Μόνος πρώτος και αήττητος ο Γ.Σ. Αλμυρού – Επικράτησε 62-56 της Αγριάς εκτός έδρας στο ντέρμπι της Α1 ΕΣΚΑΘ

Ο ΓΣ Αλμυρού ήταν ο νικητής του ντέρμπι κορυφής με την Αγριά κερδίζοντας με 62-56 και πλέον φιγουράρει μόνος πρώτος στον 1ο όμιλο της Α1 ΕΣΚΑΘ. Επίσης για την 5η αγωνιστική ο Αιολικός και ο Ίωνας κέρδισαν στις μαγνησιώτικες «μονομαχίες» τον ΓΣ Βόλου και τον Ελευθεριακό, ενώ η ΑΕΒΔ ηττήθηκε εντός έδρας από τον Σπάρτακο.

Αγριά-ΓΣ Αλμυρού 56-62
Με ανυπομονησία περίμεναν οι φίλοι της μαγνησιώτικης καλαθοσφαίρισης την αναμέτρηση  ανάμεσα στις δύο ομάδες που μέχρι την 4η αγωνιστική μοιράζονταν την πρώτη θέση του ομίλου έχοντας πετύχει στο απόλυτο. Ωστόσο η κορυφή έχει χώρο μόνο για έναν και αυτός είναι ο ΓΣ Αλμυρού, ο οποίος επικράτησε της Αγριάς με 62-56 εκτός έδρας.

Όπως μαρτυρά και το τελικό σκορ, οι δύο «μονομάχοι» δεν πρόσφεραν πλούσιο θέαμα από πλευράς επιθετικής παραγωγής, αλλά έδωσαν πολλές συγκινήσεις στον κόσμο που βρέθηκε στο κλειστό γυμναστήριο της Αγριάς. Το ματς ήταν ντέρμπι με την κυριολεκτική έννοια του όρου και κρίθηκε στο πάθος.

Αμφότερες οι ομάδες έχουν πολύ άγχος, πράγμα που αποτυπώθηκε κυρίως στην πρώτη περίοδο. Η μπάλα δεν έμπαινε με τίποτα στο καλάθι με το σκορ σ’ αυτό το διάστημα να είναι μόλις…. 9-7.
Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι άρχισαν κάπως καλύτερα με 0-5 και 2-7, αλλά οι γηπεδούχοι με επτά αναπάντητους πόντους έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι.

Κάπως καλύτερα ήταν τα πράγματα στη δεύτερη περίοδο όσον αφορά την επίθεση, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Το πρώτο ημίχρονο ήταν απόλυτα ισορροπημένο με το σκορ ισόπαλο στους 27 πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η «μηχανή» της ομάδας του Παναγιώτη Νάνη άρχισε να ζεσταίνεται. Θέος Κοντοστάθης, Παπούλιας και Γιωτόπουλος ευστόχησαν έξω από την άρκτο των 6.75μ., ενώ το συγκρότημα του Γιάννη Στεργιόπουλου στηριζόταν κυρίως στους Καλογερόπουλο και Μητρουλά.

Οι «κυανόλευκοι» προηγήθηκαν με 50-54 στο 30’, οι «κιτρινόμαυροι» τους έπιασαν στο 54-54 και έκτοτε οι δύο ομάδες έμειναν «άσφαιρες» για τέσσερα αγωνιστικά λεπτά. Τότε μίλησε η κλάση του Παναγιώτη Παπούλια. Ο παλιός διεθνής με την Εθνική Παίδων, ώριμος πλέον στα 27 του χρόνια, απέδειξε ότι είναι ο παίκτης που μπορεί να κάνει τη διαφορά. Πέτυχε επτά από τους συνολικά 8 πόντους του ΓΣΑ στο υπόλοιπο του αγώνα και ουσιαστικά χάρισε τη νίκη στην ομάδα του. Τον άλλο πόντο σημείωσε με ελεύθερη βολή ο Γιωτόπουλος.

Αντιθέτως στο αντίπαλο στρατόπεδο η Αγριά «κόλλησε» επιθετικά και πετυχαίνοντας μόλις δύο πόντους μοιραία γνώρισαν την ήττα με 56-62 και υποχώρησαν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας χάνοντας ταυτόχρονα και το αήττητό τους.

Δεκάλεπτα: 9-7, 27-27, 50-54, 56-62.
ΑΓΡΙΑ (Στεργιόπουλος); Ίλτσογλου 5 (1), Καλογερόπουλος 10 (1), Καραμανλής 9 (1), Μητρουλάς 11 (2), Διγενής 16 (4), Κοψιαλής, Καραθάνος, Χαρχαρής 5.
ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Νάνης): Κοντοστάθης 10 (3), Μαμούρας 4 (1), Παπούλιας 26 (1), Συνάζος, Γιωτόπουλος 11 (3), Τοκατλίδης, Θέος 3 (1), Γώγουλας, Τσαβές, Βαλαμούτης 8.

Ελευθεριακός-Ίωνας 47-68
Το αρνητικό σερί διέκοψε ο Ίωνας κερδίζοντας τον Ελευθεριακό με 47-68. Ο αγώνας που διεξήχθη στο κλειστό του ΕΑΚ Βόλου είχε δύο όψεις.
Στο πρώτο μέρος έγινε… μάχη σώμα με σώμα. Οι «κυανέρυθροι» πήραν ένα μικρό προβάδισμα στο 10’ με 11-16, ενώ η δεύτερη περίοδος κύλησε σε απόλυτη ισορροπία με τις δύο ομάδες να σημειώνουν από 13 πόντους (24-29).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως, η ομάδα του Λάμπρου Πρέκα έσφιξε ακόμη περισσότερο την άμυνά της. Αυτό της έδωσε τη δυνατότητα να τρέξει περισσότερο και να πετύχει εύκολα καλάθια.
Έτσι στο 30’ το ταμπλό έγραφε 36-54 υπέρ του Ίωνα, ο οποίος στο τέταρτο δεκάλεπτο άνοιξε την ψαλίδα στους 21 πόντους, με το 47-68 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Δεκάλεπτα: 11-16, 24-29, 36-54, 47-68.
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΚΟΣ (Παπαδόπουλος) Ζαφείρης, Χατζηνικολάου 10,  Παπαδόπουλος 3 (1), Τσούτσικας, Κέτουλας Β. 6 (1),  Ροδολάκης 14, Ταουσάνης, Λουκίδης 8 (1), Κρόσμαν 2, Κέτουλας Π. 4.
ΙΩΝΑΣ (Λ. Πρέκας): Κουμπούνης, Σιδερής 3, Κλ. Πρέκας 7 (1), Ζήσης 1 2(2), Πάντος, Μαντζουράνης 16, Αναστασιάδης 6, Χριστάκης, Φοινικόπουλος, Αντ. Χρηστομάνος 5, Παυλόπουλος 17 (4), Στάμος 2.

ΑΕΒΔ-Σπάρτακος 46-69
Δεν τα κατάφερε η Αθλητική Ένωση Βόλου Διμηνίου απέναντι στον Σπάρτακο γνωρίζοντας την ήττα με 46-69 στο κλειστό της Ν. Ιωνίας. Το συγκρότημα του Κώστα Σιδηρόπουλου αδικείται από την τελική έκταση του σκορ, αφού βρισκόταν μέσα στη διεκδίκηση του ροζ φύλλου μέχρι και την τέταρτη περίοδο.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν «αέρα» 7 πόντων στο 10’ (12-19), αλλά οι «πορτοκαλί» αντέδρασαν και προσπέρασαν στο πρώτο ημίχρονο με 32-31. Αμφίρροπο ήταν το ματς και στο τρίτο δεκάλεπτο με τους Λαρισαίους μπροστά (46-49 στο 30’), οι οποίοι διατήρησαν το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος παίρνοντας το «διπλό» με 56-69.

Δεκάλεπτα: 12-19, 32-31, 46-49, 56-69.
ΑΕΒΔ (Σιδηρόπουλος): Κουρατίδης 11 (2), Μπανιάς 9, Χρ. Νίκολης 2, Τσινίκας 3 (1), Ντελής 3 (1), Ζούρης 2, Γ. Νίκολης 8 (2), Βλάχος 8 (1), Γκουντόπουλος 10, Στρατάκης.
ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ (Βαρδακούλης): Καραγιάννης 9 (2), Λάιος 2, Χαντζαρίδης 9 (1), Γκουντελάκης 1, Χαιρετίδης 26 (2), Πάσχος 8, Χρόνης 4, Ντικούδης 10.

ΓΣ Βόλου-Αιολικός 46-56
Δυνατό παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο κλειστό «Β. Παρασκευόπουλος», όπου ο Αιολικός «δάμασε» τον ΓΣ Βόλου με 46-56. Οι δύο ομάδες με πολλούς νεαρούς στη σύνθεσή τους τα έδωσαν όλα και στο τέλος χειροκροτήθηκαν από τους φιλάθλους που γέμισαν τις εξέδρες.

Η ομάδα του Αντώνη Μάνου απέκτησε την πρωτοπορία στο σκορ κλείνοντας το ημίχρονο με 27-17 υπέρ της. Η διαφορά παγιώθηκε σε διψήφια τιμή (31-42 στο 30’), ενώ στο 37’ το σκορ ήταν 37-51. Τότε οι παίκτες του Παναγιώτη Τύμπα άρχισαν να πρεσάρουν… ανελέητα, γεγονός που τους επέτρεψε να πλησιάσουν στους 6 πόντους (46-52).

Το ματς πήρε «φωτιά», αλλά οι «γαλάζιοι» άντεξαν στην πίεση κυρίως χάρη στην καθοδήγηση του Σαμαρά, ο οποίος ευστόχησε σε κρίσιμες ελεύθερες βολές. Έτσι διατήρησαν την πολύτιμη νίκη με 46-56.

Δεκάλεπτα: 8-13, 17-27. 31-42, 46-56.
Γ.Σ .ΒΟΛΟΥ (Τύμπας-Ντάκης): Νικόπουλος, Κοντογιάννης, Ντάκης 2, Κορτέσης 6, Μούτσος8, Χατσόπουλος, Δραγατσίκης 10 (1), Σταθούρος 6, Αυλογιάρης, Κουρουπάκης 7, Κυριαζής, Τσίρος 7.
ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Μάνος): Ζαμπέτογλου, Καραγιώργος, Σαμαράς 13 (1), Λογοδότης 8 (1), Σούλης 7 (1), Παπανικολάου 4, Τσιαπράζης 4, Βαγιόπουλος, Παπαστρατής, Στρέζος 10.

Έσπασε το αήττητο της Ιωλκίας η Ανόρθωση
Μπορεί την προηγούμενη αγωνιστική η Ανόρθωση να έχασε το ντέρμπι με την Ανάληψη, αλλά αυτή φορά ήταν εκείνη που χαμογέλασε. Η ομάδα του Μιχάλη Καπουρνιώτη επικράτησε της Ιωλκίας με 75-68 στην παράταση υποχρεώνοντάς την στην πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα μόνη στην κορυφή έμεινε η Ανάληψη που πέρασε νικηφόρα από τη Σκιάθο (42-69).

Όσον αφορά το ντέρμπι του Βόλου οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παρκέ και πήραν μια μικρή διαφορά που τη διατήρησαν μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (34-31). Η συνέχεια ήταν ακόμη καλύτεροι γι’ αυτούς δίνοντας στη διαφορά διψήφια τιμή (54-44 στο 29’).

Στο 33’ η Ανόρθωση βρέθηκε ακόμη και στο +12 (65-53) χάρη στον επιθετικό οίστρο του Κοντάκη. Ωστόσο το συγκρότημα του Βασίλη Αναγνωστόπουλου αντέδρασε και με πέντε τρίποντα κατάφερε να οδηγήσει το ματς στην παράταση (67-67 κανονικός αγώνας).

Μάλιστα η Ιωλκία προσπέρασε με 67-68 με βολή του Μαυρόπουλου, αλλά στη συνέχεια υπέστη «μπλακ άουτ» και δεν σημείωσε άλλο πόντο. Από την άλλη μεριά η Ανόρθωση έπαιξε καταπληκτική άμυνα και με σερί 8-0 έφτασε στη σπουδαία επιτυχία με 75-68.

Δεκάλεπτα: 17-16, 34-31,  54-47, 67-67 (κ.α.), 75-68 (παρ.).
ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Καπουρνιώτης): Ακριβόπουλος, Ανδρέογλου 8, Κουκουράβας, Κοντάκης 21 (3), Ντίκας 17, Καραθανάσης 5, Γαλανάκης, Γκούμας, Συλεόπουλος 10, Αβέλας 3 (1), Φιλίππου 10, Κοντογιάννης.
ΙΩΛΚΙΑ (Αναγνωστόπουλος): Μαυρόπουλος 8 (2), Κλείτσας 3 (1), Μπέτας, Παπαϊωάννου 9 (1), Ρηγάκης 2, Μαστροπαναγιώτης, Τσαγκλής 13 (4), Δάφκος 3, Καρανάσιος 3 (1), Βασδέκης 18 (3), Καραμπελιάς, Νικόπουλος 9 (2).

Σκιάθος-Ανάληψη 42-69
Ανόρθωση-Ιωλκία 75-68
Νέοι ΑΕΛ-Δήμητρα Ευξ. 59-68
Κένταυρος Ζαγ.-ΑΣ Φαρσάλων 62-61
Ίκαρος Νεαπ.-BC Volos 63-54