Μίλησε η ελληνική ψυχή – Με μεγάλη ανατροπή η Εθνική νίκησε 68-55 τη Φινλανδία και πέρασε στους «8»

Η ελληνική ψυχή μίλησε χθες στο κλειστό της Ν. Ιωνίας. Κάτω από την παρότρυνση 2.000 φιλάθλων η Εθνική έκαμψε τη μαχητική Φινλανδία με 68-55 χάρη σε μια εκπληκτική αντεπίθεση στην τέταρτη περίοδο. Σήμερα (21.15 ΕΡΤ) η Ελλάδα θα κοντράρει τη Λιθουανία για τους «8» του Ευρωμπάσκετ εφήβων.

Ένα ονειρικό φινάλε έκρυβε η χθεσινή αναμέτρηση για την Εθνική. Αν και έχανε στη μεγαλύτερη διάρκεια, έκανε μια φανταστική τέταρτη περίοδο, όπου με επιμέρους σκορ… 29-4 ανέτρεψε το 39-51 του 30ου λεπτού πανηγυρίζοντας την πρόκριση στα προημιτελικά. Κορυφαίος για δεύτερο σερί ματς ήταν ο Νικολαΐδης με 20 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Ρογκαβόπουλος και Σωτηρίου με 16 και 14 πόντους αντίστοιχα.
Ο Κλωνάρας δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το διάστρεμμα που υπέστη στο ματς κόντρα στη Σλοβενία και υποχρεώθηκε να δει τον χθεσινό αγώνα από τον πάγκο. Η απουσία του ταλαντούχου γκαρντ περιόρισε τις επιλογές στην περιφέρεια για τον Γιώργο Βλασσόπουλο, που κλήθηκε να βρει λύσεις. Ο ομοσπονδιακός τεχνικός επέλεξε στη βασική πεντάδα τους Καράμπελα (πλέι μέικερ), Ρογκαβόπουλο (σούτινγκ γκαρντ), Κουρτίδη (σμολ φόργουορντ), Σωτηρίου (πάουερ φόργουορντ) και Γεωργαλά (σέντερ).

Μετά από ένα «στείρο» λεπτό ο Ρογκαβόπουλος με λέι απ… άνοιξε το σκορ υπό τις επευφημίες των φιλάθλων που κατέκλυσαν από νωρίς το κλειστό της Ν. Ιωνίας. Η συνέχεια, όμως, δεν ήταν ανάλογη για την Εθνική που δέχθηκε έξι αναπάντητους πόντους. Ενδεικτικό του άγχους των Ελλήνων παικτών ήταν το χαμένο κάρφωμα του Γεωργαλά, με τον Ρογκαβόπουλο να διορθώνει τη κατάσταση με φόλοου κερδίζοντας και φάουλ (5-6 στο 3’).
Το τρακ και για τους δύο «μονομάχους» ήταν τόσο μεγάλο που δεν σημειώθηκε πόντος μέχρι το 7’, όταν φιλοξενούμενοι πήγαν το σκορ στο 5-9. Οι διεθνείς μας εξακολουθούσαν να σημαδεύουν «σίδερο», με μοναδική «όαση» τον Ρογκαβόπουλο που πέτυχε και τους 7 ελληνικούς πόντους στα πρώτα 8 λεπτά. Από την άλλη τα ηνία στο σκοράρισμα πήρε ο Αμζίλ ο οποίος με πέντε πόντους (τρίποντο και βολές από αντιαθλητικό φάουλ που κέρδισε από τον Καράμπελα) διαμόρφσε το 8-14 του α’ δεκαλέπτου.
Οι μόλις 8 πόντοι σε μια περίοδο αναμφίβολα προβλημάτισαν τον Γ. Βλασσόπουλο, ο οποίος έδωσε εντολή για μεγαλύτερη πίεση. Πράγματι από μια τέτοια φάση ο Νικολαΐδης έκλεψε την μπάλα και σκόραρε στον αιφνιδιασμό. Όμως ο Αμζίλ είχε έτοιμη την απάντηση και με τρίποντο έγραψε το 12-17.
Με τον Ρογκαβόπουλο στον πάγκο για να πάρει ανάσες η Ελλάδα στηριζόταν κυρίως στις εμπνεύσεις του Νικολαΐδη. Στην αντίπερα όχθη ο Αμζίλ παρέμενε «καυτός» σημειώνοντας τους 15 από τους 22 πόντους της ομάδας του (17-22 στο 14’). Κάποια παλικαρίσια καλάθια του Σωτηρίου και 1/2 βολές του Κουρτίδη έφτασαν την Εθνική σε απόσταση βολής (22-24 στο 15’).
Εντούτοις το συγκρότημα του Γ. Λοχικόσκι διατηρούσε «με νύχια και δόντια» το προβάδισμα εκμεταλλευόμενο και τη μεγάλη αστοχία των οικοδεσποτών από την περίμετρο. Αντιθέτως οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο εύστοχοι και με τρίποντο του Σαγιαντίλα προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 8 (24-32 στο 19’). Το σκορ του πρώτου μέρους ήταν 26-32 με μικρό μπάσιμο και εύστοχο δίποντο του Σταυρακούκα.
Στην ανάπαυλα ο Γ. Βλασσόπουλος είχε πολλά να πει στους παίκτες του. Το 1/12 τρίποντα, τα 9/23 δίποντα και τα 10 λάθη σίγουρα δεν είναι κολακευτικός αριθμός για μια ομάδα. Μοναδική παρηγοριά η μικρή έστω υπεροχή στα ριμπάουντ (26-23).

Οι διεθνείς μας πανηγυρίζουν την επιτυχία τους χορεύοντας συρτάκι

Με την ψυχολογία στα ύψη μπήκε η Φινλανδία στο β’ ημίχρονο και με σερί 0-7 πόντους έδωσε στη διαφορά διψήφια τιμή (26-39 στο 22’). Το τρίποντο του Κουρτίδη «ξύπνησε» τον κόσμο που άρχισε να φωνάζει ρυθμικά «Ελλάς» (29-39). Ωστόσο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα εξακολουθούσε να αστοχεί με όλους τους τρόπους. Χαρακτηριστικό το παράδειγμα του Ρογκαβόπουλου, που ενώ ξεπέρασε δύο αντιπάλους αστόχησε σε κάρφωμα.

Ο Αμζίλ παρέμενε άλυτος γρίφος φτάνοντας τους 20 πόντους σε 24 αγωνιστικά λεπτά. Ο Κάδρας αξιοποίησε ασίστ του Κουρτίδη μειώνοντας σε 34-42, ενώ αμέσως μετά ο Νικολαΐδης ευστόχησε σε λέι απ, αλλά οι διαιτητές ακύρωσαν το καλάθι καταλογίζοντας επιθετικό φάουλ. Μια παράδοξη απόφαση που προκάλεσε έντονες αποδοκιμασίες από την εξέδρα.
Όπως και να έχει, οι Σκανδιναβοί διατηρούσαν τον έλεγχο. Παρότι η ελληνική άμυνα παρουσίασε σημάδια βελτίωσης, στην επίθεση το πρόβλημα παρέμενε άλυτο. Μάλιστα στο 35-44 (29’) οι διεθνείς μας έχασαν τρεις συνεχόμενες επιθέσεις χωρίς καν να σουτάρουν. Τουναντίον ο Μπλόμγκρεν με «κρύο αίμα» έστειλε την ομάδα του στο +12 (35-47). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 39-51 χάρη σε εύστοχο ζευγάρι βολών του Ρογκαβόπουλου και δίποντο -ποιου άλλου- του Αμζίλ (39-51).
Στην δ’ περίοδο η Ελλάδα πίεσε σε όλο το γήπεδο στην ύστατη προσπάθεια να γυρίσει το παιχνίδι. Το πείσμα του Σωτηρίου έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (42-51 στο 32’), με τον Αζμίλ να απαντά με διείσδυση και θεαματικό καλάθι (42-53). Τα τρίποντα του Νικολαΐδη και του Καράμπελα έβαλαν «φωτιά» στο κλειστό (48-53 στο 33’), ενώ το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει περισσότερο, καθώς ο Σωτηρίου αστόχησε έξω από τα 6.75μ. Ευτυχώς όμως στην επόμενη επίθεση ο Νικολαΐδης δεν τον μιμήθηκε και με έμμεσο τρίποντο έδωσε στην Εθνική τη δυνατότητα να φτάσει πάλι σε απόσταση αναπνοής (51-53 στο 35’), ενώ ο ίδιος απέτυχε να δώσει και το προβάδισμα αστοχώντας σε σουτ τριών πόντων. Αυτό το κατάφερε ο Ρογκαβόπουλος που με τρίποντη «βόμβα» έβαλε για δεύτερη φορά την Ελλάδα μπροστά στο σκορ (54-53 στο 36’).

Η τύχη βοηθά τους τολμηρούς και ο νεαρός άσος της ΑΕΚ με αρκετή δόση τύχης έγραψε το 57-53. Ωστόσο αμέσως μετά ο Αζμίλ μείωσε σε 57-55 (37’). Ο Νικολαΐδης το πήρε προσωπικά και με δύο δίποντα έδωσε στην ελληνική ομάδα «αέρα» 6 πόντων (61-55 στα 2.23 πριν το τέλος).
Πλέον κάθε επίθεση ήταν κρίσιμη. Ο Σαγιαντίλα αστόχησε σε τρίποντο και ο Σωτηρίου με παλικαρίσιο καλάθι διαμόρφωσε το 63-55. Σε σουτ του Αμζίλ από τα 6.75μ. η μπάλα στριφογύρισε στη στεφάνη και βγήκε έξω, με τους παίκτες του Γ. Βλασσόπουλου να κερδίζουν την κατοχή στο 1.31. Μάλιστα απέφυγαν περίτεχνα την πίεση, με τον Σωτηρίου να επιχειρεί να καρφώσει αλλά να τον σταματά με φάουλ ο Εξαούσια. Ο φόργουορντ του Παναθηναϊκού εμφανίστηκε απόλυτα ψύχραιμος από «τη γραμμή της φιλανθρωπίας» (65-55), με τους φιλοξενούμενους να χάνουν την επόμενη επίθεση.
Ο κόσμος άρχισε να τραγουδά τον εθνικό ύμνο εμψυχώνοντας τους Έλληνες παίκτες. Πλέον «το νερό είχε κυλήσει στο αυλάκι» και ο Νικολαΐδης βρήκε την «τρύπα» στην αντίπαλη άμυνα και ευστόχησε με λέι απ. Το ταμπλό έγραφε 67-55 στα 55 δευτερόλεπτα και οι διεθνείς μας «έτρωγαν σίδερα». Οι Φινλανδοί υπέπεσαν σ’ ένα ακόμη λάθος και το παιχνίδι είχε κριθεί οριστικά. Μάλιστα ο Γ. Βλασσόπουλος έβγαλε όλη την πεντάδα με τους παίκτες να αποθεώνονται ένας-ένας. Το μόνο που απέμενε ήταν να γίνει γνωστό το τελικό σκορ, το οποίο ήταν 68-55 χάρη σε εύστοχη βολή του Καράμπελα.

Με την κόρνα της γραμματείας ξέσπασαν έντονοι πανηγυρισμοί για την πρόκριση, με τους διεθνείς μας να γιορτάζουν χορεύοντας… συρτάκι. Έτσι η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει απόψε (21.15 ΕΡΤ) τη Λιθουανία στη Ν. Ιωνία για μια θέση στα ημιτελικά της διοργάνωσης.
Διαιτητές: Λούτσις (Λετονία), Κοζλόφσκις (Λετονία), Μπελάκοφ (Ρωσία).
Δεκάλεπτα: 8-14, 26-32, 39-51, 68-55.
ΕΛΛΑΔΑ (Βλασσόπουλος): Σωτηρίου 14, Κουρτίδης 6 (1), Καράμπελας 5 (1), Νικολαΐδης 20 (2), Γεωργαλάς 2, Ρογκαβόπουλος 16 (2τρ. 8ρ.), Ματσάγγος, Καλόγηρος, Κάδρας 3, Σταυρακούκας 2, Τσάμης.
ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (Λοχικόσκι): Γιούσελα, Μέρβολα 1, Σαγιαντίλα 9 (1), Σουόκας 5 (1), Μπλόμγκρεν 10 (2), Αμζίλ 26 (3), Πελτονιέμι, Εξαούσια, Ταϊνάμο 4, Φεντερίκο, Βαάρα, Γκούσταφσον.

Στο γήπεδο Μίσσας και Παπαθεοδώρου
Αρκετά σημαίνοντα πρόσωπα της ελληνικής καλαθοσφαίρισης βρέθηκαν χθες στο κλειστό της Ν. Ιωνίας. Ανάμεσά τους ο τεχνικός σύμβουλος της Εθνικής ανδρών Κώστας Μίσσας και ο νέος προπονητής της ΑΕΚ Ηλίας Παπαθεοδώρου. Μάλιστα ο δεύτερος μόνο όμορφες στιγμές έχει να θυμάται από το συγκεκριμένο γήπεδο, όπου στέφθηκε πρωταθλητής Ευρώπης με την Εθνική εφήβων το 2015.