Μόνο θαυμασμός για Βόλο, 4-4 με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα

Διαφήμισαν το ποδόσφαιρο ΠΑΟΚ και Βόλος στην Τούμπα. Ύστερα από ένα «γεμάτο» παιχνίδι με οκτώ γκολ, οι δύο ομάδες πήραν από ένα βαθμό, με το 4-4 να φανερώνει το πόσα πολλά πράγματα έγιναν στο ματς. Ο Βολος όχι μόνο κοίταξε στα μάτια τον ΠΑΟΚ, του πήρε την… ταυτότητα στο δεύτερο ημίχρονο και απέδειξε γιατί βρίσκεται στα κορυφαία σκαλοπάτια της βαθμολογίας. Αυτό που πέτυχε ο Βόλος σήμερα το απόγευμα στην Τούμπα, λίγες ομάδες μπορούν να το πετύχουν απέναντι στον ΠΑΟΚ.
Το 0-1, έγινε στο πρώτο ημίχρονο 4-1, για τον ΠΑΟΚ, με τον Βόλο να σκοράρει τρία γκολ στην επανάληψη και να φτάνει στο 4-4, ενώ στο 4-3 ο Κλέιμαν απέκρουσε πέναλτι του Βιεϊρίνια.

“Μπλακ άουτ” για οκτώ λεπτά ο Βόλος

Στο πρώτο ημίχρονο ο Βόλος για 20 λεπτά είχε πολύ καλή παρουσία στο παιχνίδι, κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ στο 13’ με τον Φαν Βέερτ, έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Πουρίτα να κάνει το 0-2, για να ακολουθήσει από το 20’ και μετά ένα εξαιρετικό παιχνίδι από πλευράς ΠΑΟΚ, ο οποίος μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους κατάφερε να πετύχει τέσσερα γκολ.
Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Μπίσερσβαρ, ο οποίος δημιουργούσε συνεχώς ρήγματα από την αριστερή πλευρά, όπως επιτίθονταν ο ΠΑΟΚ.
Στο 13’ οι «κυανέρυθροι» άνοιξαν το σκορ. Ο Ρεγκατίν έφυγε στην κόντρα επίθεση από τα αριστερά, συνεργάστηκε με τον Φεράρι, ο Αργεντινός έκανε τη σέντρα, ο Μπαρτόλο γύρισε την μπάλα προς την καρδιά της άμυνας του ΠΑΟΚ, οι αμυνόμενοι του «Δικεφάλου» αδράνησαν και ο Φαν Βέερτ με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πασχαλάκη, γράφοντας το 0-1.
Μάλιστα, ο Βόλος στο 18’ έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία. Ο Αργεντινός δεξιός μπακ έκανε ωραίο σόλο, ξεπέρασε την αντίσταση του Μπίσερβαλ και του Βιεϊρίνια, σούταρε μόνος απέναντι από τον Πασχαλάκη, με την μπάλα να περνά έξω από το δεξί δοκάρι του τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ.
Στο 24’ ο Ζίφκοβιτς εκτέλεσε κόρνερ, ο Μιχαηλίδης πήρε την κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στο κεφάλι του Γκρίλο και κατέληξε στα δίχτυα του Κλέιμαν για να γίνει το 1-1.
Ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 2-1 στο 30’. Ο Μπίσερβαρ συνεργάστηκε με τον Βιεϊρίνια, ο τελευταίος σούταρε, ο Κλέιμαν απέκρουσε σωτήρια και στην επαναφορά ο Βιεϊρίνια έσωσε αστίστ στον Άκπομ, ο οποίος από κοντά έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για να γίνει το 2-1 για τον ΠΑΟΚ.
Ο «Δικέφαλος» συνέχισε να είναι πολύ επικίνδυνος επιθετικά και στο 32’ ήρθε το 3-1. Ο Μπίσερβαρ έκανε τη σέντρα, ο Ακπομ δεν βρήκε την μπάλα και ο Ζίβκοβιτς με σουτ έγραψε το 3-1.
Και αφού στο 41’ σε σέντρα του Μπίσερβαρ και πάλι ο Μιχαηλίδης με κεφαλιά δεν κατάφερε να νικήσει τον Κλέιμαν (απέκρουσε με τα πόδια), στο 42’ έγινε το 4-1 για τον ΠΑΟΚ.
Ο Μπίσερβαρ πάσαρε στον Αουγκούστο, αυτός έκανε το γύρισμα και από το ύψος του πέναλτι ο Ζίφκοβιτς έγραψε το 4-1.

Εκπληκτικός Βόλος, πέτυχε τρία γκολ στο β’ μέρος και ισοφάρισε σε 4-4

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Βόλος έβγαλε αντίδραση και κατάφερε να σημειώσει τρία τέρματα και να πάρει μια σπουδαία ισοπαλία με 4-4, ύστερα από μια εκπληκτική εμφάνιση στο β’ μέρος.
Στο 53’ σε μακρινή μπαλιά του Ρομέρο, ο Μπαρτόλο πρόλαβε την έξοδο του Πασχαλάκη και με ωραίο σουτ μείωσε το σκορ σε 4-2. Στο 55’ ο Αουγκούστο σούταρε άουτ απέναντι από τον Κλέιμαν.
Στο 62′ η αλλαγή του Αμπασκάλ με τον Ροσέρο έβαλε και πάλι τους Βολιώτες στο ματς, καθώς με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Μπαριέντος έκανε το 4-3.
Ένα λεπτό αργότερα, ο Κλέιμαν απάντησε αρνητικά στο τετ α τετ του Άκπομ και στην προσπάθεια του ΠΑΟΚ για το 5ο γκολ, σε ένα παιχνίδι με τρελό πραγματικά ρυθμό.
Στο 67΄ σουτ του Εσίτι, η μπάλα παίρνει πορεία προς το τέρμα , αλλά την τελευταία στιγμή κόντραρε στα σώματα.
Στο 80′ ο Βιεϊρίνια έχασε πέναλτι για τον ΠΑΟΚ, με τον Κλέιμαν να αποκρούει και δύο λεπτά αργότερα το Ρινέρ πάγωσε την Τούμπα, καθώς με κεφαλιά έγραψε το 4-4, με τους “κυανέρυθρους» να επιστρέφουν από το 4-1
Ο Βιεϊρίνια, θέλησε να επανορθώσει στο 88′ όμως ο Κλέιμαν ήταν και πάλι εκεί για να απαντήσει στο δυνατό σουτ του αρχηγού του ΠΑΟΚ!
Tα υπόλοιπα λεπτά του παιχνιδιού ήταν γεμάτα ένταση ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων, με το σκορ όμως να μην αλλάζει και τον ΠΑΟΚ, με τον Βόλο να μοιράζονται από έναν πόντο σε ένα χορταστικό παιχνίδι.

Διαιτητής: Καραντώνης
Κίτρινες: Εσίτι, Αουγκούστο, Μιχαηλίδης, Μουργκ-Φερνάντες, Μπαρτόλο, Νίνης, Κλέιμαν
ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Τέιλορ (70’ Ροντρίγκο), Βιεϊρίνια, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Εσίτι, Σβαμπ (70’ Ελ Καντουρί) Ζίφκοβιτς (83’ Μιτρίτσα), Μπίσερβαρ, Αουγκούστο, Άκπομ (83’ Σφιντέρσκι).
ΒΟΛΟΣ: Κλέιμαν, Πουρίτα (56’ Ροσέρο), Φεράρι, Γκρίλο, Ρομέρο, Τσοκάνης (79’ λ.τρ. Ρινέρ), Φερνάντες (92’ Γκιουλέν), Μπαριέντος (79’ Νίνης), Ρεγκατίν, Μπαρτόλο, Φαν Βέερτ.