Μόνη πρώτη η ομάδα Κ19 της Νίκης

Την πέμπτη συνεχόμενη επιτυχία της πανηγύρισε η Νίκη. Για την 7η αγωνιστική στο Πρωτάθλημα Κ19 της Σούπερ Λιγκ 2 πέρασε αλώβητη από την έδρα του Ηρακλή Λάρισας κερδίζοντας με 3-1.

Σ’ ένα ακόμη παιχνίδι η ομάδα του Στέφανου Ξηροφώτου είχε εξαιρετική απόδοση και πήρε δίκαια τους τρεις βαθμούς. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα έμεινε μόνη στην 1η θέση του Βορείου ομίλου εκμεταλλευόμενη και το ρεπό του Μακεδονικού.

Η αναμέτρηση διεξήχθη στο γήπεδο της Κοιλάδας και οι «κυανόλευκοι» συνάντησαν σθεναρή αντίσταση από το συγκρότημα του Θάνου Τριανταφυλλόπουλου και του Πέτρου Καραναστάση. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό με μακρινό βολέ του Γλυκού, ενώ θα μπορούσαν να είχαν διπλασιάσει το προβάδισμά τους αν ο Κυριζάκης δεν έχανε πέναλτι στο 10’. Την εκτέλεσή του απέκρουσε ο Ντάτσι.

Στην επανάληψη ο Ηρακλής έφερε το ματς στα ίσια με τον Ράμα στο 60’. Η συνέχεια, όμως, ανήκε στη Νίκη, η οποία έχασε δεύτερο πέναλτι, με τον Τζιάνη να μην μπορεί να νικήσει από τα 11 μέτρα τον Ντάτσι στο 70’. Παρόλα αυτά οι παίκτες που έχασαν τα πέναλτι εξιλεώθηκαν λίγο αργότερα, καθώς ο Τζιάνης με «κεραυνό» από τα 35 μέτρα (75’) και ο Κυριζάκης με κοντινό πλασέ (85’) διαμόρφωσαν το τελικό 1-3.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΛΑΡΙΣΑΣ: Ντάτσι, Γαργάλας, Κουτσιούδης, Ι. Κουτζαηλίας, Βασιλείου, Παυλίδης, Ράμα, Παπαστόγιας, Βέλας, Μπακαβέλος, Χονδής. (Στο β’ ημίχρονο έπαιξε και ο Μάντικας).

ΝΙΚΗ: Ελάνογλου, Κουτσιμπάνας, Χουσεϊνογλου, Καλτσωνάς, Τόγιας, Κουφογεώργος, Τόμε (66’ Αϊντίνι), Γλυκός, Μπαλλάς (90’ Ιμέρ), Τζιάνης (86’ Ν. Δημόπουλος), Κυριζάκης.