακίμι
Εξαιρετικό αμυντικά καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα το Μαρόκο, μπλόκαρε ιδανικά την Ισπανία και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία στα προημιτελικά ενός Μουντιάλ.
Η αναμέτρηση κύλησε με την Ισπανία να κυριαρχεί από πλευράς κατοχής, κυκλοφορώντας συνεχώς την μπάλα στο κέντρου του γηπέδου, ενώ το Μαρόκο την περίμενε, με πολύ καλά οργανωμένες τις αμυντικές του γραμμές.
Στο πρώτο ημίχρονο οι φάσεις ήταν ελάχιστες μπροστά από τις δύο εστίες. Η Ισπανία δεν έπαιρνε το ρίσκο και προσπαθούσε να παίζει ελεγχόμενα με τους παίκτες της απλώς να κυκλοφορούν την μπάλα. Χακίμι και Ζιγιές απείλησαν από το Μαρόκο. Μαζραουί και Αγκέρ έφτασαν επίσης σε τελικές, ενώ για τους Ισπανούς ο Ασένσιο άγγιξε το γκολ.
Στο δεύτερο ημίχρονο πλην ενός σουτ του Όλμο δεν υπήρχαν ιδιαίτερες συγκινήσεις έως το 81′ και τη μεγάλη ευκαιρία του Μοράτα. Στο 89′ ο Άμραμπατ επενέβη σωτήρια στον Νίκο Γουίλιαμς, ενώ στο 90’+5 είπε όχι στον Όλμο ο Μπόνο.
Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην ημίωρη παράταση, με την Ισπανία να απειλεί στο 100’ με άστοχη κεφαλιά του Μοράτα και στο 101’ με σουτ του Μπαλντέ που κόντραρε στον Χακίμι. Στο 104′ ο Ουναχί έβγαλε με υπέροχη πάσα τετ-α-τετ τον Σεντίρα, αλλά εκείνος νικήθηκε από τον Σιμόν. Τελευταία ευκαιρία της παράτασης στο 120’+3′, όταν μετά από σέντρα του Σολέρ ο Σαράμπια πλάσαρε στο δοκάρι από πλάγια θέση.
Το ίδιο έκανε και στο πέναλτι που εκτέλεσε. Σολέρ και Μπουσκέτς δεν νίκησαν τον Μπόνο, ενώ οι Σαριμπί, Ζιγιές και Χακίμι διαμόρφωσαν το τελικό 3-0 για τους Μαροκινούς στη διαδικασία. Ενδιάμεσα είχε χάσει πέναλτι ο Μπενούν.
ΜΑΡΟΚΟ: Μπόνο, Χακίμι, Μαζράουϊ (82’ Αλάλ), Αγκέρ (84’ Ελ Γιαμίκα), Σάις, Άμραμπατ, Ουναχί (120’ Μπενούν), Αμαλά (82’ Σεντίρα), Ζιγές, Μπουφάλ (66’ Εζαμπντί), Εν Νεσιρί (82’ Σαμπιρί).
ΙΣΠΑΝΙΑ: Σιμόν, Άλμπα (98’ Μπαλντέ), Γιορέντε, Ρόδρι, Λαπόρτ, Μπούσκετς, Πέδρι, Γκάβι (64’ Σολέρ), Όλμο (98’ Φατί), Φεράν Τόρες (76’ Ουίλιαμς), Ασένσιο (64’ Μοράτα).