Μία νίκη ο Βόλος με Αστέρα Τρίπολης (προϊστορία)

Επτά παιχνίδια μετρά η προϊστορία των αναμετρήσεων Βόλος-Αστέρας, ανεξαρτήτου έδρας, με απολογισμό για τον Βόλο μία νίκη, τέσσερις ήττες και δύο ισοπαλίες. Η μοναδική επιτυχία ήταν αυτή στον πρώτο γύρο (2/10) στο Πανθεσσαλικό, όταν οι «κυανέρυθροι» είχαν νικήσει με 2-1 τον Αστέρα. Είχαν σκοράρει ο Φαν Βέερτ με πέναλτι στο 18’ και ο Φεράρι στο 79’, ενώ το γκολ των Αρκάδων είχε σημειώσει ο Σόνι στο 85’.

Την περίοδο 2019-20 οι δύο σημερινοί «μονομάχοι» αναμετρήθηκαν τρεις φορές, δύο για την κανονική περίοδο και μία για τα πλέι άουτ. Στις 24/11/2019 Αστέρας και Βόλος έμειναν στο 0-0 στο «Θ. Κολοκοτρώνης». Στο παιχνίδι του δεύτερου γύρου στο Πανθεσσαλικό, στις 16/2/2020 οι Αρκάδες είχαν φύγει νικητές με σκορ 1-0, χάρη στο γκολ που είχε σημειώσει ο Ντέλετιτς στο 85’. Για τα πλέι άουτ, ο Αστέρας στις 4/7/2020 είχε νικήσει εύκολα με 4-0 τον Βόλο. Ο Φερνάντεθ είχε πετύχει «χατ τρικ», σκοράροντας στο 2’, στο 44’ με πέναλτι και στο 67’, ενώ ενδιάμεσα είχε σκοράρει και ο Σίτο στο 51’.
Την περσινή αγωνιστική περίοδο, στο παιχνίδι του πρώτου γύρου στην Τρίπολη, ο Αστέρας είχε προηγηθεί στο 24’ με πέναλτι του Μπαράλες, για να ισοφαρίσει σε 1-1 ο Βόλος στο 90′ με τον Περέα. Στην αναμέτρηση του Πανθεσσαλικού, στις 7/2/2021 ο Αστέρας είχε φύγει νικητής με 1-0, με τέρμα του Φερνάντεθ στο 28’.

Το τελευταίο παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν στις 15/1/2022 με τον Βόλο να χάνει με 1-0 στην Τρίπολη. Το γκολ του Αστέρα είχε σημειώσει στο 41’ ο Σονί.