Μοιρασμένη η προϊστορία των αγώνων Βόλος-Ατρόμητος

Δώδεκα φορές έχουν αναμετρηθεί Βόλος και Ατρόμητος. Τα 10 παιχνίδια ήταν για το πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ και τα δύο για το Κύπελλο Ελλάδος. Ο απολογισμός για τον Βόλο είναι πέντε νίκες, δύο ισοπαλίες και πέντε ήττες.
Την περίοδο 2019-20 για τη Σούπερ Λιγκ ο Ατρόμητος σημείωσε δύο νίκες και μία ισοπαλία. Συγκεκριμένα νίκησε με 3-2 τον Βόλο στο Πανθεσσαλικό στις 6/10/2019, με τέρματα των Ανδρούτσου, Μανούσου και Γιακουμάκη, ενώ τα γκολ του Βόλου είχε πετύχει ο Χοακίν Τόρες.
Στο παιχνίδι του δευτέρου γύρου στο Περιστέρι ο Ατρόμητος στις 19/1/2020 είχε παραχωρήσει «λευκή» ισοπαλία στον Βόλο, ενώ στο ματς για τα πλέι άουτ στις 11/7/2020 στο Πανθεσσαλικό η ομάδα του Περιστερίου είχε επικρατήσει με 3-2, με τον Μανούσο να πετυχαίνει «χατ τρικ», ενώ για τους «κυνέρυθρους» είχαν σκοράρει οι Κυζιρίδης και Τσοκάνης.
Για το Κύπελλο Ελλάδος την ίδια χρονιά ο Ατρόμητος είχε φύγει νικητής από τον Βόλο με 3-0 στις 7/1/2020 με γκολ των Γούτα και Βέλλιου (δύο), ενώ στη ρεβάνς στο Περιστέρι στις 14/1/2020 ο Βόλος είχε νικήσει με 2-0, χάρη σε δύο εύστοχα χτυπήματα πέναλτι του Ίκερ Γκουαροτσένα.
Την αγωνιστική περίοδο 2020-21 στις δύο αναμετρήσεις για την κανονική περίοδο ο Βόλος σημείωσε ισάριθμες νίκες. Στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος στο Περιστέρι στις 13/9/2020 οι «κυανέρυθροι» είχαν επικρατήσει με 2-0, με γκολ των Δουβίκα και Μπαριέντος (πέναλτι), ενώ στο Πανθεσσαλικό στο ματς του δευτέρου γύρου, στις 4/1/2021, ο Περέα είχε δώσει τη νίκη στον Βόλο με 1-0. Στα πλέι άουτ εκείνης της περιόδου ο Ατρόμητος είχε νικήσει με 1-0 την τελευταία αγωνιστική στις 15/5/21 με πέναλτι του Ούμπιντες, στο τελευταίο παιχνίδι της καριέρας του Αργεντινού μέσου.
Τη χρονιά 2021-22 ο Βόλος νίκησε με 3-0 τον Ατρόμητο στο Πανθεσσαλικό στο παιχνίδι του πρώτου γύρου στις 23/9/2021 με τέρματα των Ροσέρο, Φαν Βέερτ και Τερεζίου, ενώ στο παιχνίδι του δευτέρου γύρου στο Περιστέρι ο Ατρόμητος είχε επικρατήσει με 2-1. Σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν οι Ντένιτς και Κουλούρης, ενώ για τον Βόλο σκόραρε ο Ρεγκατέν.
Στα πλέι άουτ της περσινής περιόδου ο Βόλος είχε έρθει ισόπαλος 1-1 με τον Ατρόμητο στο Πανθεσσαλικό στις 30/4/2022. Ο Κουλούρης είχε ανοίξει το σκορ για τους φιλοξενούμενους, με τον Φαν Βέερτ να ισοφαρίζει για τον Βόλο.

Φέτος στο παιχνίδι του πρώτου γύρου που έγινε στο Περιστέρι στις 22/10/22 ο Βόλος είχε φύγει νικητής με 2-0, με τέρματα  που είχαν σημειώσει οι Ντέλετιτς και Πάολο Φερνάντες.