Μία νίκη πριν τον τίτλο ο Ολυμπιακός στη Basket League, έκανε το 2-0 με Παναθηναϊκό

Δεν σταματά να τον κερδίζει και απέχει μια νίκη από τον τίτλο… Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 78-72 του Παναθηναϊκού στο κλειστό του ΟΑΚΑ την Τρίτη (14/6), έκανε το 2-0 στους τελικούς της Βasket League και έχει την ευκαιρία την Παρασκευή (17/6) στο ΣΕΦ να φτάσει στη λεγόμενη «σκούπα», για να πάρει με μια τρίτη νίκη το φετινό πρωτάθλημα.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έδειξαν δύο πολύ διαφορετικά πρόσωπα στην έδρα των πρωταθλητών, καθώς στα δύο πρώτα δεκάλεπτα εμφανίστηκαν… μπλαζέ και οι ψυχωμένοι «πράσινοι» το εκμεταλλεύθηκαν στο έπακρο, πηγαίνοντας με +14 στα αποδυτήρια (46-32).

Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καταπληκτικοί στο β’ ημίχρονο, χρειάστηκαν λιγότερα από 6 αγωνιστικά λεπτά στην τρίτη περίοδο για να φέρουν τούμπα το παιχνίδι και με επιμέρους σκορ 23-2 βρέθηκαν στο +7 (48-55).

Από εκεί και πέρα, οι γηπεδούχοι -που είχαν χάσει τελείως την αυτοσυγκέντρωσή τους- δεν μπορούσαν να φανούν απειλητικοί, καταφεύγοντας σε ατομικές προσπάθειες και ο Ολυμπιακός, έχοντας πια επιβάλλει απόλυτα το ρυθμό του, πήρε δίκαια το ροζ φύλλο, φτάνοντας σε έκτη συνεχόμενη επικράτηση κόντρα στον μεγάλο του αντίπαλο στη φετινή σεζόν.

Σλούκας με 20 πόντους και Βεζένκοφ με 19 ήταν οι καλύτεροι σε διάρκεια παίκτες των Πειραιωτών, ωστόσο καθοριστικός ήταν ο Ντόρσεϊ που με 13 πόντους στα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου έκανε ό,τι ήθελε την άμυνα του «τριφυλλιού».

Από πλευράς της ομάδας του Γιώργου Βόβορα, η οποία έδειξε για μία ακόμη φορά στην τρέχουσα αγωνιστική περίοδο ότι δεν έχει διάρκεια καλής απόδοσης στο παιχνίδι της, ο Παπαπέτρου πέτυχε 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 46-32, 56-61, 72-78
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Βόβορας): Σίβα, Παπαγιάννης 12, Μποχωρίδης 2, Παπαπέτρου 17 (1), Γουάιτ 10 (1), Μέικον 6, Νέντοβιτς 11 (1), Έβανς 8, Σαντ Ρος 6 (2).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 3 (1), Ντόρσεϊ 17 (4), Φαλ 5, Βεζένκοφ 19 (5), Παπανικολάου 6 (2), Λαρεντζάκης, Σλούκας 20 (2), Μάρτιν 7, Πρίντεζης, ΜακΚίσικ 1.