Μία ήττα σε πέντε παιχνίδια έχει ο Βόλος από τη Λαμία

Πέντε συνολικά παιχνίδια , τέσσερα για το πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ και ένα για το Κύπελλο, μετρά η προϊστορία ανάμεσα σε Βόλο και Λαμία. Απολογισμός δύο νίκες, δύο ισοπαλίες και μία ήττα για τους “κυανέρυθρους” του Βόλου .

Το πρώτο ματς μεταξύ Λαμίας και Βόλου ήταν για το Κύπελλο Ελλάδος, την περίοδο 2018-19. Εκείνη τη χρονιά ο Βόλος αγωνιζόταν στη Φούτμπολ Λιγκ και η Λαμία στη μεγάλη επαγγελματική κατηγορία. Το παιχνίδι διεξήχθη στη Λαμία (30/10/2018) και έληξε ισόπαλο 1-1. Οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί στο σκορ με τον Καραμάνο στο 14’, για να ισοφαρίσει για τους φιλοξενούμενους ο Ρούσσος στο 44’.
Πέρυσι οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στη Σούπερ Λιγκ δύο φορές στην κανονική περίοδο και μία στα πλέι άουτ. Στις 4/11/2019 η Λαμία είχε νικήσει τον Βόλο με 1-0, με γκολ του Τουράμ στο 80’. Στην αναμέτρηση του Πανθεσσαλικού οι «κυανέρυθροι» είχαν επικρατήσει την 1η Φεβρουαρίου 2020 με 1-0, χάρη στο γκολ που είχε πετύχει ο Βασίλης Μάντζης στο 49’. Για τα πλέι άουτ Βόλος και Λαμία έμειναν στο 0-0 στο Πανθεσσαλικό στις 29/6/2020.
Φέτος οι δύο ομάδες συναντήθηκαν στις 5/10/2020 στην πρωτεύουσα της Φθιώτιδας, με τον Βόλο να φεύγει νικητής από το γήπεδο, επικρατώντας με 2-1. Ο Τάσος Δουβίκας είχε πετύχει και τα δύο γκολ, στο 24’ και στο 64’, με τον Μπασκόνι να σκοράρει στο 48’ και να ισοφαρίζει, προς στιγμήν, το σκορ.