Μέτριος ο Ολυμπιακός Βόλου στο φιλικό με τον Πιερικό

Μέτριο θέαμα παρουσίασαν Ολυμπιακός Βόλου και Πιερικός στο φιλικό που έδωσαν στο ΕΑΚ Βόλου, με το 0-0 να αντικατοπτρίζει και την εικόνα του αγώνα.

Για πρώτη φορά από την αρχή της προετοιμασίας οι «ερυθρόλευκοι» δεν κατάφεραν να σκοράρουν, ενώ από την άλλη για δεύτερο σερί φιλικό ματς κράτησαν ανέπαφη την εστία τους. Ο Γιώργος Βαζάκας είδε τους παίκτες του να μην μπορούν να βγάλουν αυτοματισμούς μέσα στο γήπεδο, ωστόσο, όπως ο ίδιος τόνισε μετά τη λήξη της αναμέτρησης, αυτό οφείλεται σε μεγάλο βαθμό από το γεγονός πως όλη την εβδομάδα οι παίκτες προπονήθηκαν σε γήπεδο με τεχνητό τάπητα.

Πώς αγωνίστηκαν οι ομάδες
Ο Γιώργος Βαζάκας παρέταξε την ομάδα με τερματοφύλακα τον Βούγιοβιτς, ενώ το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Σκοπελίτης και το αριστερό ο Ναά. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Στάμου και Φιλίποβιτς. Ο Ντιαμπί αγωνίστηκε ως αμυντικό χαφ, ενώ οι δύο εσωτερικοί μέσοι ήταν οι Κόλα και Μπάτροβιτς. Στις πτέρυγες επιχειρούσαν οι Κουντουριώτης δεξιά και Ξύδας αριστερά, με τον Βερνάρδο να παίζει στην κορυφή της επίθεσης.
Από την άλλη πλευρά ο κ. Θεοδοσιάδης για λογαριασμό του Πιερικού παρέταξε την ομάδα με διάταξη 3-5-2. Τερματοφύλακας ήταν ο Τζήμας, ενώ την τριάδα στην άμυνα αποτέλεσαν οι Ζούρκος, Παντελιάδης και Καρβούνης. Ο Τοπαλίδης έπαιξε ως φουλ μπακ από τα δεξιά, ενώ ο Χαρτσιάς είχε τον ίδιο ρόλο από την αριστερή πλευρά. Ο Στούνταρ ήταν ο αμυντικός μέσος, ενώ στον άξονα αγωνίστηκαν οι Καρανάτσιος και Κριμιτζάς. Το δίδυμο στην επίθεση αποτέλεσαν οι Παπουτσίδης και Ζαφειράκης.

Μέτριο θέαμα στο πρώτο μέρος
Στο πρώτο ημίχρονο το θέαμα ήταν κάτω του μετρίου, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να αναπτυχθούν επιθετικά και να αντιμετωπίζουν σοβαρό πρόβλημα στην οργάνωση. Ο Πιερικός ήταν η ομάδα που μπήκε πιο δυνατά στο ματς και στο πρώτο 15λεπτο είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τους παίκτες του Ολυμπιακού να μην μπορούν να κρατήσουν μπάλα. Οι φιλοξενούμενοι στο 5’ απείλησαν το τέρμα του Ολυμπιακού, με τον Στούνταρ να εκτελεί φάουλ έξω από την περιοχή και τον Βούγιοβιτς να αποκρούει σε κόρνερ.
Στο 8’ ο Ζαφειράκης εκτέλεσε φάουλ από πλάγια αριστερά, ο Ζούρκος πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να φεύγει αρκετά μέτρα έξω από τα δοκάρια του Βούγιοβιτς.
Μετά το 15’ ο Ολυμπιακός ισορρόπησε το παιχνίδι, προσπάθησε να αναπτυχθεί από τα άκρα, δίχως όμως οι «ερυθρόλευκοι» να απειλήσουν ουσιαστικά το τέρμα του Τζήμα.
Οι παίκτες του Γιώργου Βαζάκα είχαν να επιδείξουν σε όλο το πρώτο ημίχρονο ένα σουτ του Κουντουριώτη στο 26’, αδύναμο, με τον Τζήμα να μπλοκάρει εύκολα την μπάλα, ενώ στο 33’ μία εκτέλεση φάουλ του Βέλικο Μπάτροβιτς, με την μπάλα να περνά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Τζήμα.
Στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου ημιχρόνου δεν υπήρξε κάποια αξιόλογη επιθετική προσπάθεια, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Ίδιο σκηνικό και στην επανάληψη
Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε. Τόσο ο Ολυμπιακός Βόλου, όσο και ο Πιερικός συνέχισαν να έχουν μέτρια παρουσία στον αγωνιστικό χώρο, δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, με αποτέλεσμα οι καλές επιθετικές ενέργειες να είναι ελάχιστες, μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού.
Οι παίκτες του Ολυμπιακού συνέχισαν να έχουν αργή ανάπτυξη, δεν είχαν καθαρό μυαλό και πήγαιναν δεύτεροι στην μπάλα. Αποτέλεσμα, ο Πιερικός να ανακόπτει εύκολα όλες τις επιθέσεις των γηπεδούχων, χωρίς πάντως και η ομάδα της Κατερίνης να μπορεί να βγει με αξιώσεις στην επίθεση.
Ο Γιώργος Βαζάκας έριξε στο παιχνίδι στο 61’ τον Όσκαρ Σιαφά στη θέση του Γιώργου Ξύδα, με τον Κουντουριώτη να περνά στην αριστερή πτέρυγα και τον Βερνάρδο να παίζει στη δεξιά πλευρά της επίθεσης. Ο Σιαφά αγωνίστηκε ως σέντερ φορ. Ο Ολυμπιακός, ωστόσο, συνέχισε να είναι ακίνδυνος επιθετικά, ενώ σταδιακά πέρασαν στο παιχνίδι και οι Σουλεϊμάν, Κόκας και Μαρκοπουλιώτης, ενώ στα τελευταία λεπτά αγωνίστηκαν και οι Χάσεκ και Ντουάρτε.
Στο 66’ από μπαλιά του Σιαφά από τα αριστερά, ο Μπάτροβιτς έγινε κάτοχος της μπάλας, όμως το σουτ που επιχείρησε ήταν άστοχο. Ο Πιερικός απάντησε στην ευκαιρία του Ολυμπιακού στο 74’ με τον Χαρτσιά να σουτάρει άουτ.
Οι «ερυθρόλευκοι» στο 79’ είχαν ένα σουτ του Σιαφά, το οποίο εξουδετέρωσε σε κόρνερ ο Τζήμας, ενώ η μεγαλύτερη ευκαιρία στο παιχνίδι σημειώθηκε στο 83’ και ήταν για τον Πιερικό. Ο Τοπαλίδης από τα δεξιά επιχείρησε τη σέντρα και ο Παπαδόπουλος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ.
Έτσι, έμεινε το 0-0, με τις δύο ομάδες να παρουσιάζουν αδυναμίες στο τελευταίο τους φιλικό παιχνίδι, πριν την έναρξη του πρωταθλήματος.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Βούγιοβιτς, Σκοπελίτης, Ναά (77’ Κόκας), Φιλίποβιτς, Στάμου (75’ Μαρκοπουλιώτης), Ντιαμπί, Κόλα, Μπάτροβιτς 75’ Σουλεϊμάν), Κουντουριώτης, Ξύδας (61’ Σιαφά), Βερνάρδος (86’ Χάσεκ).
ΠΙΕΡΙΚΟΣ: Τζήμας, Ζούρκος, Παντελιάδης, Καρβούνης, Τοπαλίδης (88’ Καγκελίδης), Χαρτσιάς, Στούνταρ (66’ Ίτσιος), Καρανάτσιος, Κριμιτζάς, Παπουτσίδης (84’ Σκαμπαρδώνης), Ζαφειράκης (70’ Παπαδόπουλος).