«Μονομαχία» χωρίς νικητή το παιχνίδι Θησέα-ΓΣ Αλμυρού

Ένα από τα σημαντικότερα παιχνίδια της 1ης αγωνιστικής της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣ Θεσσαλίας ήταν αυτό που διεξήχθη στο Βασδέκειο Αθλητικό Κέντρο ανάμεσα στον Θησέα Αγριάς και τον Γ.Σ. Αλμυρού. Οι δύο ομάδες διεκδίκησαν με πάθος τους τρεις βαθμούς της νίκης, αλλά πήραν από έναν μετά το ισόπαλο 1-1 που έφεραν.

Οι «πράσινοι» του Δημήτρη Κόφφα ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ. Το χρονόμετρο σημάδευε το 21ο λεπτό όταν ο Καραλόπουλος επιχείρησε σουτ και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Κοντογεωργάκη. Μάλιστα, οι τυπικά γηπεδούχοι θα μπορούσαν στο α’ μέρος να πάρουν προβάδισμα δύο τερμάτων. Όμως ο σκόρερ τους Καραλόπουλος σπατάλησε ευκαιρία που του παρουσιάστηκε, ενώ σουτ του Χατζησταμάτη βρήκε σε ετοιμότητα τον Κοντογεωργάκη, που έκανε την απόκρουση.

Ο Γ.Σ. Αλμυρού αντέδρασε και στο 37’ έφτασε στην ισοφάριση. Ο Καρράς εκτέλεσε φάουλ από μακριά και ο Αραπίτσας με κεφαλιά χρήστηκε σκόρερ. Το 1-1 δεν άλλαξε στην επανάληψη, διάστημα στο οποίο ο Θησέας είχε ελαφρά πρωτοβουλία. Οι καλύτερές του ευκαιρίες είχαν πρωταγωνιστές τους Τσιανάκα και Λίτσο. Από την άλλη πλευρά και η ομάδα του Κώστα Ρέππου είχε τη στιγμή της στο 82’, όταν ο Μπένος βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση και πλάσαρε, αλλά ο Κεφαλάς απέκρουσε.

ΘΗΣΕΑΣ: Κεφαλάς, Αλμασίδης (80’ Λίτσος), Κουκουτής, Καραλόπουλος, Ιακωβίδης, Αλεξίου, Πολύζος (75’ Κατσιγιάννης), Χατζησταμάτης, Αλαμάνης, Νάκας, Τσιανάκας (65’ Σιμιτσής).

Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ: Κοντογεωργάκης, Χριστοφορίδης, Θυμιόπουλος (70’ Τσαγιανίδης), Πλαβός, Ντόντα, Μιχόπουλος (86’ Λάμπος), Καρράς, Χειλάς (75’ Μπένος), Αραπίτσας, Κοντοβάς, Κλουκουτάρας.