Μια ταχύτητα επάνω η ομάδα μπάσκετ της Νίκης που επικράτησε άνετα των Τιτάνων Παλαμά με 85-61

Μια ταχύτητα επάνω ήταν η Νίκη, η οποία επιβλήθηκε εύκολα των Τιτάνων με 85-61 στο κλειστό της Ν. Ιωνίας για την Γ’ Εθνική. Η βολιώτικη ομάδα έπαιξε πολύ ωραίο και γρήγορο μπάσκετ απέναντι στο συγκρότημα του Παλαμά που δεν μπόρεσε να παρακολουθήσει τον ρυθμό της.
Κοντά στο σκορ βρέθηκαν οι δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο, με την ομάδα του Γιώργου Κοσμάτου πάντως να έχει ένα μικρό προβάδισμα (20-16 στο 10’). Κουτίνας και Παρασκευάς ήταν οι κύριοι εκφραστές στο επιθετικό κομμάτι με έξι πόντους έκαστος. Αντίθετα οι γηπεδούχοι δεν είχαν καθόλου σκορ από τα 6.75 με 0/4.
«Κοντσέρτο για πολυβόλα» θα μπορούσε να είναι ο τίτλος της δεύτερης περιόδου, αφού οι «κυανόλευκοι» σκόραραν κυρίως έξω από τα 6.75μ. Στο 13’ το σκορ ήταν 22-19 και ανέβηκε στο 31-19 με τρία σερί τρίποντα από Κουτίνα και Καραγεώργο.

Το τάιμ άουτ που κάλεσε ο Παναγιώτης Γκουγκουτούδης δεν απέτρεψε τους παίκτες του Γιώργου Κοσμάτου να συνεχίσουν το κρεσέντο τους αυτή τη φορά και από το «ζωγραφιστό». Δράστες οι Τάσσος και Σταυροθεόδωρος που συνέβαλαν στο να διατηρηθεί η διαφορά σε υψηλά επίπεδα (33-22 και 39-25).
Οι 14 πόντοι δεν ήταν η μεγαλύτερη διαφορά του πρώτου μέρους, καθώς ο Σιμάκης φυλούσε το καλό για το τέλος. Μετά από κερδισμένο επιθετικό ριμπάουντ ο γκαρντ της Νίκης βρήκε στόχο από το «τόξο» γράφοντας το 44-29 του πρώτου ημιχρόνου.
Σ’ αυτό το διάστημα τα ηνία στο σκοράρισμα κρατούσε ο Κουτίνας με 11 πόντους και 6 ριμπάουντ. Ακολουθούσε ο Παρασκευάς με 8 πόντους και τρία ριμπάουντ και ο Θωμάς Καραγεώργος με έξι πόντους, όλους με τρίποντα.

Κι ένας… απρόσκλητος επισκέπτης στο κλειστό Ν. Ιωνίας

Στο αντίπαλο στρατόπεδο ο Τσατάλας είχε 8 πόντους όντας ο πρώτος σκόρερ των φιλοξενουμένων. Το παράδοξο για εκείνους ήταν ότι στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν ευστόχησαν ούτε σ’ ένα δίποντο βρίσκοντας πόντους κυρίως από το τρίποντο (πέτυχαν τέσσερα στο συγκεκριμένο διάστημα).
Πάντως στα αξιοσημείωτα ήταν και ένα ευτράπελο που σημειώθηκε στο 12ο λεπτό, όταν μπήκε στο παρκέ ένας απρόσκλητος επισκέπτης. Ο λόγος για έναν σκύλο, ο οποίος έκανε με την… ηρεμία του τη βόλτα του πριν απομακρυνθεί από τους ανθρώπους της Διοικούσας Επιτροπής μπάσκετ της Νίκης.
Όπως έκλεισε το πρώτο ημίχρονο άρχισε και το δεύτερο, δηλαδή με τρίποντο Αυτή τη φορά ο Τσώλης ήταν αυτός που ευστόχησε από τα 6.75, ενώ στη συνέχεια έγινε κλέψιμο που οδήγησε τον Σιμάκη στον αιφνιδιασμό. Ο σούτινγκ γκαρντ της Νίκης κέρδισε φάουλ αξιοποιώντας στο έπακρο τις βολές και «στρογγυλεύοντας» τη διαφορά στους 20 πόντους (49-29).
Ο πρώτος που βρήκε… διχτάκι για τους Τιτάνες στην επανάληψη ήταν ο Γκογκίδης με 2/2 ελεύθερες βολές (49-31). Οι Βολιώτες έδωσαν πολύ γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι βρίσκοντας ανοργάνωτη την αντίπαλη άμυνα. Σε δύο τέτοιες φάσεις ο Κουτίνας πέτυχε τέσσερις σερί πόντους ανεβάζοντας τη διαφορά για πρώτη φορά πάνω τα φράγμα των 20 πόντων (53-31 στο 24’).
Ο ρυθμός συνέχισε να είναι… ξέφρενος για τους παίκτες του Γιώργου Κοσμάτου σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που δεν μπορούσαν να τους παρακολουθήσουν. Καλάθι και φάουλ από τον Κουτίνα έγραψε το 58-33 στο 25’ για να σκοράρει από κοντά ο Παρασκευάς αμέσως μετά έπειτα από ασίστ του Τσώλη (60-35).

Οι Τιτάνες έμοιαζαν να έχουν… παραδώσει πνεύμα αστοχώντας αρκετές φορές ακόμη και από κοντά, σε αντίθεση με τη Νίκη, που έπαιζε πολύ ωραίο μπάσκετ με ομαδικές προσπάθειες πετυχαίνοντας πόντους τόσο από την περιφέρεια, όσο και μέσα στη ρακέτα. Έτσι ο Σιμάκης εκτόξευσε τη διαφορά στο +30 (65-35), ενώ η
ψαλίδα άνοιξε και πάνω από τους 30 με τον Ακούνια να χρίζεται κι αυτός σκόρερ (69-38 στο 28’). Πάντως οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 69-43 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.
Η τεράστια διαφορά έδωσε τη δυνατότητα στον Γιώργο Κοσμάτο να χρησιμοποιήσει όλους τους παίκτες που είχε στη δωδεκάδα (συμπεριλαμβανομένου και του Γεράσιμου Δελεντζέ που είναι στέλεχος της ομάδας παίδων του συλλόγου), ενώ παράλληλα δοκίμασε διάφορα σχήματα. Ένα από αυτά ήθελε τον Ακούνια στο «τρία» και τον Σταυροθεόδωρο στο «τέσσερα».
Την ίδια στιγμή το έκανε και ο Παναγιώτης Γκουγκουτούδης. Μάλιστα στα μέσα της τέταρτης περιόδου γύρισε την άμυνα της ομάδας του σε ζώνη «δύο-τρεις» σε μια προσπάθεια να ανακόψει την επιθετική ορμή των γηπεδούχων.

Ο Ακούνια ήταν ένας από τους διακριθέντες της Νίκης

Παρά τα «πειράματα» του Βολιώτη τεχνικού η διαφορά παρέμενε σε υψηλά επίπεδα και η Νίκη δεν απειλήθηκε καθόλου μέχρι το τέλος του αγώνα, όπου το τελικό αποτέλεσμα ήταν 85-61. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Κουτίνας με 16 πόντους, ενώ οι Παρασκευάς, Σιμάκης και Ακούνια πρόσθεσαν από 10 ο καθένας.
Δεκάλεπτα: 20-16, 44-29, 69-43, 85-61.
ΝΙΚΗ (Κοσμάτος): Βερτζάγιας 1, Καραγεώργος 9 (3), Σιμάκης 10 (2), Ακούνια 10, Κουτίνας 16 (1), Παρασκευάς 10, Τσώλης 9 (1), Τάσσος 6, Σταυροθεόδωρος 7, Σαριμπαλίδης 5, Δελεντζές 2.
ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ (Γκουγκουτούδης): Γκογκίδης (10 (1), Φαλάγγας, Τσατάλας 13 (1), Σφακιανός 3 (1), Ξένος 14 (1), Τσούμας 11 (1), Φαλιάκης 3 (1), Μακρής 6 (2), Σκουφεζής 1.
* Τη στατική κάλυψη του αγώνα είχε η Sportstats αποτελώντας πολύτιμο «εργαλείο» τόσο για τους προπονητές, όσο και για τους εκπροσώπους του Τύπου.

Κεντρική φωτό: Ο Κουτίνας τελειώνει τη φάση με άψογο στιλ