Μόνο μία ήττα από τη Λαμία ο Βόλος σε 10 παιχνίδια

Δέκα φορές έχουν αναμετρηθεί Λαμία και Βόλος σε επίσημα παιχνίδια, εννέα για τη Σούπερ Λιγκ και μία για το Κύπελλο Ελλάδος. Απολογισμός για τον Βόλο τέσσερις νίκες, πέντε ισοπαλίες και μία ήττα.

Η πρώτη χρονικά αναμέτρηση ήταν στις 30/10/2018 για τη φάση των ομίλων του Κυπέλλου, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 1-1 στη Λαμία. Εκείνη την περίοδο (2018-19) ο Βόλος αγωνιζόταν στη Φούτμπολ Λιγκ και η Λαμία στη Σούπερ Λιγκ. Σκόρερ των γηπεδούχων ήταν ο Καραμάνος στο 14’, ενώ για τους «κυανέρυθρους» είχε ισοφαρίσει ο Ρούσσος στο 44’.

Την περίοδο 2019-20 οι δύο σημερινοί «μονομάχοι» αναμετρήθηκαν τρεις φορές (δύο στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος και μία στα πλέι άουτ). Στις 4/11/2019 η Λαμία νίκησε 1-0 τον Βόλο με τέρμα του Τουράμ στο 80’. Στο ματς του β’ γύρου ο Βόλος, την 1η Φεβρουαρίου 2020, επικράτησε με 1-0, με γκολ του Βασίλη Μάντζη στο 49’. Για τα πλέι άουτ Βόλος και Λαμία αναμετρήθηκαν στο Πανθεσσαλικό, μένοντας στο 0-0 στις 29/6/2020.

Την αγωνιστική περίοδο 2020-21 ο Βόλος νίκησε για το πρωτάθλημα 2-1 τη Λαμία εκτός έδρας στις 5/10/2020, με τον Τάσο Δουβίκα να σημειώνει και τα δύο τέρματα στο 24’ και στο 64’, ενώ ο Μπιανκόνι στο 48’ είχε ισοφαρίσει, προς στιγμήν, το σκορ. Το ματς του δευτέρου γύρου στο Πανθεσσαλικό στις 17/1/2021 έληξε ισόπαλο 1-1. Ο Δουβίκας στο 51’ έβαλε μπροστά στο σκορ τον Βόλο, για να ισοφαρίσει ο Ντέλετιτς στο 52’ για τη Λαμία.

Για τα πλέι άουτ στις 3/4/2021 οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στο «Αθ. Διάκος» με το παιχνίδι να λήγει ισόπαλο 1-1. Προηγήθηκε ο Βόλος με τον Κρητικό στο 85’ για να ισοφαρίσει με πέναλτι στο 88’ ο Ντέλετιτς.

Την περσινή αγωνιστική περίοδο στο παιχνίδι του πρώτου γύρου ο Βόλος είχε επικρατήσει της Λαμίας με 2-1 στο Πανθεσσαλικό στις 12/9/2021. Σκόρερ για τον Βόλο ήταν οι Μπαρτόλο στο 8’ και Φαν Βέερτ στο 41’, ενώ για τη Λαμία είχε σκοράρει στο 52’ ο Τάιρον.

Στο ματς του β’ γύρου στο «Αθ. Διάκος» στις 15/12/2021, ο Βόλος προηγήθηκε με 0-2, με δύο γκολ του Φαν Βέερτ στο 32’ και στο 54’, για να δεχθεί στη συνέχεια δύο τέρματα από τη Λαμία από τους Αραμπούλι με πέναλτι στο 59’ και Μπεχαράνο στο 61’, για το τελικό 2-2.

Για τα πλέι άουτ της περσινής χρονιάς ο Βόλος είχε νικήσει με 3-0 τη Λαμία στο Πανθεσσαλικό στις 9/4/2022. Σκόρερ ήταν οι Μπαρτόλο στο 72’, Ροσέρο στο 89’ και Φεράρι στο 90’.