Μετάλλια και διακρίσεις για Παπαδημητρίου, Κουτσογιάννη στο Πανελλήνιο Βετεράνων Κολύμβησης

Περίπου 400 Βετεράνοι κολυμβητές και κολυμβήτριες ήταν συνεπείς με το αγωνιστικό τους ραντεβού το περασμένο Σαββατοκύριακο στο κολυμβητήριο του Αλίμου συμμετέχοντας στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Masters που διοργάνωσε επιτυχώς η ΚΟΕ. Ο Βόλος Υδατοσφαίριση-Κολύμβηση εκπροσωπήθηκε από τους Κωνσταντίνο Παπαδημητρίου και Ηλία Κουτσογιάννη που συνολικά κατέκτησαν επτά μετάλλια, εκ των οποίων τέσσερα χρυσά, ένα ασημένιο και δύο χάλκινα.

Για τον Κωνσταντίνο Παπαδημητρίου δεν χρειάζονται ιδιαίτερες συστάσεις στους φίλους του υγρού στίβου. Βρίσκεται στις πισίνες για σχεδόν μισό αιώνα. Το άθλημα που τον κέρδισε ήταν αυτό της υδατοσφαίρισης με τον ίδιο να αποτελεί βασικό στέλεχος του ΝΟΒΑ, από τη θέση του φουνταριστού, την εποχή που ο βολιώτικος σύλλογος μεσουρανούσε στην Α’ Εθνική. Επίσης, αγωνίστηκε στον Παναθηναϊκό, τον ΟΕΑ/ΝΑΒ και τον Ο.Υ.Κ. Βόλου (νυν Βόλος Υδατοσφαίριση-Κολύμβηση), ενώ υπήρξε και διεθνής με τα Εθνικά συγκροτήματα Εφήβων και Νέων.

Όταν αποφάσισε να κρεμάσει το σκουφάκι του ασχολήθηκε με την προπονητική στο πόλο, αλλά ο ίδιος ποτέ δεν απεμπόλησε την ιδιότητα του αθλητή και αυτό διότι όλα αυτά τα χρόνια μετέχει σε αγώνες κολύμβησης βετεράνων. Κάθε χρόνο προσθέτει μετάλλια στην πλούσια συλλογή του και το ίδιο έκανε και το περασμένο Σαββατοκύριακο.

Συγκεκριμένα, κατέκτησε τρία χρυσά και ένα ασημένιο μετάλλιο στην ηλικιακή κατηγορία 60-64 με πολύ καλούς χρόνους. Ο γεννημένος το 1959 Κωνσταντίνος Παπαδημητρίου αρχικά ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου στα 200μ. πεταλούδα με επίδοση 3.42.70

Ακολούθησε η συμμετοχή του στα 50μ. πεταλούδα και το ασημένιο μετάλλιο, αφού πήρε τη 2η θέση με 00.37.21. Βέβαια, ήταν ο πρώτος Έλληνας αθλητής στο αγώνισμα, καθώς εκείνος που πήρε το χρυσό ήταν ο Αιγύπτιος Ιμπραήμ Ναμπίλ, που ανήκει στην ιταλική Μπρέσια. Πρόκειται για έναν αθλητή διεθνώς αναγνωρισμένο που το 2019 ήταν ο Παγκόσμιος πρωταθλητής στα 50μ. πεταλούδα.

Στα 100μ. ελεύθερο ο Παπαδημητρίου τερμάτισε πρώτος και φυσικά πήρε το χρυσό με χρόνο 01.21.93, ενώ είναι χαρακτηριστικό ότι άφησε περίπου έξι δευτερόλεπτα τον δεύτερο, που ήταν ο Ηλίας Ρίζος του Παναθηναϊκού με 01.27.30. Λίγα λεπτά αργότερα ο Κωνσταντίνος Παπαδημητρίου έπεσε και στα 100μ. πεταλούδα, αγώνισμα που του έφερε ακόμη ένα χρυσό μετάλλιο με 01.39.60.

Μέσα στις πισίνες ανδρώθηκε και ο Ηλίας Κουτσογιάννης, αφού ήταν κολυμβητής με αρκετές διακρίσεις, καθώς και πολίστας στον ΟΕΑ/ΝΑΒ έως το 1985 που αναγκάστηκε να σταματήσει λόγω τραυματισμού. Το 2017 επέστρεψε στην αγωνιστική δράση μετέχοντας σε κολυμβητικούς αγώνες βετεράνων. Ακολούθησε ένα ακόμη διάλλειμα και φέτος επανήλθε δυναμικά.

Μετέχοντας στην ηλικιακή κατηγορία 50-54, αφού έχει γεννηθεί το 1968, κατάφερε να κερδίσει την κούρσα των 200μ. ύπτιο με επίδοση 3.29.42 και φυσικά να πάρει το χρυσό μετάλλιο. Μάλιστα άφησε πολύ πίσω του τους υπόλοιπους διαγωνιζόμενους, με τον δεύτερο Γιώργο Τσαγκαράκη του Ωρίωνα να τερματίζει σε 02.39.24, περίπου 10 δευτερόλεπτα αργότερα, ενώ ο τρίτος που ήταν ο Ρουμάνος Γκεόργκε Πρέντα έκανε χρόνο 03.42.63.

Ο Ηλίας Κουτσογιάννης κατέκτησε και δύο χάλκινα μετάλλια, στα 1.500μ. ελεύθερο με 23.42.20 και στα 100μ. ύπτιο με 01.34.50, ενώ κατετάγη τέταρτος στα 50μ. ύπτιο με 00.43.57.

Ικανοποιημένοι οι δύο αθλητές
Οι δύο εκπρόσωποι του συλλόγου Βόλος Υδατοσφαίριση-Κολύμβηση έμειναν ικανοποιημένοι από την παρουσία τους στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης Βετεράνων (Masters), κάτι που φάνηκε στις δηλώσεις που έκαναν στη «Θ».

Ο Κωνσταντίνος Παπαδημητρίου μας είπε: «Είμαι πολύ ευχαριστημένος. Το συγκεκριμένο πρωτάθλημα ήταν το πιο δύσκολο από τότε που διοργανώθηκε για πρώτη φορά πρωτάθλημα Masters. Υπήρχαν πολλές συμμετοχές, αλλά και πολλοί ξένοι αθλητές που ανέβασαν το επίπεδο. Ο συναγωνισμός ήταν πολύ έντονος. Όσον αφορά θα συνεχίσω να κολυμπώ όσο αντέχω χωρίς να έχω βάλει χρονικό περιθώριο».

Από την πλευρά του, ο Ηλίας Κουτσογιάννης τόνισε: «Μετά από αποχή δύο ετών επέστρεψα στην αγωνιστική δάση και συγκεκριμένα στο πρωτάθλημα των βετεράνων. Μπορώ να πω ότι είμαι ικανοποιημένος από την παρουσία μου σε μία διοργάνωση με μεγάλο συναγωνισμό και πολύ καλούς συναθλητές».