Μόνη πρώτη η Δήμητρα – Επιβλήθηκε με άνεση 0-4 του Πυράσου

Με την 14η νίκη της σε 19 παιχνίδια, η Δήμητρα παρέμεινε στην κορυφή της Α’ ΕΠΣΘ. Η ομάδα της Ευξεινούπολης είχε ένα ευχάριστο απόγευμα στο δημοτικό γήπεδο της Νέας Αγχιάλου, επικρατώντας του τοπικού Πυράσου με το επιβλητικό 4-0.
Οι «πράσινοι» είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο στην αναμέτρηση, με τον Πύρασο να δέχεται γκολ από το ξεκίνημα του παιχνιδιού και να μη μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό, που επέβαλαν οι παίκτες του Μιχάλη Ανδρωνά, οι οποίοι βρήκαν δίχτυα ακόμη τρεις φορές στο δεύτερο 45λεπτο, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους.

Στο 6’ ο Κρανάς προσπάθησε να πλασάρει από κοντά τον Λανάι, αλλά ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων απέκρουσε σωτήρια. Όμως, δεν συνέβη το ίδιο και στο 8’, καθώς η Δήμητρα κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Κρανάς εκτέλεσε το κόρνερ, με τον Κοντοβά να γίνεται αποδέκτης της μπάλας και να πετυχαίνει το 0-1  με κοντινή προβολή. Μάλιστα, ο Παναγιώτης Κοντοβάς δεν πανηγύρισε το τέρμα, καθώς ο ίδιος έχει γράψει ιστορία στο παρελθόν, φορώντας τη φανέλα του Πυράσου. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο Κατής επιχείρησε το σουτ από καλή θέση, αλλά ο Λανάι κατάφερε να αποκρούσει.

Στο δεύτερο μέρος και πιο συγκεκριμένα στο 54’, η Δήμητρα διπλασίασε τα τέρματά της. Ο Κρανάς εκτέλεσε ιδανικά το κόρνερ, με τον Κοντοβά να πετυχαίνει δεύτερο τέρμα στο παιχνίδι με κοντινή κεφαλιά. Η ομάδα της Ευξεινούπολης δεν άφησε το πόδι από το γκάζι, συνεχίζοντας να πιέζει. Ο Κλουκουτάρας κέρδισε πέναλτι, με τον Παπαδόπουλο να αναλαμβάνει την εκτέλεση της «εσχάτης των ποινών», ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ σε 0-3 στο 63’. Επτά λεπτά αργότερα, ο Κατής εκτέλεσε ωραία το φάουλ, με τον Θωμαΐδη να νικά τους αντιπάλους του στον αέρα και να πετυχαίνει από κοντά το 0-4, το οποίο ήταν και το αποτέλεσμα του αγώνα. Από εκεί και πέρα, το σκορ θα μπορούσε να είχε πάρει και μεγαλύτερες διαστάσεις, αν οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων ήταν πιο προσεκτικοί στις εκτελέσεις τους.

Ο Κοντοβάς, εκτός από τα δύο γκολ, είχε και δύο σουτ στο δοκάρι, το πρώτο στο 42’ και το δεύτερο στο 67’, ενώ οι νικητές είχαν και ευκαιρίες με τους Κλουκουτάρα, Καρρά και Κρανά στο τελευταίο πεντάλεπτο του α’ ημιχρόνου.

Από τη μεριά των γηπεδούχων, η εκτέλεση φάουλ του Μπούτλα και το σουτ του Ρεφουγιάτι δεν είχαν την κατάληξη που θα ήθελαν οι ίδιοι.

ΠΥΡΑΣΟΣ: Λανάι, Γκόλιας (52’ Ρεφουγιάτι), Μπαράκου (66’ Κερατίδης), Σταντσούρης, Αποστόλου, Τσέργας (72’ Θεοδωρόπουλος), Δ. Καραδήμας (66’ Κικίδης), Γ. Τσάμης, Ζιώγας, Ρομάριο, Μπούτλας.
ΔΗΜΗΤΡΑ: Τσιλίγκος, Φαράντος, Καρράς (70’ Στεργίου), Τσιάτσιος, Στεφανής (72’ Μπασαγιάννης), Θωμαΐδης, Κρανάς, Κατής, Παπαδόπουλος, Κοντοβάς (72’ Μπιρμπίλης), Κλουκουτάρας (70’ Χονδρογιάννης).