«Μονομαχία» βγαλμένη από το… ΝΒΑ – Η Νίκη «δάμασε» με 108-102 την Αναγέννηση Καρδίτσας στην παράταση

Βγαλμένη από το… ΝΒΑ ήταν η θεσσαλική «μονομαχία» χθες στο κλειστό Ν. Ιωνίας. Τελικά κερδισμένη βγήκε η Νίκη, καθώς «δάμασε» 108-102 στην παράταση την εξαιρετική Αναγέννηση Καρδίτσας, που είχε εκπληκτική ευστοχία στα τρίποντα προηγούμενη ακόμη και με 18 πόντους.

Οι «κυανόλευκοι» σίγουρα περίμεναν ότι θα έχουν δύσκολο έργο, αλλά δεν ήταν αναμενόμενη η τόσο μεγάλη ευστοχία των «κιτρινόμαυρων» που έκαναν θραύση έξω από τα 6.75μ. Τελικά η Νίκη στηριζόμενη στη φανταστική τριπλέτα Κουτίνα (38π., 11ρ.), Καραγεώργου (23π.) και Τάσσου (22π., 9ρ.) πήρε το πολύτιμο ροζ φύλλο.

Με αρκετά… σερί άρχισε η αναμέτρηση. Το πρώτο ήρθε από τη Νίκη που ξεκίνησε εντυπωσιακά χάρη σε 2/2 τρίποντα του Καραγεώργου και πέντε πόντους του Κουτίνα (11-2 στο 2’). Ωστόσο η Αναγέννηση είχε έτοιμη την απάντηση «πυροβολώντας» έξω από τα 6.75. Με τρία τρίποντα του Αργύρη και ένα του Τσέλιου έκανε το δικό της σερί προσπερνώντας με 18-19 (5’).

Ο Β. Κρομμύδας είχε δώσει εντολή στους παίκτες του να μην επιτρέψουν στον Κουτίνα να σουτάρει, αλλά εκείνος τους «τιμώρησε» με διεισδύσεις. Ωστόσο η Αναγέννηση συνέχισε να έχει… εκνευριστική ευστοχία από την περίμετρο, γεγονός που την έφερε πάλι μπροστά στο σκορ (24-28 στο 9’). Παράλληλα οι «κιτρινόμαυροι» γύρισαν την άμυνά τους σε ζώνη βλέποντας να πληγώνονται από τα λέι απ του Κουτίνα και του Καραγεώργου. Μάλιστα κατάφεραν να προηγηθούν και με 5 πόντους (26-31) χάρη σε γκολ φάουλ του Ψυχογιού, αλλά «τιμωρήθηκαν» με το ίδιο τους το «όπλο», δηλαδή το τρίποντο, από τον Κουτίνα (29-30).

Σ’ αυτό το διάστημα οι επιθέσεις είχαν τον πρώτο λόγο, με τον Κουτίνα να φτάνει ήδη τους 14 πόντους. Από την άλλη μεριά οι Καρδιτσιώτες είχαν την απίστευτη επίδοση των 8/11 τριπόντων.

Η β’ περίοδος άρχισε για την Αναγέννηση με τι άλλο, με τρίποντο. Αυτή τη φορά δράστης ήταν ο Ψυχογιός ανεβάζοντας το ποσοστό της ομάδας του στα 9/12 τρίποντα σε μόλις 11 λεπτά. Ο Βερτζάγιας με τρεις σερί πόντους μείωσε σε 32-33, αλλά ο Καλιάρας απάντησε με γκολ φάουλ αστοχώντας στη βολή (32-35). Ο Γεωργατζάς συνέχισε τον… χορό των τριπόντων με τέσσερα συνεχόμενα (34-47 στο 15’) φτάνοντας τα… 13/18 συνολικά μόλις σε 15 λεπτά.

Μ’ αυτή την υψηλή ευστοχία η Αναγέννηση ανέβασε τη διαφορά στο +14 (35-49 στο 16’). Παρόλα αυτά ο Γ. Κοσμάτος είπε στους παίκτες να συνεχίσουν να παίζουν ορθολογικά οδηγώντας το παιχνίδι μέσα στη ρακέτα. Όντως η μπάλα πήγαινε στον Τάσσο, ο οποίος κέρδιζε φάουλ αλλά ήταν άστοχος στις βολές.

Έτσι οι φιλοξενούμενοι ήλεγξαν τον ρυθμό και έκλεισαν το α’ μέρος προηγούμενοι 39-54 με 1/2 βολές του Καλιάρα σ’ ένα ημίχρονο, το οποίο σίγουρα ήταν το καλύτερο φετινό για εκείνους ευστοχώντας απ’ όλες τις πλευρές του παρκέ. Το παράδοξο για τους Καρδιτσιώντες ήταν ότι ενώ στα τρίποντα είχαν 82%, τα ποσοστά στις υπόλοιπες κατηγορίες ήταν αρκετά χαμηλότερα με… 25% στις βολές και 49% στα δίποντα.

Η «πληγή» του περιφερειακού σουτ έπρεπε να κλείσει για τους παίκτες του Γ. Κοσμάτου, καθώς η βελτίωση στον αμυντικό τομέα θα ανέβαζε την ψυχολογία και στον επιθετικό. Ωστόσο η διαφορά άγγιξε τους 17 πόντους με την έναρξης της επανάληψης (39-56 με λέι απ του Γεωργατζά) και τους 18 λίγο αργότερα (43-61 με νέο τρίποντο του Αντωνίου) βάζοντας ακόμη πιο δύσκολα στη Νίκη.

Η δαιμονιώδης ευστοχία των φιλοξενουμένων πρόσθεσε επιπλέον άγχος στους «κυανόλευκους», που δεν μπορούσαν να σκοράρουν ούτε με λέι απ. Καλά για τρίποντο ούτε λόγος να γίνεται, αφού ξεκίνησαν το β’ ημίχρονο με 0/3.

Η Νίκη ανέβασε στροφές προς το τέλος της γ’ περιόδου. «Το ρόδι έσπασε» ο Κουτίνας για να τον μιμηθεί αμέσως μετά ο Καραγεώργος (51-61 στο 25’). Το 8-0 της Νίκης υποχρέωσε τον Β. Κρομμύδα να καλέσει τάιμ άουτ, αλλά αυτό δεν απέτρεψε τον Τσώλη να πετύχει τρίτο σερί τρίποντο (54-61 ανεβάζοντας το σερί στο 11-0). Το ματς εξελίχθηκε σε… ρεσιτάλ τριπόντων με τους Γεωργατζά και Καραγεώργο να ανταλλάσσουν από ένα.

Το κλειστό πήρε «φωτιά» και ο Κουτίνας κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ από τον Τσέλιο. Ο 32χρονος φόργουορντ αξιοποίησε τις βολές και με λέι απ μείωσε σε 63-66, ενώ επίσης με βολές ο Τσώλης έφερε την ομάδα του σε απόσταση… αναπνοής 65-66 στο 28’). Η ψυχολογία φαίνεται να έχει αλλάξει στρατόπεδο και στο 29’ ισοφάρισε σε 66-66, αλλά ο Τσέλιος από τη «γραμμή της φιλανθρωπίας» και ο Γεωργατζάς με αιφνιδιασμό ξαναέδωσαν την πρωτοπορία στην Αναγέννηση (66-70). Το γ’ δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 71-74 χάρη σε κοντινό δίποντο του Τάσσου, που δέχθηκε ασίστ από τον Καραγεώργο.

Ο Δίκαρος με καλάθι και φάουλ ανέβασε τη διαφορά στους 6 (71-77) για να απαντήσουν οι Βολιώτες με 5-0 (76-77). Η Νίκη βρήκε επιθετικό στήριγμα στον Σιμάκη που με τέσσερις συνεχόμενους πόντους ισοφάρισε σε 80-80, ενώ ο Τάσσος με δύο βολές έφερε την ομάδα του για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ μετά από πολλά λεπτά (82-80 στο 34’).

Η άμυνα του βολιώτικου συγκροτήματος είχε «σφίξει» για τα καλά, ενώ ο στην επίθεση βασικός εκφραστής ήταν ο Τάσσος (85-80 με γκολ φάουλ). Σ’ εκείνο το σημείο, όμως, χρεώθηκε με τέταρτο φάουλ ο εξαιρετικός Καραγεώργος και αποσύρθηκε στον πάγκο.

Στη θέση του μπήκε και μάλιστα «ζεστός» ο Κουτίνας που με τρίποντη «βόμβα» έδωσε «αέρα» 8 πόντων στη Νίκη (88-80), ενώ με τον ίδιο τρόπο ο Σαριμπαλίδης ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 91-82 (36’).

Τότε ο κ. Κρομμύδας επανέφερε τη «ζώνη» θέλοντας να κλείσει τους διαδρόμους στον Τάσσο. Η κίνηση αυτή απέδωσε και η ομάδα του μείωσε σε 91-88. Πλέον ήταν η σειρά του Γ. Κοσμάτου να καλέσει τους παίκτες του στον πάγκο για οδηγίες σχετικά με τον τρόπο που έπρεπε να αντιδράσουν στη ζώνη.

Παρά το τάιμ άουτ η Νίκη έμοιαζε εγκλωβισμένη και είχε κακές επιλογές. Το ακριβώς αντίθετο συνέβαινε με την Αναγέννηση που άρχισε να σκοράρει με «πικ εν ρολ» (91-90). Ο Καραγεώργος μετά από επιθετικό ριμπάουντ έγραψε το 93-90, αλλά ο Γεωργατζάς συνέχισε το… βιολί του από την άρκτο των 6.75μ. (93-93).

Ο Κουτίνας με 2/2 βολές έδωσε στους Βολιώτες «κεφάλι» στο σκορ (95-93), αλλά στη συνέχεια ο Τσώλης απέτυχε να «καθαρίσει» το ματς αστοχώντας σε τρίποντο με καλές προϋποθέσεις. Ο Καλιάρας ισοφάρισε εκ νέου με βολές (95-95) και απέμενε μια ολόκληρη επίθεση για τους γηπεδούχους (24.2’’), με τον Γ. Κοσμάτο να καλεί τάιμ άουτ για την οργανώσει. Το συγκρότημα της Καρδίτσας και στην τελευταία άμυνα δεν απαρνήθηκε τη ζώνη που την ξανάβαλε στο παιχνίδι, πράγμα που τον δικαίωσε υποχρεώνοντας τον Κουτίνα σε άστοχο τρίποντο υπό ασφυκτική πίεση. Έτσι ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Η αγωνία είχε κορυφωθεί στο κλειστό Ν. Ιωνίας με τους δύο «μονομάχους» να πηγαίνουν «χέρι-χέρι». Οι «κυανόλευκοι» αδυνατούσαν να τροφοδοτήσουν τον Τάσσο και περιορίστηκαν σε άστοχα μακρινά σουτ. Βλέποντας αυτή τη δυσκολία ο κ. Κοσμάτος επανέφερε τον Καραγεώργο, που τον δικαίωσε αμέσως με επιτυχημένη διείσδυση (99-97).

Ο Γεωργατζάς προσποιήθηκε ότι του έγινε φάουλ και ο κ. Πιτσίλκας τον τιμώρησε με τεχνική ποινή για «θέατρο», με τον Κουτίνα να ευστοχεί στη βολή φτάνοντας την «κατοστάρα» (100-97). Μάλιστα ο Παρασκευάς απέτυχε να δώσει μεγαλύτερο προβάδισμα αστοχώντας σε λέι απ. Ο Τσέλιος κέρδισε φάουλ αλλά έβαλε τις 2 από τις 3 βολές και ο Σαριμπαλίδης έξω από τα 6.75 έγραψε το 103-99.

Κατόπιν ήταν η σειρά του Τάσσου να σκοράρει (105-101), καθώς το ματς μπήκε στο τελευταίο λεπτό της παράτασης. Ο Καλιάρας αστόχησε, ενώ η επόμενη επίθεση της Νίκης εξαντλήθηκε με τον Κουτίνα να δίνει «μαχαιριά» στους Καρδιτσιώτες με τρίποντο στην εκπνοή των 24’’ (108-101).

Απέμεναν 29’’ και ο Αργύρης αστόχησε σε τρίποντο από τη γωνία. Ο Τσώλης κέρδισε το ριμπάουντ και μαζί και το φάουλ από τον Καλιάρα, αλλά έχασε και τις δύο βολές. Στα 14’’ ο Γεωργατζάς μείωσε σε 108-102, αλλά ο χρόνος που απέμενε δεν ήταν αρκετός για την ομάδα του. Έτσι το ροζ φύλλο κατέληξε σε βολιώτικα χέρια με τους νικητές να αποθεώνονται από τους φιλάθλους για τη μεγάλη ανατροπή που πέτυχαν.

Δεκάλεπτα: 29-30, 39-54, 71-74, 95-95 (κ.α.), 108-102 (παρ.).
ΝΙΚΗ (Κοσμάτος): Βερτζάγιας 3, Καραγεώργος 23 (4), Σιμάκης 6, Κουτίνας 38 (5), Παρασκευάς, Τσώλης 7 (1), Τάσσος 22, Σταυροθεόδωρος, Σαριμπαλίδης 9 (2).
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔ. (Κρομμύδας): Ψυχογιός 11 (3), Πανταζής 3 (1), Γεωργατζάς 26 (5), Κοβάτσεφ 2, Ντούρλιας, Αργύρης 14 (4), Αντωνίου 10 (2), Καλλιάρας 17, Δίκαρος, Τσέλιος 12 (2), Νότος.

* Τη στατική κάλυψη του αγώνα είχε η Sportstats αποτελώντας πολύτιμο «εργαλείο» τόσο για τους προπονητές, όσο και για τους εκπροσώπους του Τύπου.

Ήττα του ΣΚ Ιωάννινα από τους Ικάρους Τρικ.
Ένα ευνοϊκό αποτέλεσμα επιφύλαξε η 14η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής μπάσκετ για τη Νίκη, αφού ο ΣΚ Ιωάννινα έχασε 81-72 από τους Ικάρους στα Τρίκαλα. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα η βολιώτικη ομάδα αύξησε τη διαφορά από την 3η θέση στους τρεις βαθμούς. Σημειώνεται πως την άνοδο θα κερδίσουν ο πρώτος και ο δεύτερος του ομίλου. Τα αποτελέσματα στον 3ο όμιλο έχουν ως εξής:

Αριδαία-Τιτάνες Παλ.  84-78
Ίκαροι Τρ.-ΣΚ Ιωάννινα  81-72
Μελίκη-Φαίακας Κερ.  95-78